AKVARIJNÍ TECHNIKA – OSVĚTLENÍ

Bezedná miska
AKVARIJNÍ TECHNIKA – OSVĚTLENÍ
AKVARIJNÍ TECHNIKA – OSVĚTLENÍ -  BEZEDNAMISKA.CZ

Bez osvětlení se akvárium opravdu neobejde. Malé akvárium sice můžete umístit blízko okna, osadit jej na světlo méně náročnými rostlinkami (Anubias, Krytpokoryny, nebo vodním morem (Egeria)), ale v zimě, kdy je denního světla málo, budou rostlinky živořit, v létě naopak budete bojovat se zelenými řasami.

Pokud máme možnost, je nejlépe umístit akvárium do místa, kam jde denního světla co nejméně, a osvětlit jej zdrojem umělým.

Kdysi akvaristé svítili žárovkami -jiná možnost v podstatě nebyla, také se v akváriích pěstovalo pouze několik druhů rostlin, na světlo poměrně nenáročných. Ale, jak všichni víme, svícení žárovkami je velice neúsporné. Menší akvária, s délkou do cca 30 cm můžeme osvětlit „úsporkami“, nebo jednopaticovými, tzv. DZ zářivkami, ta ostatní zářivkami trubicovými silnějšími, označovanými jako T-8, nebo tenoučkými T-5 s větší svítivostí, ale také větší spotřebou. Také poměrně dost hřejí. Z trubicových zářivek mám dobré zkušenosti se zářivkami fy Hagen – Aqua Glo a Power Glo. Obě mají nafialovělé světlo, rybky pod nimi mají pěkné barvy a jsou i velmi vhodné pro rostliny. Aqua Glo je vhodná pro akvária hluboká do cca 35 - 40 cm, Power Glo (s intenzivnějším světlem) pro akvária hlubší. Zářivky je potřeba cca po roce provozu vyměnit za nové – po této době se jednak snižuje jejich svítivost, jednak začíná být narušená fluorescenční vrstva uvnitř trubice, takže začne propouštět i UV záření, a tím podporuje růst řas v akváriu.

Doba ale již dávno pokročila a již pár let máme možnost jakékoliv akvárium, včetně mořského, osvětlovat LED diodami – jsou sice o něco dražší, ale mnohem úspornější, než všechna předešlá osvětlení, a, v závislosti na výrobci, i svítivější. Můžeme si i zvolit barvu světla (ano, u zářivek taky).

Svítivost? Spotřeba? Barva světla? 

„Jak tomu mám rozumět??“ Trochu si tyto charakteristiky světelných zdrojů ozřejmíme – ale spíš proto, abyste věděli, o čem se bavíte s personálem v odborných prodejnách, kde by těmto věcem měli rozumět.

Začneme spotřebou, výkonem – tomu asi celkem rozumíme všichni. Je udávaná ve Wattech, jako u všech elektrických spotřebičů, a je to o spotřebě elektřiny, a tedy hlavně o penězích, pokud jde o jejich provoz.

Pro život v akváriu je důležitá svítivost a barva světla. Odborníci na osvětlení mi prominou, nebudu se zde pouštět do fyziky, a pokusím se tyto věci přeložit do „lidštiny“. Svítivost, světelný tok, je prostě množství světla, kterou zdroj vyzařuje, je označována v lumenech (zkratka lm) Pro vaši představu: svíčka má svítivost kolem 13lm, 100W žárovka cca 1500lm. Pozor! LED světla se nabízejí v různých cenách a kvalitách, a mohou mít dost velké rozpětí svítivosti (až dvojnásobné) při stejném výkonu ve Wattech! Dále přistupují Luxy, intenzita světla – čím je světlo soustředěnější na menší plochu, tím více Luxů ji osvětluje.

Barva světla

Barva světla, také jeho teplota, je označována v Kelvinech (K). Tu také trochu známe. Známe „studené“ světlo bílých zářivek, a také „teplé“, žluté světlo, např. klasických žárovek. Představíme si to na našem univerzálním zdroji světla – na Slunci. „Nejteplejší“ světlo má při východu a západu (i když je venku třeba jinovatka :-) - teplota vzduchu s tím nesouvisí!), je žluté, má cca 2700K , jako žárovka, nebo žlutá zářivka. Polední, bílé sluneční světlo má 6000K (bílá zářivka, nebo bílá LED) Ještě může jít světlo do modrého odstínu, jako když je obloha do různého stupně zatažená, nebo v moři se stoupající hloubkou (proto vidíme mořská akvária osvětlená také do modra), takové světlo má 7 – 12 000 K. A když si to zjednodušíme – takové univerzální světlo, které je a) příjemné pro oči, b) jsou pod ním pěkně vybarvené rybky c) dobře pod ním rostou rostliny, je denní světlo se žlutým nádechem – tedy mezi 3 000K až 5 000K.

Jak si tedy jednoduše osvětlení vybrat?

1)      Rozhodneme se pro zdroj světla – zářivka – má nižší pořizovací cenu, ale dražší provoz. Kromě vyšší spotřeby (nezapomeňte taky na poměrně vyšší spotřebu elektronických příslušenství) má i kratší životnost. LED – vyšší cena, ale letitá životnost, nižší spotřeba, snadná instalace, neklesající intenzita světla, minimální nároky na prostor, možnost designového, téměř „neviditelného“ osvětlení.

2)      Délka osvětlení – měla by být téměř stejná, jako délka akvária, aby nevznikaly tmavé kouty.

3)      Barva -teplota světla a svítivost – o barvě (Kelviny) jsme si povídali dost, při výběru dost rozhodne i to, který odstín je příjemný pro právě Vaše oči. Se „silou“ světla si nechte poradit v odborném obchodě, víceméně na základě zkušeností personálu. Jenom si snad porovnejte svítivost (Lumeny, příp. Luxy) s příkonem (Watty) osvětlení. Obecně – čím hlubší akvárium a náročnější rostliny (zvláště „kobercové“), tím silnější světlo potřebujeme.  Pro užší akvária, cca do 30 cm stačí zdroj jeden, s rostoucí šířkou musíme pořídit zdroje 2, nebo více.

A co doba svícení?

V zimě svítíme cca 12h denně, v létě, pokud do místnosti dopadá hodně denního světla, můžeme, pomocí spínacích hodin, přes poledne na cca 3 h světlo nechat zhasnuté – mmj. tím znepříjemníme život řasám.