Anglický chrt – nejrychlejší, ale především milující pes

Bezedná miska
Anglický chrt – nejrychlejší, ale především milující pes

Angličtí chrti jsou známí pro svůj charakteristický hubený, aletický vzhled a pro svou historii v psích dostihových závodech. Před tímto kontraverzním trendem byli ale využíváni především pro lov a jejich kořeny sahají až do dávného starověku. Tito mistři lovu a běhu jsou ale uvnitř stydlivými psy se srdcem ze zlata.

 

Anglický chrt v číslech

Anglický chrt neboli Greyhound obvykle váží do 30 kilogramů. Váha se liší především pohlavím psa, jeho genetikou a samozřejmě i mírou stravování.

Fenky se v kohoutku dorůstají 68 až 71 cm, zatímco jejich psí protějšky se mohou dorůst až 76 cm.

Toto plemeno, podobně jako jiná větší plemena, se obvykle dožívá mezi 10 – 13 lety. Věk dožití se ale nedá předpovědět u nikoho. Důležitá je kvalitní, výživově hodnotná strava o správném dávkování, milující prostředí, dostatek, avšak ne přemíra pohybu a samozřejmě pravidelné návštěvy zvěrolékaře.

Greyhound je nejrychlejší psí plemeno. Rekordní zaznamenaná rychlost je 72 km/h. Netrénovaní, nezávodní chrti umí běžet kolem 60 km/h.

 

Původ aneb od faraonského psa až po šampiona dostihů

Kostra psa nalezená v severní Africe – v Egyptě, svou stavbou podobná dnešním chrtům, dokazuje, že kořeny plemene sahají až 4000 let před současnost. V tehdejší době byli předci dnešních chrtů tzv. faraónskými psy, kteří vládce chránili a dokonce s nimi byli i pohřbíváni.

Na evropský kontinent, konkrétně do Velké Británie, se tito psi dostali s příchodem Keltů. Ti je využívali především k lovu. Na britském souostroví mělo ale plemeno svou oblibu u šlechty. Dokonce jej nemohli chovat lidé z ostatních vrstev společnosti, a to pod hrozbou přísných trestů.

V období kolem 19. století se plemeno Greyhounda rozdělilo na 2, téměř samostatné větve, které jsou drženy dodnes. Psi těchto dvou skupin se od sebe natolik liší, vzhledově i povahově, že je odborníci téměř nepovažují za jedno a též plemeno.

První větev anglických chrtů je chována především pro výstavy, přičemž je větší důraz kladen na vzhled psa.

Druhá vývojová větev se soustředí především na (lovecké) schopnosti psa.

S 20. stoletím přišla móda psích dostihů. Z psů chovaných pro lov a společnost se tak staly spíše prostředky, sloužící k výdělku peněz. S psy se zacházelo jako s majetkem, na základě čehož éra masových chrtích dostihů neobstála moderní dobu. Dostihy jsou pořádány stále, už ale spíše pro potěšení psů samotných, nikoli pro peníze.


Povaha aneb empatický lovec

Greyhound je navzdory některým fámám velice inteligentní plemeno. Díky tomu snáze chápe povely a to, co po něm zkrátka jeho páníček chce. Je ale velice svéhlavý a může být tedy obtížné ho k vykonání povelů přimět.

Veškerá výchova anglického chrta by ale měla fungovat na základě pozitivního přístupu. Chrt je totiž velice citlivý a fyzické či jiné tresty by mohly narušit jeho psychiku.

Tento skvělý lovec je i velmi empatický. Dokáže vycítit stav svého pána a dokonce i celkovou atmosféru prostředí. Díky této vlastnosti je hojně využíván ke canisterapii, tedy léčbě přítomností psů.

Špatně ale snáší napjaté situace. Proto, pokud probíhá doma nějaká hádka či živější diskuze, je lepší tomu pejska ušetřit.

Umí být stydlivý, respektive poměrně rezervovaný vůči cizím lidem. Nikoliv ale agresivní. Díky své empatické povaze brzy pozná, s kým se může a nemůže spřátelit.

Je vhodný do rodiny s dětmi, jelikož se k nim chová velice přátelsky. Je ale třeba být obezřetní, aby dítě omylem chrtovi neublížilo.

Chová se přátelsky i k ostatním zvířatům. Pozor je ale třeba dávat u menších zvířat, které mohou v chrtovi velice snadno vzbudit lovecké instinkty.


Každodenní život a péče aneb zimomřivý tvrdohlavec

U greyhoundů je třeba dát speciální důraz na výchovu. Jejich tvrdohlavost spojená se silným loveckým pudem může být poměrně nepraktická a může vést i k neštěstí. Pes se musí naučit svého pána poslouchat na úkor svých loveckých instinktů, aby například nezahlédl zajíce a nevběhl při svém tunelovém vidění do silnice.

Nikdo nic nezkazíte, pokud budete mít pejska v takovýchto oblastech na vodítku.

Chrti mají krátkou srst, což znamená jedno veliké plus – méně chlupů v domácnosti. To ale neznamená, že by se jejich srst neměla vyčesávat. Pravidelným vyčesáváním, v tomto případě stačí jednou týdně, srst zbavujete kromě vypadaných chlupů i odumřelé kůže, načež může srst i pokožka lépe dýchat.

Nevýhoda krátké srsti je ale náchylnost pejska k chladu. V chladných měsících je třeba chrta přiobléct do nějakého hřejivého oblečku, který ho na venkovní procházce udrží v teple. Prevence proti prochladnutí je i zkrácení procházek a přímého pobytu na zasněženém terénu.

 

Citlivý přítel v těle nejrychlejšího plemene. Anglický chrt je velice zajímavý pes, ať už se jedná o jeho dlouhou a extrémně bohatou historii, kombinaci vlastností či unikátní vzhled. K výchově chrta nemusí být člověk zkušený pejskař, ale musí být trpělivý a věnovat Greyhoundovi spoustu času. Ať už věnovanému výcviku nebo delším procházkám.

Anglický chrt je i skvělým adeptem na psí sporty. Pokud tedy hledáte parťáka, který se s vámi bude hýbat, toto plemeno určitě stojí za zvážení.