Antiparazitika pro psy

Bezedná miska
Antiparazitika pro psy

S prvními prosluněnými jarními dny přicházejí krásné dlouhé procházky s Vašimi psy, ale také přicházejí i nezvaní společníci, klíšťata. Začínáme se s nimi v přírodě zase setkávat, jen co se rtuť teploměru začne stabilně držet nad nulovou hranicí. Jak dlouhá je sezóna klíšťat? A jak se proti klíšťatům účinně bránit? My Vám poradíme.

Sezóna klíšťat

Sezóna klíšťat začíná právě teď, většinou v průběhu března až v dubna. Pokud je teplá zima, můžete si přisáté klíště přinést domů i dříve. Při teplotách přesahujících 5 °C začínají být totiž klíšťata aktivní a vyhledávají si potenciálního hostitele. Brzy na jaře hrozí největší riziko napadení klíštětem na teplých a prosluněných místech, lákají je ven právě vyšší teploty. Narazit na ně můžete nejvíce na loukách s vysokou trávou a v listnatých či smíšených lesích. Chránit sebe i své psy proti těmto parazitům je důležité zejména z toho důvodu, že klíšťata jsou přenašeči až 150 závažných infekčních onemocnění a způsobují kožní obtíže. Sezóna klíšťat má dva vrcholy. Prvním je začátek sezóny, tedy teď, kdy budou klíšťata útočit tak měsíc a půl. Poté se jejich aktivita na chvíli uklidní a pak přijde druhá vlna, která bude končit až podzimním ochlazením.

Jak můžeme zvířata proti klíšťatům a bodavému hmyzu chránit?

Prevence je nejlepším způsobem, jak ochránit Vašeho psa před nebezpečím spojeným s výskytem parazitů a bodavého hmyzu. K tomu slouží velké množství antiparazitních prostředků ve formě sprejů, obojků či spot-onů.

Obojek proti klíšťatům

Obojky pro psy jsou dlouhodobým a velice účinným řešením pro zabránění výskytu blech a účinně zabraňují přichycení klíštěte na tělo hostitele. Při koupi je důležité se řídit velikostí zvířete a také časem, který budete péči o zvíře věnovat. Vhodnou variantou pro „venkovní“ psy jsou antiparazitní obojky. Velkou výhodou obojku je jeho účinnost po dobu šesti až osmi měsíců, ve kterých se nemusíte o ochranu svého domácího mazlíčka téměř vůbec starat. Obojky neztrácí svojí účinnost koupáním ani šamponováním.

Spot-on

Spot-ony jsou komfortním řešením pro ochranu proti psím parazitům. Aplikují se přímo na kůži na místa, kde se zvíře nemůže olizovat, tedy mezi lopatky. Jsou vhodné pro zvířata pobývající v domácnosti a jsou v úzkém kontaktu s dětmi. Spot-ony jsou ochranou nejenom proti blechám a klíšťatům, ale také působí repelentně a to až po dobu osmi týdnů. Pipeta neboli spot-on neztrácí svojí účinnost koupáním, je však vhodné se vyhnout použití šamponu, který látku z kůže vymývá. Mezi oblíbené patří BEAPHAR spot-on.

Spreje

Antiparazitní spreje pro psy fungují při preventivní ochraně proti blechám, klíšťatům či jiných vnějších parazitů, které mohou Vašeho psa ohrozit. Spreje s antiparazitním účinkem působí okamžitě a vašeho psa ochrání i po dobu čtyř týdnů před napadením blechami a klíšťaty. Poté je nutné aplikaci opakovat. Při používání ochranných sprejů proti klíšťatům je nutné vyřadit z péče o psího miláčka použití šamponu, který látku vymývá z kůže. Jejich použití je vhodné i pro štěňata.

Jak zacházet s přisátým klíštětem?

Po návratu z procházky zkontrolujte svého psa a ihned odstraňte všechna klíšťata. Klíště před odstraněním nenatírejte postižené místo krémem, olejem ani lihem. Hlavním důvodem je, že ztrácí svou pevnost a snadněji se přetrhne a znesnadňuje tak jeho odstranění. Při úhynu také klíště vypouští do svého hostitele velké množství infikovaných slin a dochází k dalšímu vstřebávání infekce kůží. Klíště uchopte speciální pinzetou, tak abyste ho příliš nezmáčkli. Je nutné při vyndávání klíštěte nepoškodit jeho napité tělo. Vytáhněte klíště kývavým nebo točivým pohybem a zkontrolujte, zda je odstraněné klíště celé. Poté ošetřete místo odkud bylo klíště odstraněno desinfekcí. Vyndané klíště doporučujeme spálit nebo utopit. Pokud je srst zvířete zacuchaná, je vhodné ji rozčesat hřebenem.