Antiparazitika

Bezedná miska

Ochrana mazlíčka před klíštětem!

Průvodce výběrem správného antiparazitika

Chránit naše domácí mazlíčky před ektoparazity je ideální během celého roku, ale věnovat tomu zvýšenou pozornost je třeba hned, jak teplota venku dosáhne 5­-7 stupňů. Napadení klíštětem či blechou, nejen že je nepříjemné, ale může vyvolat nebezpečné onemocnění, z nichž některá mohou ohrozit život.

Proto jsme na bezedné misce připravili průvodce výběrem toho správného antiparazitika pro vašeho mazlíčka.


Chci ochranu pro


 

Antiparazitika pro psy

 

Antiparazitní přípravky nejsou ochranou jen před klíšťaty, ale i před blechami, všenkami či komáry. Přípravky mají různé formy, různou dobu ochranného působení, a také různé účinné látky, které se šíří po těle psa různými způsoby.

 

Obecně se ovšem dělí na: Obojky, spreje a spot-ony (pipety).

Antiparazitika nikdy nekombinujeme.


 

Antiparazitní obojky pro psy

Antiparazitní obojky jsou oblíbené zejména pro jejich dlouhodobý účinek (po celou sezónu). Obsahují účinnou látku, která se postupně uvolňuje a přechází do kůže a srsti psa. Při koupi je důležité řídit se velikostí psa – najdete u nás obojky pro velké, střední i malé psy.

Aplikace obojku je velmi jednoduchá. Zapněte obojek kolem krku tak, aby se mezi něj a krk vešly dva prsty. V případě, že máte štěně, nechte si rezervu a zbytek odstřihněte.

Plná ochrana nenastává ihned po nasazení, proto se alespoň tři dny po nasazení doporučuje psa nekoupat a nešamponovat. Obojek není nejlepší volbou v případě, že máte doma malé děti. Některé obojky se nedoporučuje používat ani tehdy, pokud pes sdílí domácnost s kočkou.

 


Antiparazitní spot-on (pipety)

Spot-ony jsou komfortním řešením pro ochranu proti psím parazitům jako jsou blechy nebo klíšťata. Aplikují se přímo na kůži na místa, kde se zvíře nemůže olizovat, tedy mezi lopatky. Jsou vhodné pro zvířata pobývající v domácnosti a jsou v úzkém kontaktu s dětmi.  Pipeta, neboli spot-on, neztrácí svou účinnost koupáním. Je však vhodné vyhnout se použití šamponu, který látku z kůže vymývá. Nevýhodou oproti obojkům může být kratší účinnost
a tím pádem častější aplikace.


 

Antiparazitika pro kočky

 

Antiparazitní přípravky nejsou ochranou jen před klíšťaty, ale i před blechami, všenkami či komáry. Přípravky mají různé formy, různou dobu ochranného působení, a také různé účinné látky, které se šíří po těle kočky různými způsoby.

Obecně se ovšem dělí na: Obojky, spreje a spot-ony (pipety).

Antiparazitika nikdy nekombinujeme.


 

Antiparazitní obojky pro kočky

Antiparazitní obojky jsou oblíbené zejména pro jejich dlouhodobý účinek (po celou sezónu). Obsahují účinnou látku, která se postupně uvolňuje a přechází do kůže a srsti kočky. Každý antiparazitní obojek v naší nabídce má ochranu proti zaškrcení. Nemusíte se tak bát, že si kočička ublíží. Kočce nikdy nedávajte antiparazitní obojek určený pro psy.

 


Antiparazitní spot-on (pipety)

Spot-ony jsou komfortním řešením pro ochranu proti parazitům jako jsou blechy nebo klíšťata. Aplikují se přímo na kůži na místa, kde se zvíře nemůže olizovat, tedy mezi lopatky. Aplikace je rychlá a ocení ji kočky, kterým vadí obojek. Tyto pipety jsou vhodné i pro dlouhosrsté kočky, neboť díky tomu, že se spot on aplikuje přímo na kůži, se látka rozprostře všude. Nevýhodou oproti obojkům může být kratší účinnost a tím pádem častější aplikace.

 


Něco o klíštěti

Klíšťata patří do skupiny takzvaných klepítkatců, kam se řadí také pavouci, štíři či původci svrabu. Ke svému životu potřebují poměrně vysokou vzdušnou vlhkost, a proto se jim nejlépe daří v teplejších měsících s častějšími srážkami jako je květen a červen. Nicméně klíšťata se začínají objevovat, jakmile roztaje sníh. Ideálním prostředím pro klíšťata je neudržovaný travní porost, ideálně zastíněný stromy. Takže klíšťatům se dobře daří na neposekaných loukách, v trávě podél pěšinek v lese nebo v zetlelém listí. Životní cyklus klíšťat probíhá od vajíček přes larvální a nymfální stádia k dospělcům a trvá přibližně dva až tři roky, avšak při mírné zimě se tato doba zkracuje někdy i na pouhý rok. V každém životním stádiu se klíště musí napít krve, aby se mohlo vyvinout dál, případně se rozmnožit. Právě to s sebou nese riziko pro nás lidi a také pro naše zvířecí mazlíčky, neboť právě při sání krve dochází nejčastěji k přenosu onemocnění z klíšťat na jejich hostitele. Ve střední Evropě mezi tyto nemoci patří lymská borelióza, klíšťová encefalitida, anaplasmóza a u psů také babesióza nebo hepatozoonóza. Téměř všechna tato onemocnění mohou mít velmi závažný průběh a proto není radno si s klíšťaty zahrávat.

Klíště se přisálo, co teď?

Nezapomeňte, že z hygienických důvodů je nutné si nasadit gumové rukavice. Připravte si vhodný přípravek, jako je pinzeta nebo vidlička na klíšťata. Připravte si i nějaký pamlsek. Pejsek nebo kočička si jej po celé anabázi učitě zaslouží. Myslete také na to, že zvířátko dokáže vycítit vaší nejistotu, která může celý proces značně zkomplikovat. Buďte klidní a sebejistí!

Jak odstranit klíště?

Klíště uchopíme co nejblíže ke kůži pinzetou nebo kleštičkami určenými k tomuto účelu a vytáhneme ven. Klíště drží v kůži pomocí takzvaného chobotku s háčky, které však nejsou nijak uspořádány do závitů, takže diskuze o tom, zda točit po směru či proti směru hodinových ručiček jsou zcela zbytečné. Lze použít jemné viklání, či vykroucení, záleží, co komu jde lépe. Důležité je, aby bylo klíště odstraněno celé včetně „hlavičky“.

Co potom?

Místo přisátí vydezinfikujeme, ideálně přípravkem na bázi jódu, který proniká do tkání. Klíštěte se pak musíme vhodným způsobem zbavit. Je možné jej utopit, rozmáčknout v papírovém kapesníku nebo spálit. Samozřejmě je vhodné místo, kde bylo klíště přisáté, průběžně kontrolovat. Pokud by místo začalo rudnout nebo se dokonce zhoršila motorika zvířete, okamžitě kontaktujte svého veterináře.

Pozor, je to léčivo!

Určitě stojí za zmínku, že antiparazitní obojek je tzv. vyhrazený léčivý přípravek. Proto při nasazení antiparazitika dbejte na správné používání a zvířátko sledujte. V případě nestandardního chování vyhledejte lékařskou pomoc, nebo výběr konzultujte přímo s veterinářem.

Zároveň berte na vědomí, že vyhrazený léčivý přípravek nepodléhá běžným obchodním podmínkám a po zakoupení jej nelze vrátit nebo reklamovat.