Belgický ovčák

Bezedná miska
Belgický ovčák

Belgický ovčák je jeden z největších divočáků v podobě psa. Tento milující a, více než, energický pes, je vhodným adeptem do rodiny i do služby. Povely se naučí snadno, jeho výchova je ale obecně náročná. Majitel takového psa tedy musí mít s tréninkem zkušenosti.

 

Typy aneb belgický ovčák na čtyři způsoby

Plemeno belgického ovčáka má 4 varianty. Ty jsou povahově podobné, ale vzhledově nevypadají na to, že by patřily pod jedno plemeno. Liší se především délkou a zbarvením srsti.

  • Laekenois
    • Tento typ má strukturu těla stejnou jako všechny ostatní podoby tohoto plemene. Jeho srst je ale delší a především hrubá a vypadá, jako kdybyste pejska pořádně našampónovali a chlupy v té podobě nechali uschnout.
  • Tervueren
    • Pokud byste skombinovali tělo belgického ovčáka a srst kolie dlouhosrsté, vyšla by z toho dost možná tato podoba. Tento typ má totiž dlouhou srst, a to především kolem krku, jako lev, i kolie.
  • Groenendael
    • Něco podobného platí i pro tuto variantu. Srst je nejdelší kolem krku a na hrudi. Je ale zbarvena do čistě černé, až na výjimku bílé skvrnky na hrudi a bílé barvy na spodní části tlamy.
  • Malinois
    • Nejvíce se vyskytující a svým vzhledem pravděpodobně nejznámější je typ Malinois. Má krátkou srst a na venek vypadá jako hubenější a užší německý ovčák. Je převážně hnědý, sem tam je jeho srst ale černá, a to včetně jeho obličeje.


 

Pes v číslech

Váha fen belgického ovčáka se pohybuje mezi 20 – 25 kg. Psi váží zhruba 25 – 30 kg. To samozřejmě platí za předpokladu, že má pejsek tolik pohybu, co potřebuje a není překrmován.

Obecně dosahuje toto plemeno výšky v kohoutku od 56 do zhruba 66 cm. Fenky bývají zpravidla nižší a psi naopak vyšší.

Podobně jako u ostatních středně velkých plemen, i belgičtí ovčáci se statisticky dožívají přibližně 10 -14 let věku. Vše záleží na genetice, prostředí, kvalitě stravy, míře pohybu, psychice a podobně.


Stručná historie aneb kde vzal belgický ovčák svou energii

Plemeno belgického ovčáka se postupně vyvinulo z množství honáckých a pasteveckých psů, kteří v Belgii pomáhali svým pánům – rolníkům na statcích nebo pastvách. Jak se různí psi setkávali, tak se i křížili, až tomu roku 1891 zatnul tipec Klub belgických ovčáků, který byl tehdy čerstvě založen.

Už tehdy standart schválil 3 různé podoby belgického ovčáka, a to na základě různých typů srsti. Standarty, které určují, jak má plemeno, a jeho varianty, konkrétně vypadat, se v průběhu posledního století nesčetněkrát změnily. Nyní jsou ale ustálené a typy belgického ovčáka čítáme čtyři.


Povaha aneb blázen za odměnu

Akčníaenergický“ jsou první slova, která se nejspíš vybaví každému, kdo se někdy s belgickým ovčákem setkal. Pokud je ale páníčkem takového psa člověk, který je akční úplně stejně, je pes ideální parťák. Rád se připojí na túru, běh lesem a možná i na cestu kolem světa.

Belgický ovčák má energie tolik, co inteligence. Díky tomu je kromě jiného i velice učenlivý a povely se naučí značně rychleji než některá jiná plemena.

Inteligentní bytosti si jsou své chytrosti ale většinou vědomí a následně se snaží prosadit svou dominanci. Majitel by s tím měl počítat a být nekompromisní v případné při o autoritu. Tím se ale myslí jasné a stručné povely, nikoli tresty!

Pes tohoto plemene je velmi citlivý, proto vycítí emoční rozpoložení lidí kolem něj. Zároveň to ale znamená, že jakýkoli fyzický trest či způsob výchovy založený na trestech, i těch nefyzických, je naprosto nevhodný a kontraproduktivní. Při výchově psa, obzvlášť takto inteligentního, je důležité si vypěstovat autoritu. Pokud se tak ale stane křikem, nadávkami nebo jiným negativním chováním, pes se zalekne a bude demotivován k jakémukoliv učení. Pokud uposlechne, nebude to díky autoritě ani kvůli potěšení svého pána, ale ze strachu.

Především je belgický ovčák milujícím psem a nejlepším přítelem, kterého si člověk může přát. Mluví se o něm jako o orientovaném na člověka, tedy i on vnímá lidi jako své přátele. Svou lásku své rodině projevuje denně, ale nebojí se ji projevit i cizím lidem a zvířatům.

Jeho citovost se projevuje i jeho nutkáním potěšit svého pána, čímž vlastně dělá radost i sobě. I díky tomu se snaží naučit povely a uposlechnout je.

Zároveň je belgický ovčák skvělý hlídač a majitel se o svůj pozemek tedy skutečně obávat nemusí. Navíc… I kdyby se pejskovi zrovna hlídat nechtělo, oběhl by si kolem dotyčného pár rychlých koleček a případný zloděj by se vystrašil sám.


Každodenní život aneb jak na láskyplné torpédo

Svou akčnost belgický ovčák nezapře. Občas se mu tedy může zachtít běhat skrz celý byt, přičemž může nechtěně převrhnout květináč, shrnout koberec nebo rozházet boty. Je s tím třeba počítat
a raději umisťovat křehké věci ke stěnám nebo někam na poličky.

Aby co nejméně řádil doma, je třeba se mu skutečně věnovat a alespoň hodinu denně (vkuse) s ním strávit venku. Ať procházkou, házením si nebo společným během, belgický ovčák zkrátka potřebuje aktivní pohyb, ideálně propojený s trávením času se svým pánem.

Vzhledem k jeho bystrému mozku je ale třeba ho zabavit i mentálně. To znamená jakoukoli aktivitu, při které bude pejsek nucen přemýšlet. Kromě nejrůznějších interaktivních hraček nebo „domáckých hlavolamů“, které si můžete najít i na internetu, se jedná především o trénink povelů. Potřeba tohoto plemene, aby potěšil svého pána, je pro něj motivací stejnou, jako jeho samotné potěšení z tréninku.

Pokud si na pejska udělá jeho páníček každý den chvíle na venčení, plus hodinu času, vyhrazeného na pohyb, tedy například jednu velkou procházku, bude pejsek spokojený i v bytě. S plným pracovním úvazkem a jinými závazky člověk ale takovýto standart nemůže být schopen dodržet každý den a pejsek si své proběhnutí může vynahrazovat v domácnosti. Což je v ubytování bez zahrady znát o něco více.

Kvůli akčnosti a určité prudkosti tohoto plemene, je na pejska třeba dát pozor, pokud se v jeho blízkosti vyskytuje malé dítě, štěně nebo jiný drobný tvor. Belgický ovčák je empatický a miluje snad všechny bytosti s čistým úmyslem. Nikdy ale není od věci být v takovýchto věcech obezřetní.

Belgický ovčák miluje, což znamená, že potřebuje být milován. Chce si se svým pánem hrát, ale především mu být nablízku. Přitulit se k němu na gauči a ideálně i spát ve stejném prostoru – tedy nespat venku, zatímco jeho pán je uvnitř.

Jeho honácké geny mohou znamenat i to, že bude možná na procházce chtít dohnat cyklistu nebo běžce. V takových případech se snad oplatí poctivý trénink, ale připnout na chvíli psa na vodítko je pro nejisté majitele jistota.


Péče aneb náročný pes nenáročným

Krátkosrstého a hrubosrstého belgického ovčáka je ideální vyčesávat jednou týdně. U dlouhosrstých variant je česání vhodné zhruba 2-3x za týden.

Na rozdíl od života s tímto plemenem, péče o něj je poměrně nenáročná. Kromě česání, stříhání drápků a občasného vyčištění zubů se o pejska není třeba starat – co do péče.

Kvalitní strava a pravidelné návštěvy veterináře by měly být samozřejmostí. Obzvlášť u takto akčního jedince.

 

Belgický ovčák je plemeno, kterému člověk musí přizpůsobit svůj život a každý svůj den. Jeho milující a veselá povaha to ale ve velkém vynahrazuje.

Rozhodně se ale nejedná o plemeno vhodné pro psí pány začátečníky. Přesto, že je tento pes učenlivý, musí se vědět, jak ho učit. Určitě se ale vyplatí sbírat zkušenosti s jinými přátelskými plemeny a na toto akční si několik let počkat.