Bernský salašnický pes

Bezedná miska
Bernský salašnický pes

Berňák, jak je tomuto obřímu mazlovi přezdíváno, je stejně přátelský, jako je huňatý. Možná produkuje o něco více slin a po domácnosti zanechává o drobet více chlupů, než co by zvládl jiný psí kolega, avšak mějme na paměti, že pokud by to za to nestálo, nebyl by tento čtyřnohý velikán tak populární.

 

Obecně

Fenky švýcarského salašnického psa jsou v kohoutku vysoké obvykle 58–66 cm, zatímco jejich psí protějšky dosahují mezi 64–70 cm výšky.
Jako vždy záleží na daném jedinci, ale průměrně se „berňáci“ dožívají mezi 8 až 10 lety.

Původ

Jak se plemeno vyvíjelo, jací byli jeho předci, o tom se dodnes jen spekuluje.
Co je ale pamatováno, bernští salašničtí psi byli využíváni na salaši (letní sídlo pastevců chovajících ovce). Tam naháněli ovce nebo tahali malé kárky s nákladem.
Dle francouzských kreseb ze 17. století byli berňáci využívaní k pomoci s dopravou mléka na trh (naloženého na vozík).
Jako země původu je stanoveno Švýcarsko, kde, v jeho hlavním městě Bernu, bylo roku 1907 plemeno oficiálně standardizováno.

Povaha

Bernští salašničtí jsou známí pro svou loajálnost a přátelskost, a to jak ke své rodině, dětem a návštěvám, tak i k ostatním psům.
Mají klidnou povahu, jsou poslušní a vnímaví. Proto je berňák dokonalým adeptem na vychovaného psa. To ale bohužel neznamená, že vše půjde samo. Jako s každým jiným pejskem se s ním musí usilovně trénovat.
Díky těmto jeho vlastnostem je často využíván při canisterapii, tedy stručně terapii, kdy člověka pomáhá léčit pes. Po fyzické i psychické stránce.
Pro jejich poslušnost (na základě dobrého výcviku) jsou využíváni i jako záchranářští psi pro hledání lidí pod lavinou.
Se svým majitelem by nejraději trávili každou minutu a samotu snáší poměrně špatně.

Každodenní život

Tito krásní huňatí psi bohužel mívají sklony ke zdravotním problémům. Vzhledem ke své velikosti a tíze u nich není překvapivá dysplazie kyčelních a loketních kloubů. Může se u nich také projevit špatné fungování ledvin.

Chovatelé a Klub švýcarských salašnických psů se ale snaží zamezovat dědičným onemocněním, proto je určitě správné vybírat potenciálního nového člena domácnosti právě u chovných stanic, u kterých je znám pejskův rodokmen a zdravotní stav.

Jako každý velký pes, i berňák toho sní poměrně dost. Proto je třeba být připraven na nákupy velkých pytlů s vydatným krmivem.

Díky své bohaté srstní výbavě je příznivec zimy a hrátky ve sněhu jsou pro něj ideální. Jeho dlouhé chlupy je ale dobré vyčesávat, jak pro jejich menší nálož v domácnosti, tak pro zdraví jeho srsti.

Bernský salašnický pes je jak dělaný pro život na menším městě nebo vesnici, kde může trávit čas na zahradě, ale i se svou rodinou v domě a na procházkách v přírodě.


Pokud jste někdy toužili po obřím plyšákovi, berňák je pes pro Vás. Navíc umí objímat a lze ho naučit mnohým psím kouskům. Možná si s ním neužijete tolik let co například s čivavou, ale strávený čas s ním bude vždy stát za to.