BIOTOPOVÁ AKVÁRIA – ANO, NEBO NE?

Bezedná miska
BIOTOPOVÁ  AKVÁRIA – ANO, NEBO NE?
BIOTOPOVÁ  AKVÁRIA – ANO, NEBO NE? -  BEZEDNAMISKA.CZ

Někteří akvaristé, především ti, kteří se o přírodu zajímají hlouběji, se pokoušejí o založení biotopového akvária.

Ano, i ne. :-)

Ale – co to vlastně je? Biotop v oboru akvaristiky, nebo obecně života ve vodě, je v podstatě stanoviště, na kterém žije nějaký živočich, nebo rostlinné společenství. Takovým biotopem je např.  bažina, pomalu tekoucí řeka, rýžoviště, porost mangrove, korálový útes...

Odkud k nám přišlo?

Akvaristé si tedy většinou pletou pojmy s dojmy. Uvidíte, že pojem „biotopové akvárium“ JV Asie, nebo Jižní Ameriky je nesmysl. To jsou zeměpisné oblasti, které zahrnují obrovskou škálu biotopů od horské bystřiny, přes pomalu tekoucí řeky dolních toků Amazonky nebo Mekongu až po bažiny, rýžoviště, nebo mangrovové porosty. Dejme tomu, že založíte velké akvárium, a rozhodnete se pro „biotop“ Jižní Ameriky. Takže jej zabydlíte rybami z této oblasti – neonkami, terčovci, rejnoky a živorodkami. Cože?! Záměrně jsme dali příklad extrémní kombinace, aby bylo vidět, že „biotop Jižní Amerika“ je opravdu nesmysl. A podobné je to s rostlinami. Vidíte, že ryby z jedné zeměpisné oblasti žijí v různých biotopech, mají výrazně odlišné nároky na prostředí, a v přírodě se nepotkají ani náhodou, stejně jako ryby z různých kontinentů.

Jaké máme typy?

Naproti tomu, pokud chceme založit opravdu biotopové akvárium, můžeme se rozhodnout pro tropickou tůň se stojatou vodou, s napadanými kořeny a listy rostlin, která bývá měkčí, kyselá, do hněda zabarvená tříslovinami z rašeliny a odumírajícího dřeva. Akvárium postačí i menší. A tady bude vhodná kombinace ryb a rostlin sice z různých kontinentů, ale ze stejného, nebo velmi podobného biotopu. Zvolíme dno tmavší barvy, do akvária umístíme několik kořenů, které, zvláště zpočátku, budou vodu barvit právě mírně dohněda, nebo si vypomůžeme výluhem z rašeliny a kořenů tropických rostlin (Tetra Toru Min). Z rostlin jsou vhodné zejména kryptokoryny, mechy, kapradiny (Microsorium, Bolbitis, Marsillea, Eleocharis, hladinu stínící Ceratopteris). V tomto prostředí se budou skvěle cítit klasické neonky a jiné tetry (z Jižní Ameriky) společně s drobnými kaprovitými rybkami jako jsou různé razbory (z JV Asie), případně halančíci z Afriky. Osvětlení může být tlumenější, tak jako v podrostu tropického pralesa, není potřeba ani silná filtrace – jedná se přeci o „stojatou“ vodu, a vyjmenované rybky jsou „úsporné“, pokud jde o jejich odpad. Takové akvárium bude lahodit oku a bude také v harmonii biologické rovnováhy, přestože je „splácané“ z různých světadílů – ale z podobného biotopu.

Jeden příklad za všechny

Klasickým příkladem biotopového akvária je rifové mořské akvárium (tedy korálový útes), nebo tzv. Afrika, akvária s rybami z afrických jezer, tzv. tlamovci. „Afrika“ je přímo protikladem té poklidné tůně, kterou jsme popisovali výše. Takové akvárium je obrazem hlubokých plání a pobřežních skalisek afrických jezer Malawi a Tanganjika. Ve velké nádrži se „skalisky“ (pevně usazenými kameny) budou bránit svá teritoria nádherně barevní samci poměrně velkých (až hodně velkých) afrických cichlid, neustále přehrabujících písek na dně, spásajících cokoliv zeleného se v akváriu objeví (až na výjimky), a odchovávajících svá mláďata v tlamě. Tyto ryby z oblasti blízko rovníku, z prosluněných vod budou chtít více světla, vodu alespoň 25°teplou , výkonnou filtraci s dobře prokysličenou vodou – vždyť obrovská hladina těchto jezer může být intenzivně čeřena větrem, a u pobřeží může být i něco jako mořský příboj. Velký filtr je důležitý kvůli značnému množství odpadu od těchto ryb a současně jejich náročnosti na čistou vody. Zde se skvěle uplatní kanystrové filtry Tetra, nebo Hagen (Fluval) s velkým výkonem i objemem filtrační komory.

Bažina? spíše otevřené terárium

Nádherný kus přírody doma vytvoříme, pokud si vybereme biotop bažiny, tzv. paludárium (latinského palude – bažina). Je to v podstatě otevřené terárium, které založíme jako mělké akvárium, nad jehož hladinu vyčnívají kameny a pařezy. Vodu z vnitřního filtru, který ale musí mít dostatečný výtlak, vyvedeme na tyto předměty, čímž můžeme vytvořit i malé vodopády, a osázíme je vlhkomilnými rostlinami, jako jsou mechy, kapradiny, drobnolisté fíkusy (ty svými kořeny mohou zastupovat náročné mangrove), případně bromélie, nebo orchideje (výběr rostlin je v závislosti na velikosti paludária nepřeberný). Některé rostliny (např. Echinodorus) mohou vyrůstat ze dna akvária až nad jeho hladinu. Kromě rybek (např. druhů z tůní, nebo labyrintek) zde mohou žít různé druhy krabů, žabky, nebo zajímavé obojživelné ryby – lezci.

Tak – a teď je na vás, zda ze svého pokoje uděláte africké jezero, korálový útes – nebo snad bažinu? :-)