Budeme mít štěně :-)

Bezedná miska
Budeme mít štěně :-)
Budeme mít štěně :-) -  BEZEDNAMISKA.CZ

Rozhodli jste se pro nového člena rodiny? Výborně, to vám schvalujeme :-) Emoce jsou krásné, ale dejte si trochu na čas. Seznamte se s tím, co chov pejska obnáší, Nechte si poradit od zkušenějších chovatelů, pročtěte si dostupné zdroje (ale to zrovna děláte :-) a ideálně navštivte chovné stanice. Nechvátejte, protože vaše rozhodnutí ovlivní celou vaší rodinu na mnoho let. Pokusili jsme se pro vás sepsat pár užitečných rad, snad vám pomohou.

Odpovědně přistupte už k samotnému výběru plemene. Chcete domácího mazlíčka či velkého hlídače na zahradu? Bude pejsek žít s vámi v bytě, či bude venku na zahradě? Jste často pryč z domu, nebo se pejskovi budete denně věnovat? Rotvajler či Dobrman bude skvělý hlídač, ale potřebuje systematické a zkušené vedení. Fila je skvělý ochránce krbu, a ohlídá či sama ochrání i menší děti, může se ale stát, že k vám nepustí ani návštěvu. Ohaři jsou úžasní psi, ale potřebují hodně, opravdu hodně pohybu. Labrador je šťastný pes, který vás zahrne neuvěřitelnou dávkou lásky a sounáležitosti, je ale po staletí veden jako služební pes, a tak ocení výcvik a práci; nečekejte ale od něj, že vás bude hlídat či chránit... Každé plemeno je zkrátka trochu jiné, a je dobře o něm něco vědět dříve, než se rozhodnete, že právě tohle je pro vás ten nejlepší pejsek.

U chovatele

Ač je malá, chlupatá kulička sebekrásnější, zachovejte si opatrnost. Chovatel by vám měl ukázat matku, sourozence, a zejména místo, kde psy chová. VŽDY si sjednejte předchozí nezávaznou návštěvu a až po ní se rozhodněte, zda se vážně toto štěňátko stane součástí vaší rodiny. Dobrý chovatel bude na takové návštěvě trvat sám, bude chtít vidět, do jakých rukou štěně odevzdá. Pokud vám chovatel ukáže jen garáž či přístřešek, buďte ostražití. A nikdy, a tím myslíme NIKDY, nepřistupte na předání štěněte na parkovišti supermarketu, nebo na jiném místě než v místě chovu. V takovém případě máte totiž téměř jistotu, že odebíráte štěně z tzv. množírny, kde psi žijí v nelidských podmínkách, a štěňata si s sebou nesou psychickou a zdravotní zátěž na celý život. Buďte opatrní, provozovatelé množíren mají v zásobě hodně věrohodných vysvětlení, proč vás nemohou právě teď do své ‚chovné stanice‘ pozvat. Neposlouchejte je, jděte rychle jinam.

Pozorujte všechna štěňátka společně i případně se zbytkem smečky. Navažte kontakt s každým členem smečky nejen se svým štěňátkem. Každý, i malý, pes je osobnost, a v jednom vrhu naleznete celou škálu povah. Ať jsou rodiče sebezdravější, úspěšnější, přátelští a mají jen samá superlativa, ne vše se nutně musí ukrývat i ve vašem štěňátku.

Prohlédněte si štěňátko velice pečlivě. Štěňátko by nemělo trpět výtokem z očí, průjmem či jinými viditelnými příznaky nemocí. Se slušným chovatelem je možné navázat řeč i na téma problémů. Bude vždy ochoten je s vámi řešit, a vždy vám ochotně poradí.

Další důležitou věcí, kterou byste měli u chovatele probrat, je kupní smlouva. Ta vždy musí obsahovat údaje o chovateli i novém majiteli, daném štěněti (jméno dle PP, narození, rodiče, zdravotní profil pokud je vyžadován, identifikace čipem či tetovacím číslem). Vše ostatní je velice flexibilní a závidí na tom, co si od štěňátka představujete. Pokud jedete pro perspektivního výstavního šampiona, bude kupní smlouva vypadat jinak než u psího společníka. Pokud si nejste jistí, poraďte se se zkušenějšími chovateli, a popřípadě i s právníkem.

Odběr

Nastal den D, a vy byste měli mít vše připraveno. Na cestu nezapomeňte přepravku či pás, plínku/deku, na delší cesty i cestovní misku s vodou. Pořiďte i obojek s vodítkem či postroj, je vhodný již v této chvíli pro případ nenadálé zastávky. Zkušený chovatel vás vybaví hračkou, kterou nechal delší dobu v pelíšku u maminky štěněte. Ta tak ponese její pach, a štěňátko v prvních dnech a týdnech po odloučení spolehlivě uklidní.

Jsme doma :-)

Štěňátko musí vše prozkoumat a jeho hlavní nástroj je tlamička. Odstraňte z dosahu veškeré nebezpečné věci, jako jsou volné kabely, jedovaté rostliny, chemikálie či koberec s třásněmi. Myslete na to, že pozření některých předmětů může štěně i zabít...

Dejte pozor i na věci, na kterých vám záleží. Štěňata si pro testování svých zoubků neomylně vybírají nejvzácnější knihy či nejdražší boty ;-).

Pokud si nevíte rady se základní výbavou, existují i startovací sety, ve kterých najdete potřebnou výbavu do začátku pěkně pohromadě.

Mějte vždy dvě misky. Jednu na vodu a druhou na krmivo. Upřednostňujte stabilitu a bezpečí před krásou. Existují i speciální misky pro štěňata, které jsou stabilnější. Obecně volte raději misky nerezové či keramické. Pejsek je doma většinu času sám, a mohl by chtít misku ochutnat.

Vždy se hodí takové drobnosti jako pytlíčky na exkrementy, hračky speciálně ven či do vody, náhradní vodítko, náhubek, … výběr je dnes velmi široký.

A začíná společný život...

Dejte štěňátku prostor a čas se se vším seznámit. Je to přeci jen psí miminko, které potřebuje ještě hodně odpočinku. Vždy mějte misku s čistou vodou na přístupném místě a při cestování ihned po ruce. Krmení dodržujte dle instrukcí chovatele a případně pomalu přestupujte na vámi vybranou značku. Přestup nesmí být nárazový a musí probíhat několik dní.

Venčete štěňátko častěji, i kdyby bylo venčení pouze krátké. Štěňátko si musí vštípit, že místo na vylučování je vždy mimo dům. Po krmení ale nechte štěňátko v klidu, naplánujte si proto čas venčení podle toho.

V prvních dnech byste měli navštívit veterinárního lékaře. Seznámíte se s ním, založíte kartu, prodiskutujete očkovací plán a ochranu zdraví vašeho štěňátka. Absolvujete i základní klinickou prohlídku štěňátka.

Chovatel i veterinář vám doporučí nevystavovat štěňátko kontaktu s jinými psy, dokud se u něj nevytvoří po očkování základní imunita. Nechceme toto opatření zpochybňovat, ale existují na něj různé názory, a někdy ho zkrátka dodržet nejde. Určitě se vyplatí opatrnost, nestresujte ale štěně ani sebe, běžný kontakt na něm velké následky nezanechá. Nenechte ho ale čichat či pozřít jakékoli exkrementy.

Měli byste také navštívit městský úřad a své štěňátko zaregistrovat. Zaplatíte roční poplatek a obdržíte známku. Pokud máte pejska identifikovaného čipem od chovatele, zajistěte si že v registru budou vaše údaje. Pokud jste ho nechali očipovat u veterinárního lékaře, zapíše vás do registru přímo on.

 

Život se psem je naplněn láskou, vzájemností, a přinese vám mnoho radosti. Gratulujeme vám k vašemu rozhodnutí, a přejeme vám i vašemu čtyřnohému příteli mnoho krásných společných chvil ;-).

 

Tomáš Andrejsek

s přispěním Kateřiny Pánkové

©Bezednamiska.cz