Cestování se psem - Chorvatsko

Bezedná miska
Cestování se psem - Chorvatsko
Cestování se psem - Chorvatsko -  BEZEDNAMISKA.CZ

Cestovat se psem do Chorvatska je celkem dobrý nápad. Nejen, že u moře je s pesany moře zábavy, slaná voda navíc prospívá pokožce i srsti. Cesta i letní pobyt u moře mají však svá specifika a záludnosti, proto vám přinášíme tento článek, kde se jimi budeme zabývat.

Rozhodnutí zda s pejskem cestovat...

...je jen na vás. Sami nejlépe znáte povahu a výchovu svého psa. Chorvaté jsou ke psům velmi tolerantní, nicméně vše má své hranice. Počítejte rovněž s tím, že v letoviscích je větší koncentrace lidí, než je u nás obvyklé. V letoviscích Igrane, Podgora, Tučepi, Brela a Krvavica se navíc pohybují polodivoké kočky, počítejte s tím. Samozřejmostí je také, že po svém miláčkovi budete uklízet a udržovat čistotu.

Ne každý pes je nadšený cestovatel. Pokud i krátké cesty vašeho psa stresují, dobře si rozmyslete, zda s sebou psa opravdu brát, popřípadě proberte s vaším veterinářem případná léčiva na zklidnění, která pejskovi cestu usnadní.

Co je třeba zajistit před cestou

Pro cesty po EU (Chorvatsko je členem od 1.7.2013) potřebuje váš pejsek Mezinárodní očkovací průkaz, popřípadě tzv. Europas (Průkaz zvířete v zájmovém chovu). Další nezbytností je psa očipovat. Pokud již čip má, doporučujeme nechat čip zkontrolovat, jestli správně funguje.

Zkontrolujte si platnost očkování. Chorvatsko vyžaduje pouze naočkování proti vzteklině, které nesmí být starší než rok a mladší než měsíc před začátkem cesty. Doporučujeme rovněž ochranu proti parazitům (klíšťata), zejména pak proti tzv. Srdečnímu červu, který se v Chorvatsku vyskytuje, a jedná se o velmi nepříjemného parazita. Ochrana je velmi jednoduchá, ošetření probíhá formou Spot-on. který se vetře do kůže psa.

Se všemi výše uvedenými body vám pomůže váš veterinář. Jeho návštěva před cestou je v každém případě dobrý nápad i proto, že se na psa podívá, zkontroluje jeho kondici a zdraví a dá vám svá doporučení pro cestu.

Doporučujeme zvážit rovněž pojištění, zejména za škodu způsobenou psem. Stát se může cokoli, ať vám případné drobné incidenty nezkazí dovolenou. Pokud již pojištění máte, prověřte jeho platnost i pro zahraničí.

Dlouhá cesta

Ať již pojedete do Chorvatska kamkoli, cesta bude v letní sezoně trvat mnoho hodin. Myslete na to, že občerstvení potřebujete nejen vy, ale i váš pes. Vezměte s sebou cestovní misky a dostatek vody, pejska pravidelně vyvenčete, projděte se s ním. Doporučujeme přestávky alespoň každé 3-4 hodiny.

Pokud nejste na společné cestování zvyklí, nebo cestujete dlouhou dobu, může se stát, že se objeví u pejska nevolnost, nebo stres. Jestli víte o tom, že by tyto nepříjemnosti mohly nastat, raději zkuste kapky proti stresu, nebo tablety proti cestovní nevolnosti. Uvidíte, že cestování bude pro všechny jednoduší. Raději ale pejska převážejte alespoň 2 hodiny po posledním krmení a také vyvenčeného.

Jak se psem v autě ?

Nezapomínejte, že pes v autě je břemeno. Dnes již nikdo necestuje s dětmi jinak než v autosedačkách, ale psi se často v autě vozí volně. Samozřejmě nechceme myslet na havárie, ale je dobře si uvědomit, že pes o váze i desítek kilogramů při nárazu ohrožuje nejen sebe, ale i zbytek posádky. Psa je možné poutat pomocí speciálních postrojů do auta, ještě lepší je uvažovat o cestovní přepravce, kterou můžete umístit do vozu nebo do kufru u ‚kombi‘ aut. Vždy myslete na to, aby měl pes na cestu dostatečné pohodlí. Většinu cesty sice prospí, ale potřebuje se i protáhnout a otočit. Pokud není pes na přepravní box zvyklý, doporučujeme zakoupit jej dříve, a zvykat jej nejprve při kratších cestách.

Pokud máte auto typu kombi (nebo MPV, SUV...), můžete psa vézt i v kufru. Je však nutné oddělit prostor kufru od interiéru bezpečnostní sítí, a není rovněž dobré psa obkládat neupevněnými zavazadly, která ho mohou ohrozit.

Se psem na pláž

V Chorvatsku je dnes pobyt se psem zcela běžná záležitost. S výjimkou poplatku za ubytování za svého pejska v rámci pobytu nic nepřiplácíte.

Stále se také zvyšuje počet pláží přímo určených pro pobyt se psem. Obecně platí zákaz vstupu se psem jen tam, kde je zřetelně vyznačen, nebo na plážích s modrou vlajkou (zpřísněná hygienická kritéria). Všude jinde se psem volně můžete. Pokud budete chtít klid, okraje pláží bývají neudržované, a zde vás s pejskem nebude nikdo rušit.

Podle doporučení Chorvatského informačního serveru najdete nejoblíbenější „psí“ pláže na ostrově Krk, v zátoce Dražica, u majáku Šila nebo v Njivici na pláži Kijac. Neméně oblíbenými ostrovy, které mají pláže přizpůsobené také pejskům, jsou Hvar, Mljet či Brač. Pokud se Vám nechce na ostrovy, krásné pláže určené návštěvníkům se psími členy rodiny najdete také přímo ve městech, konkrétně jsou to např. Umag, Poreč, Baško Polje či Dubrovník.

Pozor na sluníčko

Psům dělá vlhký mořský vzduch dobře, díky němu snáší vysoké teploty lépe než u nás. Pokud je pes v normální kondici, obvykle se nemusíte obávat přehřátí, pes si sám určí, kdy bude na slunci a kdy ve stínu. Je však vždy dobře mít psa na očích, popřípadě ho pravidelně vzít do vody aby se ochladil. Myslete na to, aby měl k dispozici stín, pokud nejsou na pláži stromy, zajistěte malý plážový stan přímo pro psa a dejte mu do něj deku či ručník (písek či kameny mohou být horké).

Po celý den zajistěte pro pejska dostatek pitné vody. Uvádí se, že pes by měl za den vypít přibližně 35ml vody na kilogram živé váhy. V teplém prostředí nebo při větší aktivitě zvyšte toto množství až na 50ml na kg/den.

Užitečné kontakty

Určitě vám přejeme, abyste nic dalšího nemuseli řešit, ale pokud snad přeci jen ano, určitě se vám hodí informace, že tísňová linka 112 poskytuje v Chorvatsku i akutní veterinární pomoc.

 

Přejeme vám krásnou a ničím nerušenou dovolenou u moře s vaším čtyřnohým kamarádem :-).