Co by váš pejsek neměl nikdy sníst?

Bezedná miska
Co by váš pejsek neměl nikdy sníst?

V předchozím článku jsme se věnovali tomuto tématu v ohledu na mazlíčky kočičí. Potraviny a látky, které by neměli naši milovaní čtyřnožci požít, jsou vesměs podobné. Přesto je seznam „zakázaných“ potravin pro psy obohacen a spoustu dalších.

Cibule, česnek, pažitka

Cibule s pažitkou obsahují látky, která je pro psy jedovatá (N-propyldisulfid a alylpropylsulfid). Ať zasyrova či po tepelné úpravě, po požití těchto dvou potravin může u pejska dojít k oslabení, k dýchacím obtížím či dokonce anémii (chudokrevnosti, kdy se špatně okysličuje krev).

V česneku se nachází látka stejná jako v cibuli a pažitce (N-propyldisulfid). Není sice pro naše psí společníky tak jedovatá, přesto by se ale česneku psí zažívání mělo vyhýbat.

Avokádo

Pro psa není jedovatá samotná dužina tohoto tropického ovoce, ale pecka, slupka i listy ano. Složka, kterou obsahuje, zvaná persin, je toxická a její přítomnost v organismu může způsobit trávicí a zažívací potíže, tedy průjem a zvracení. Dále to ale může zajít až k poškození plicních tkání či špatné činnosti srdce.

Jedlá část avokáda sice pro psy jedovatá není, obsahuje ale mnoho kalorií a tuku. Díky tomu je nesnadná na trávení a pejskovi může opět způsobit zažívací problémy.

Hroznové víno (i v podobě rozinek)

Hroznové víno je už poměrně „profláklou“ surovinou, která by neměla být kočkou ani psem snědena. Často ale nejsou známy konkrétní následky. Těmi je náhlé selhání ledvin, které může zapříčinit i zdánlivě malé množství.

Ovocná jádra a pecky

Většina lidí nejí například ohryzky jablek, zatímco pejsek si na nich pochutná. Jádra jablek a hrušek, stejně jako pecky od meruněk, broskví, třešní a švestek ale obsahují jed, zkráceně řečeno.

Ve zmíněných plodech, respektive jejich jádrech, se nachází amygdalin, který se při rozžvýkání uvolní a přemění na kyanovodík. Kyanid je velmi známý jed, avšak mnoho z nás neví, že se nachází v našem oblíbeném ovoci. I když se na Vás bude Váš pejsek smutně dívat, radši tedy hoďte pecky a ohryzky do kompostu.

Rajčata

Pokud na zahrádce nebo na parapetu pěstujete rajčata, radši svému čtyřnožci zamezte jakýkoli přístup k nim. Rajčata jsou totiž dalšími jedovatými potravinami na seznamu.

Pro pejska jsou jedovaté jak listy a stonek, stejně jako pro člověka, tak i samotné plody. Čím méně zralé, tím nebezpečnější. Nezralá rajčata totiž obsahují látku zvanou tomatin, tedy jedovatou aminokyselinu. Tomatinu zráním ubývá, avšak nevymizí úplně. Pejskům může tomatin po požití způsobit zvracení, potíže s trávením, křeče, malátnost i dýchací obtíže.

Rajčata také obsahují atropin, který může pejskovi rozšířit zornice, způsobit třas či zapříčinit srdeční arytmii.

Ořechy

Pro lidi jsou ořechy nutričně hodnotným doplňkem stravy, ale psům mohou uškodit. Banálním, přesto skutečným rizikem je možnost zadušení se. Dalším je vysoký obsah tuku. Ten pejskům způsobuje žaludeční problémy, které mohou vést až k zánětu slinivky břišní.                                                            

Makadamové a vlašské ořechy jsou jedny z těch nejvíce nebezpečných pro psí organismus.

Po makadamových oříšcích může dojít k třasu, oslabení těla či neschopnosti pohybu.

Otrava vlašskými ořechy se může projevit až po několika dnech. Příznaky mohou být: zvracení, nadměrné slinění, třas, špatná koordinace, oslabení a malátnost, nechuť k jídlu či dokonce vylučování krve ve stolici nebo zvratcích.

Čokoláda

Oblíbená pochutina pro lidi, jed pro zvířata. Požití čokolády psem může způsobit špatnou činnost srdce, záchvaty, bezvědomí, i ten nejhorší možný scénář… Příznaky se nemusí projevit i několik hodin, to ale neznamená, že se v těle pejska neděje něco špatného.

Čím více procent daná čokoláda má, tím je teoreticky nebezpečnější. Žádná čokoláda ale není vhodná pro požití psem (a kočkou)! Proto nenechávejte nikde v dosahu Vašeho mazlíčka jakýkoliv čokoládový či kakaový výrobek. Náhoda je blbec a za tragické následky to nestojí.                                            

Mléčné výrobky

S dospíváním psi postupně ztrácejí enzymy, které pomáhají trávit laktózu. Po požití mléka, sýra, jogurtu a dalších mléčných výrobků se tedy projeví nesnášenlivost laktózy, podobně jako u lidí – zvracení, průjmy a obecně zažívací potíže.  Špatné trávení laktózy ale může vést až k zánětu slinivky břišní.

Vařené kosti

Syrové kosti psi kupodivu stráví bez problému, ale vařené už vhodné nejsou. Vařené kosti jsou totiž křehčí a snáze se odlomí. Odštěpky mohou poškodit žaludek nebo střeva. Obzvláště nebezpečné jsou kosti kuřecí, které se štěpí ještě více než kosti jiných zvířat.

Játra syrová či vařená ve větším množství

Syrová játra či často podávaná vařená játra mohou zapříčinit otravu vitaminem A. Ta se může projevit nechutí k jídlu či úbytkem hmotnosti. Na každého psa platí něco jiného, ale pokud pejskovi nepodáte vařená játra víckrát jak jednou týdně, mělo by být vše v pořádku.

Syrové houby

Houby, které byste snědli i Vy sami, by Vašemu čtyřnožci ublížit neměly. Syrové houby ale neudělají dobře žádnému pejskovi. Způsobují nevolnost a žaludeční potíže, projevující se nejčastěji jako zvracení a průjem.

Uzeniny (a sůl)

Uzené potraviny, jako je šunka, klobása či slanina, obsahují kromě spousty tuku i velké množství soli. Ta na sebe váže vodu a způsobuje tak dehydrataci, potažmo špatnou funkci až selhání ledvin.
Potřeba tekutin může pejska nutit pít přespříliš vody, čímž si může způsobit torzi neboli zauzlení žaludku. Následky toho mohou být fatální.

V méně tragických případech může nadměrné množství soli zapříčit špatné fungování metabolismu, a tím pádem tloustnutí či zvýšený krevní tlak.

Mastná a smažená jídla

Mastné a smažené znamená i tučné, a jak je zmiňováno i u jiných potravin, vysoký obsah tuku může pejskovi velmi uškodit. Kromě žaludečních potíží může dojít až k zánětu slinivky břišní a trvalým zdravotním potížím.

Pokud jste dočetli článek až sem, již víte, že potravin, které by pes neměl sníst je velká spousta. U něčeho jde o „pouhé“ zažívací potíže, u něčeho o život. Není tedy na škodu být raději opatrní se vším a při požití čehokoliv špatného kontaktovat veterináře.