Co ovlivňuje zbarvení srsti psa? A jak za to může krmivo?

Bezedná miska
Co ovlivňuje zbarvení srsti psa? A jak za to může krmivo?

Srst našeho pejska se může zbarvit na základě mnohých faktorů. Tím nejčastějším a nejovlivnitelnějším je strava. Změna barvy srsti, kterou zapříčiní, se dá ale včas zvrátit. Páníčci, kteří by takovou změnu brali jako vadu na kráse, se tedy nemusí bát stálého trvání.

 

Koho změna nejvíce ovlivňuje?

Majitelé bílých pejsků by se asi měli bát nejvíc. Jak už to tak bývá, na bílé je všechno vidět, tedy
i případná změna barvy. Například bílí retrívři mají, na základě určitých složek stravy, tendence „žloutnout“. Úpravou jídelníčku ale zase mohou zbělat.

Černí pejsci mají ale zase sklony k hnědnutí či rezavění, pokud jsou ovlivněni některým z příslušných faktorů.
Pokud bude mít ale pejsek o trochu jinou barvu, o nic vlastně nejde. Tento „problém“ se řeší především u výstavních psů.

Jaké faktory ovlivňují zbarvení srsti?

  • Geny – genetika je nezpochybnitelný faktor ovlivňující změny v barvě srsti. Pokud má váš mazlíček různobarevné rodiče, může se stát, že se na vašem blonďatém čtyřnožci objeví pár černých chlupů
  • Sluneční světlo – dlouhodobým působením slunečního záření na srst psa může docházet ke zbarvení jeho srsti. Černí psi mohou začít rezavět, zatímco hnědosrstým pejskům barva zesvětlá. Po přesrstění by ale srst měla opět vypadat, jako předtím
  • Přípravky na srst – Některé psí šampóny a kondicionéry obsahují látky zapříčiňující změny v zabarvení srsti. Majitelé, kteří si nechtějí přivykat na nový odstín jejich pejska, by si tedy měli pořizovat kvalitní přípravky určené pro danou barvu srsti
  • Pravidelné dodávky slin či slz – Pokud pejsek často slzí nebo slintá, oblasti, které jsou tekutinami zasaženy mohou začít měnit barvu
  • Krmivo

Jak ovlivňuje barvu srsti zrovna krmivo?

Stejně jako lidi, i psi si rádi dopřávají zdravou stravu. To ale znamená, že jejich večeře často obsahuje vitamin A, tedy betakaroten. Ten působí jako červeno-žluté barvivo a může tedy zapříčinit zmiňované „žloutnutí“ světlého psa. Obsahuje ho mrkev, kukuřice nebo i pšenice.

Každého jednotlivce ovlivní jiná míra vitaminu A. Normální dávka betakarotenu přítomného krmivu je cca 15 000 – 16 000 mj. Pokud se pejsek začne zbarvovat, mělo by stačit snížit dávku betakarotenu ve stravě. Musíte ale myslet nejen na granule či konzervy, ale i pamlsky a doplňky stravy.

Lososový olej, užívaný pro nespočet zdravotních benefitů, obsahuje především rybí tuk, v němž se opět nachází vitamin A.


Strava musí pejskovi hlavně chutnat a být dobrá pro jeho zdravé fungování. Pokud je daní za vhodnou stravu zbarvení, je na každém páníčkovi, jak se rozhodne. Vždy jde zvolené krmivo nahradit něčím podobně či dokonce stejně dobrým. Můžete se poradit s veterinářem nebo zkrátka koukat po tom nejsprávnějším složení.