Co potřebuji na základní trénink psa?

Bezedná miska
Co potřebuji na základní trénink psa?

Nezáleží na tom, jestli začínáte se štěňátkem nebo už starším pejskem. Na základní trénink je potřeba hned několik pomůcek, díky kterým bude trénink bavit nejen pejska, ale i Vás. U nás v kanceláři máme hned několik psích kamarádů, a tak jsme dle zkušeností svých a našich trenérů dali dohromady základní výbavu pro výcvik, se kterou jsme my sami spokojeni.

 

 

Je jasné, že existuje více stylů výchovy, celá řada disciplín a psích sportů, takže i věci, které budete pořizovat budou odlišné. Na ten základní trénink, ať už s trenérem, doma nebo na procházce potřebujete ze začátku jen pár, za to ale osvědčených pomůcek, které Vám výchovu pejska usnadní. A na to se zaměříme v tomto článku.

Pomůcky

Pamlskovníky

Pamlskovník neboli kapsa na pamlsky je věc, bez které se prostě neobejdete. Možná si ze začátku ani nedovedete představit, kolik množství pamlsků spapá Váš psí parťák, určitě doporučujeme pamlskovník větší, aby se tam vešlo potřebné množství například na hodinový trénink. Vyskytují se hned v několika provedeních, barvách a materiálech. Při pořizování je skvělé myslet na to, že nikdy přesně nevíte, jaké pamlsky opravdu zachutnají Vašemu pejskovi a zároveň budou vyhovovat i Vám.. Může se stát, že budou mastnější, a tak by měl být pamlskovník z vhodného materiálu, který jde po tréninku omýt.

Za nás skvěle funguje pamlskovník s popruhem kolem pasu, nehrozí Vám totiž, že při naklonění k pejskovi a běhání ho vytratíte.

My doporučujeme pamlskovík značky Loype. Je ve více barvách, do malé kapsy na zip se vejdou klíče, kapesníky, pytlíky na bobky i telefon, s ním sice kapsu nedopnete, ale drží tam. Gumička kolem kapsy na pamlsky zajistí, aby jste se tam lehce dostali, ale pamlsky sami nevypadávaly a materiál můžete omýt.

Pokud se Vám líbí více pamlskovníky, které se “zastrčí” za kalhoty, tak nejvhodnější je u toho mít karabinu pro jistotu úchytu, jako má tento.

nebo dejte pozor, aby přezka na uchycení byla opravdu pevná, jako tady.

Obojek a vodítko

Je roztomilé pozorovat štěňátka, která berou vodítko jako super hračku na přetahování, znáte to taky? Pejsek i Vy se ale skrz obojek a vodítko naučíte krásné spolupráce, nejde jen o předmět, kterým psa dotlačíte tam, kam potřebujete, naopak ho hezky navádí a jde o jemnou spolupráci, kde samozřejmě vůdce smečky jste Vy, takže rozhodujete, jaká bude ta Vaše společná cesta.

 

Je spousty druhů a materiálů, na které neplatí jedno pravidlo, každý si musí najít to, co mu vyhovuje a je uzpůsobené plemeni psa.

U malých plemen nemusíte tolik řešit výdrž skoby u obojku. Ale kdo má střední a velké plemeno je třeba myslet na pevnost obojku i vodítka. Například obojky s plastovými skobami nám u našeho zlatého retrívra Barneyho vydržely jeho štěněčí období, poté jednou zatáhnul, obojek to nevydržel a hned jsme pořizovali nový.

 

U vodítka vyzdvihneme jediné, aby bylo pevné! Žádné pružné (i když je krásné). Nejen, že se pejsek těžko vrací na místo, kde má být, ale sám je zmatený z toho, jak je tedy to vodítko vlastně dlouhé. A ano, pejsci se naučí znát délku vodítka, kterou si pak sami hlídají, pokud je to v rámci tréninku naučíte.

Stopovací vodítko neboli “stopovačka”

Znáte tento pojem? Je to několik metrů dlouhé vodítko, většinou 3 - 10 m. Záleží, jak budete svého pejska trénovat a zda stopovačku použijete, či nikoli, Náš trenér ji využívá při běžném výcviku a nám už se několikrát osvědčila. 

Neslouží jako dlouhé vodítko, nýbrž jako pomůcka, pokud nemáte 100% přivolání

Pejska uvolníte z krátkého vodítka, připnete mu stopovačku a necháte volně běhat, kdyby Vám náhodou chtěl utéct, protože uvidí třeba srnku (a to je veliké lákadlo), tak vlivem tření ho stopovačka brzdí a Vy tak máte větší šanci ho doběhnout. Je to v tu chvíli hra kdo z koho, a vy prostě musíte vyhrát, jste přeci vůdce smečky.

Stopovačka musí být hladká, bez poutka na konci, aby pejsek v terénu neuvízl.

Oblíbená hračka

Miluje Váš pejsek hračky? Tak to je výhra, můžete totiž použít hračku jako odměnu. Po tréninku, nebo nějakém cviku nabídněte hračku a za odměnu si s pejskem pohrajte. Nebo je možné tuto aktivitu zařadit vždy na konci tréninku, pejsek bude vědět, že už má “odpracováno” a bude to pro něj aktivita pro odpočinek a uvolnění.

Klikr

Malá krabička s plíškem, která zachránila nejeden povel. Vydává zvuk, jakmile stisknete tlačítko, tedy “kliknete”. Klikr se používá jako odměna, zvuk spojíte s tím, když se mu něco povede a odměníte pejska. Je to daleko rychlejší, než například Vaše slovo a pochvala, máte tedy možnost stihnout ho odměnit za správné provedení, než zase udělá něco jiného. 

O tom, proč a jak používat klikr je na internetu spousty článků a pokud se pro to rozhodnete, určitě Vám poradí i Váš trenér. 

Pláštěnka/bunda

Pokud máte pejska, kterému je v zimě chladno, myslete i na to, aby měl při tréninku vrstvu navíc, bude se cítit pohodlněji a lépe se soustředit na splnění úkolů.

Pamlsky 

A dostáváme se k tomu, co Vaši psí parťáci budou milovat nejvíce - spousty dobrot při tréninku. To je totiž slast a možná vás překvapí, kolik toho během hodinového tréninku zmizí z Vašeho pamlskovníku. Pro trénink doporučujeme najít pamlsky, které pejskovi opravdu chutnají a motivují ho. Tady hodně záleží, pokud máte milovníka jídla, který bude vděčný za cokoli, nebo nežravce, kde budete hledat ty pravé. Také myslete na to, kolik má Váš pejsek pohybu, jestli je náchylný k rychlému přibírání a všem těmto kritériím uzpůsobte výběr těch nejlepších odměn. 

 

Za nás můžeme doporučit měkké a voňavé pamlsky Jerky značky Brit nebo Carnilove. Skvěle se trhají na malé kousky, pejskům moc chutnají a voní. Mají veliký výběr příchutí, tak věřím, že si každý najde to svoje. 

Pokud hledáte něco s jedním druhem masa a zároveň jednoduššího na přípravu, našim favoritem jsou Carnilove Raw freeze-dried, malé kousky akorát pro trénink a i když jsou sušené, luxusně voní a pejsci je milují a pro našeho nežravce Barneyho je toto veliká odměna. 

 

Jestli hledáte něco TOP na velmi náročné prostředí a nebo jste ještě nenašly to pravé, určitě uděláte radost uvařeným (neosoleným) kuřetem nebo jiným masem.

 

Trénujete často a potřebujete hlídat váhu pejska? Pak určitě doporučujeme tréninkové pamlsky, navržené tak, aby po nich pejsci moc nepřibírali. 

 

No a poslední tip, pokud potřebujete pejska motivovat více a když se nažere doma, nemá pak zájem, tak mu místo pamlsků dávejte část jeho večeře, pokud krmíte granulemi.