Dentální hygiena – proč a jak čistit zuby psa

Bezedná miska
Dentální hygiena – proč a jak čistit zuby psa

Psi jsou na hygienu výrazně méně nároční než lidé. Jsou ale některé věci, které by se jejich zdraví měly dopřát. Jednou z nich je péče o dentální hygienu – tedy jejich zuby. Jsou různé způsoby, metody a prostředky, které k údržbě chrupu mohou pomoci. Pojďme si o nich něco říct.

 

 

Proč psí chrup vůbec řešit

Chrup psů je zatěžován více, než ten lidský. Kromě jídla potřebují psi silné a zdravé zuby, aby si mohli hrát. Ať už preferují plyšáky, balóny, pískací hračky nebo staré dobré klacky, bez pevného chrupu by si hračku nemohli odnést, kam chtějí, nemohli by se o ni přetahovat a nemohli by se jí užužlávat ke spánku.

Stejně jako u lidí, pokud má pejsek nemocné zuby, bolí ho, a to ho odrazuje od jídla. Nesní toho moc, začíná hubnout a slábnout.

Pokud má člověk něco v nepořádku se svými zuby, může zajít k zubaři a za mastnou částku si vše nechat spravit. U psů to ale není tak jednoduché. Psích zubařů je velice málo a pejsek se musí pro většinu zákroků uspat.

Abyste tedy ušetřili pejska dentálních zákroků, a co si budeme, abyste ušetřili nemalé peníze, je třeba o zuby vašeho chlupáče trochu pečovat.


K čemu můžou zanedbané zuby vést

Na zubech se nám usazuje plak. Většinou po jídle, ale ne nutně. Stejně to mají psi. Ty si ho ale neodstraňují pravidelným čištěním, jako my lidé.

Usazený plak se postupem času přetváří v zubní kámen, ten dráždí dásně, ty jsou zánětlivé a odchylují se od zubů, vzniká paradontóza a začínají vypadávat zuby. To je samozřejmě nejhorší scénář. Je ale bohužel možný.

Zubní plak obsahuje bakterie. Ty se skrze dásně mohou cévami dostat až do krve a způsobit veliké neplechy v celém organismu – po celém těle. Opět dost vyhrocený scénář. Opět ale není nereálný.

Usazený zubní plak a zubní kámen navíc zapříčiňují mnohdy velice silný zápach z úst. To je už scénář velice pravděpodobný. A ne zcela příjemný, pokud se rádi se svým mazlem tulíte.

 

Způsoby čištění zubů

Každý pes je jiný a každému může vyhovovat něco jiného. U něčeho neznámého (pokud se mu zuby nečistí od štěněte) obzvlášť. Prostředků, přípravků a produktů je v dnešní době ale mnoho a každý pejskař může se svým čtyřnožcem vyzkoušet to, co jim oběma bude sedět nejvíc.

Dentální pamlsky

  • Dentální tyčinky pomáhají čistit zuby a zároveň posilovat žvýkací svaly psa.
  • např. RASCO Dental kříž s chlorofylem

 

  • Dental Bones – jsou pamlsky, které fungují jako prevence zubního plaku i kamene a zápachu z úst
  • např. ProDen PlaqueOff Dental Bones

 

  • Pamlsky s mořskou řasou – mořská řasa odstraňuje zápach z úst, ale především odbourává plak na enzymatické úrovni
  • např. plátky TRIXIE s mořskou řasou

 

  • Pamlsky s chlorofylem – pomáhají redukovat zubní plak a kámen, navíc má chlorofyl protizánětlivé účinky
  • např. tyčinky DENTOSAURUS s chlorofylem

 

Doplňky stravy

  • ProDen PlaqueOff je sypký prášek s vysokým obsahem mořské řasy, který se v malém množství (podle dávkování na obalu) přidává do jídla. Odstraňuje zubní plak, redukuje zubní kámen a potlačuje zápach z tlamy pejska.
  • Dental Powder BEAPHAR je sypký prášek užívaný pro udržení zdravých zubů a dásní
  • Francodex Žvýkací zubní pasta ve formě tablet zabraňuje tvorbě zubního plaku a odstraňuje zápach z úst.

 

Ústní vody a dentální spreje

  • Voda ústní BEAPHAR (pro kočky a psy od 6 měsíců) je určena k přidání do pitné vody.
  • Sprej BEAPHAR Fresh Breath osvěžuje dech a čistí zuby a dásně odstraněním zubního plaku a zničením škodlivých bakterií.


Nejefektivnější metodou je samozřejmě regulérní čištění zubů.

Kartáčky

  • Menší a delší
  • např. TRIXIE sada pro zubní péči

 

  • Nasazovací na prst – kartáček je velký, páníček si ho nasadí na prst a má tedy plnou kontrolu nad tlakem a směrem, jakým zuby pejska čistí
  • např. zubní kartáček na prst od značky KARLIE-FLAMINGO nebo TRIXIE

 

Zubní pasty a gely

  • Gely se většinou prodávají s aplikátorem, za pomoci kterého se nanese vrstva na všechny zuby, a poté chvíli působí, aby na sebe navázal vápník a zabránil tak tvorbě zubního kamene
  • např. gel zubní od značky BEAPHAR

 

  • Pasty – mohou být s příchutí různých druhů mas či doplněny o tee tree oil
  • např. zubní pasta značky TRIXIE (s mátou nebo např. hovězí)
  • např. játrová zubní pasta BEAPHAR Dog-A-Dent játrová


Jak správně čistit zuby kartáčkem a pastou

Pokud se váš pejsek s pastou a kartáčkem ještě nesetkal, je dobré mu dát kartáček s trochou pasty nejprve očuchat. Masové příchuti většiny past pejska nalákají nejprve svou vůní, pak snad i chutí. Vyhovující chuť je v tomto případě základem úspěchu.

Pokud má váš pejsek problém s tím, že mu saháte do pusy a na jeho zuby, budete to mít o to složitější. Je třeba mu ukázat, že se nemá čeho bát a odměnit ho, když se překoná. Zkuste si dát na prst kus pasty nebo konzervy či trochu burákového másla (čehokoliv, co má váš pejsek rád). Až bude váš prst olizovat, zkuste mu přejet po zubech (samozřejmě jen pokud není agresivní!) a postupně ho s kontaktem se zuby seznamujte.

Základem samotného čištění je vybrat tu správnou chvíli. Ideální je večer, kdy už je pejsek v klidu nebo například po delší procházce, kdy je vyčerpaný a nepotřebuje pobíhat po bytě.

Ze začátku buďte připraveni na neúspěch a nehroťte to. Zkrátka to zkuste, jen chvíli a uvidíte, jak váš pejsek vydrží. Když to budete pravidelně zkoušet (ideálně každý den), postupně by se měla čištění prodlužovat a pejsek by si měl zvyknout na vyčištění celého chrupu najednou.

Nebuďte na pejska naštvaní nebo to alespoň nedejte znát. Musí vědět, že mu nechcete ublížit. Mluvte na něj tedy klidným hlasem, chvalte ho, hlaďte ho u toho.

 

Pokud se váš pejsek ne a ne čištění zubů poddat a ke svým zubům vás nechce pustit, objednejte se jednou za čas na dentální hygienu k veterináři. Ten vám poradí v jakých intervalech docházet a zabrání, aby došlo na jeden z těch horších scénářů.

Pro ty z vás, kteří ještě pejska nemáte nebo máte štěně, začnete, dokud pejsek dospívá a nemá na věci utvořený tvrdohlavý názor a nemá k nim blok. Seznamujte ho s čištěním zubů, a když už jsme v tom, tak i čištěním uší, kapání do očí, sahání na tlapky a jiné části těla, které by mohl chtít veterinář někdy vyšetřit.