Dobrman

Bezedná miska
Dobrman

Stejně tak, jak je dobrman velký, tak velké má i srdce. A apetit. A potřebu pohybu. Gaučový společník, který vás donutí si nicnedělání vykompenzovat dlouhými procházkami. Pes drsného vzhledu s hlídacími schopnosti, který se umí chovat k dětem a na zimu je třeba ho zabalit do oblečku. To vše je dobrman.

 

Parametry aneb pes v číslech

Zatímco fenka může vážit pouhých 32 – 35 kg, váha psa se pohybuje mezi 40 – 45 kg.

V průměru se fenky dorůstají 63 – 68 cm a jejich psí protějšky v kohoutku měří mezi 68 – 72 cm.

Statisticky se dožívá mezi 10 – 12 lety, ale to neznamená, že tu hranici nemůže snadno překročit.

Původ aneb jak se zrodil dobrman

Oficiálně uváděnou i skutečnou zemí původu je Německo.

Plemeno dobrmana bylo vyšlechtěno kolem 70. let 19. století. Zásluhu na tom nese německý výběrčí daní Karl Friedrich Louis Dobermann, po kterém bylo plemeno pojmenováno.

Pro svou práci byl Dobermann velmi neoblíbený a při obcházení neplatičů často hrozilo napadení, a proto se rozhodl pořídit si ochránce.

Dobermann měl také za úkol odchyt toulavých psů, a proto pro něj bylo snadné získat různá plemena, která dohromady splňovala jeho požadavky. Těmi byly především snadná učenlivost, poslušnost a nebojácnost.

Výběrčí si nevedl knihu se zápisy, proto se přesně neví, jak probíhal proces křížení a kolik a kterých plemen bylo k vyšlechtění dobrmana přesně použito. Některými z (pravděpodobně) užitých plemen ale byli např. rotvajler, německý pinč a výmarský krátkosrstý ohař.

První záznam do knihy plemen byl proveden v roce 1893. Plemeno ale bylo oficiálně schváleno a následně standardizováno až roku 1910.

Povaha aneb milující obr

Dobrman je v první řadě velmi inteligentní pes, což znamená, že je i učenlivý. Zkušený a důsledný pejskař ho tedy dokáže snadno vycvičit.

Zároveň ale umí být ostrý a temperamentní, což je v kombinaci s učenlivostí důvodem, proč je dobrman často využíván jako služební pes.

V dnešní době jde ale o plemeno spíše pro „domácí účely“ dalo by se říci. Dobrman je milující a své rodině to dává dobře najevo. Je velmi loajální a chová se hezky k dětem i jiným zvířatům, ať psům nebo kočkám. Vše ale záleží na míře socializace v mladém věku.

Dobrman patří k velmi energickým psům, což znamená, že si s ním jeho majitelé užijí mnoho procházek, her a pohybu obecně. To ale neznamená, že si rád nepohoví na gauči a neprospí odpoledne.

Každodenní život aneb dobrman v praxi

Energičnost je vlastnost skvělá, ale náročná. Pes se bohužel sám nevyvenčí, proto musí majitel počítat s časem věnovaným četným a dlouhým procházkám, které dobrman vyžaduje. Kromě fyzické aktivity je ale zapotřebí psa zabavit i mentálně.

Rád reaguje na podněty, hraje hry či se svým pánem sportuje. Nabízí se i škála hraček k mentální aktivitě určených – většinou jde o jakési hlavolamy, do kterých se schová pamlsek a pes za pomocí svého čichu hledá. Na internetu lze najít nespočet drobných aktivit, které můžete doma jednoduše aplikovat.

Pes tohoto typu potřebuje důslednou výchovu zkušeného chovatele, tedy jednoduše řečeno, není vhodný pro chovatele, který s řádným výcvikem zkušenosti nemá.

Dobrman je krátkosrsté plemeno, díky čemuž snáší léto mnohem lépe než někteří huňatější kolegové.  V horkých dnech je ale třeba hlídat míru jeho pobytu na slunci a obecně jeho pohybu, aby se v horku příliš neuhnal.

Před zimou ho jeho krátká srst ale moc dobře neochrání, proto je třeba ho na zimní vycházky vybavit nějakým teplým oblečkem.

Pro svou zimomřivost je dobrman, i přes svůj vzrůst, psem spíše do domu. Se zateplenou boudou by venku pobývat vydržel, ale stejně by se mu stýskalo po jeho pánech. Dobrman je, dalo by se říct, rodinný typ a rád pobývá se svou rodinou.

To ale neznamená, že v příznivém počasí dokonale neohlídá své území. Důraz a hloubka štěkotu dobrmana společně s jeho vzrůstem jsou poměrně odrazujícími elementy pro nepovolený vstup na pozemek.

Péče a zdraví aneb údržba psa

Jeho srst je na údržbu poměrně nenáročná. Kartáčovat stačí zhruba jednou týdně a koupele potřeba také často nejsou. Naopak, s častými koupelemi se šamponem srst ztrácí svou přirozenou „samočistící“ vlastnost.

Dobrmani trpí na srdeční obtíže. Je tedy vhodné nepodceňovat pravidelné kontroly u zvěrolékaře a doplňovat stravu přípravky podporujícími činnost srdce a nervové soustavy, jako je například lososový olej. O tom se můžete dozvědět více v našem starším článku z 15. 3. 2022 „Lososový olej – přínosy, omezení a výrobci“.

V neposlední řadě je třeba nadnést myšlenku kupírování, tedy zkracování ocasu. Dříve se věřilo v mnohá pozitiva, jako například prevenci proti vzteklině. Někomu zkrácený ocas zkrátka přijde esteticky hezčí.

V mnoha zemích je kupírování již zcela zakázáno. V Česku je ilegální pouze kupírování uší, ocas se krátit může. Některá plemena se zkráceným ocasem již nemohou být uchovněna ani vystavována.

Důvod pro kupírování ocasu dobrmana je například jeho možné poranění při pohybu. Ocas takto velkého psa má navíc takovou sílu ve švihu, že může v radostné situaci nechtěně poranit někoho ve své blízkosti.

Negativ má procedura ale také několik. Při zkrácení ocasu se přesouvá těžiště psa a více se tak zatěžuje páteř. Je také prokázáno, že dobrman s kupírovaným ocasem se pravděpodobněji dostane do potyčky s jiným psem než dobrman s ocasem nezkráceným.

Pořídit si dobrmana znamená složité zvažování. Pokud si ale majitel poradí s výchovou, dopřeje svému psovi dostatek aktivity a lásky, bude mít toho nejlepšího společníka do života. Dobrman je jedním z plemen, kteří znamenají jistý životní styl. A možná právě proto si ho lidé do svých domovů a životů pořizují.