Druhy morčat

Bezedná miska
Druhy morčat - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Morčata jsou roztomilá malá stvoření, která rádi chováme doma pro jejich skladnost a nenáročnost, srovnáváme-li je například s bernardýny. Tento druh hlodavce, jak ho známe, pochází z Jižní Ameriky, odkud se domestikoval z morčete divokého. Nyní je oblíben právě na jižním americkém kontinentu a u nás, v Evropě.

 

Základní druhy

Obecně se morčata dělí na dlouhosrstá, krátkosrstá a bezsrstá. Tato pojmenování vypovídají o společném charakteristickém prvku různých poddruhů – délce či přítomnosti srsti. Každý druh a poddruh se ale může lišit také velikostí nebo povahovými vlastnostmi.

 


Bezzsrstá – morčata bez srsti často nejsou uznávaná jako oficiální plemena. Tato poněkud zvláštně vypadající morčata jsou oblíbena především u alergiků.


Skinny = bezsrsté morče s drobným chmýřím na nohách, uších a nose (vlevo)
Baldwin = druh morčete zcela bez srsti, vhodný i pro těžké alergiky (vpravo)

 


Krátkosrstá – obvykle mají hustou a lesklou srst, která většinou přiléhá k tělu a její délka se pohybuje okolo 3cm


Hladkosrsté – srst má hustou, lesklou a nepřesahující délku 3 cm (vlevo)
Americký Crested – jeho krátká, hustá a lesklá srst vytváří na jeho hlavě jakousi chocholku/korunku/rozetu – zpravidla v bílé barvě (uprostřed)
Anglický Crested – i Crested anglický se vyznačuje výraznou chocholkou. Na rozdíl od amerického má ale korunku zbarvenou stejně, jako zbytek srsti (vpravo)
Rozeta = druh morčete pojmenovaný podle četných rozet (tzv. vírků) po svém těle. Je tedy typický svým rozčepýřeným, rockerským vzhledem. Má pevnou srst okolo délky až 3,5 cm a počet rozet a jejich umístění je přesně definováno.      Celkem jich morče Rozeta čítá 8 (vlevo)
Rex / Americký teddy – stejně jako Rozeta je Rex jedním z nejoblíbenějších morčecích plemen. Jejich krátká srst je lehce krepatá a nemá podsadu. Oproti většině krátkosrstých tedy Rexům odstává srst od těla. Americký teddy je stejný jako Rex, liší se pouze geneticky (uprostřed)
Švýcarský teddy – i přes svou polodlouhou srst o délce cca 6 cm se Švýcarský teddy stále řadí mezi krátkosrsté. Jeho chlupy jsou husté, měkké a krepaté. Nevytváří žádné rozety ani pěšinky (vpravo, společně s Americkým teddym)

 


Dlouhosrstá – srst je obvykle hladká, souměrně dlouhá a dosahuje délky až 20cm


Peruánec – toto známé plemeno se vyznačuje souměrně dlouhou, rovnou srstí, jejíž délka dosahuje až 20 cm. Je lesklá a hustá a na zádech vytváří 2 rozety. Díky tomu jejich srst roste obráceně – od zad k hlavě. Na hlavě mají            charakteristickou dlouhou ofinu a podél tváří tzv. licousy (1. zleva)
Texel – má zvlněnou, krepovitou srst, načež se její jednotlivé pramínky stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá, roste kolmo od těla a dorůstá až 20 cm. Na hlavě je výrazně kratší, ale podél tváří opět vznikají licousy (2. zleva)
Coronet – Coronet je opět typický tzv. korunkou. Hustá srst roste od temene hlavy a za ušima spadá volně dolů, přičemž na hlavě roste kratší (3. zleva)
Merino  - má dlouhou, hustou a velmi zvlněnou srst. Ta se může zacuchávat a morče tak vypadá poměrně rozcuchaně, samozřejmě ale v roztomilé míře (4. zleva)
Alpaka – další druh morčete nesoucí pojmenování po jiném druhu zvířete má podobně krepatou srst jako právě morče Merino
Cuy = plemeno, které stojí mimo jiná plemena svou velikou odlišností – může vážit až 2,5 kila a namísto obvyklých 4 prstů na předních končetinách a 3 na zadních může mít prstů až 7. Počet prstů a nefunkčnost některých z nich je dána genetickou vadou vázanou na obří růstem. Ten je dán poptávkou po mase, především v Peru a Ekvádoru, což je pro nás Evropany ne zcela představitelné

Druhů morčat je opravdu mnoho, proto mají zájemci a milovníci těchto roztomilých hlodavců, z čeho vybírat. Pokud si morče chystáte pořídit či jich pár již doma máte, můžete se na nás obrátit s poptávkou, po čemkoliv Vás napadne.