Hovawart

Bezedná miska
Hovawart

Jsem aktivní, velmi učenlivý a nebojím se v noci hlídat své páníčky. Miluji různé psí sporty, občas jsem pes záchranář. Jsem HOVAWART. A pokud budu smět dovnitř do domu a máte i zahradu, budu nejšťastnější pes na světě.

 

Hovawart v číslech

Jako u každého plemene, i u tohoto se čísla liší na základě pohlaví (a samozřejmě i predispozic). V průměru se ale lidově zvaní “hovíci” dorůstají až 70 cm výšky v kohoutku a váží mezi 30 až 41 kg.

Hovawart se dožívá 12-14 let, jen to vypočítaný průměr, takže se může samozřejmě dožít nižšího, ale i vyššího věku. Vše záleží na fyzickém zdraví, duševní pohodě a stylu života.

Hovawartova historie je spletitá, avšak první zmínka o psovi, ze kterého vychází dnešní “hovík” sahají až do středověku.

Historie plemene aneb hlídací vlohy

Jeho historie sahá až do středověku, konkrétně do r. 1280, kde byl zmíněný v německých spisech. Psalo se, že pes zachránil autora těchto spisů a jeho tvrz před napadením, bohužel se z této doby nedochovalo nic, kde by se psalo o vzhledu plemene, je tedy jen hrubý odhad, že bylo podobné dnešním hovawartům. Ve 13. století byli tito psi chováni šlechtou na ochranu majetku.

Za znovu obnovení plemene a založení řízeného chovu můžeme poděkovat Kurt F. Königovi, který objížděl vesnice a vysokohorské oblasti a hledal psy s daným vzhledem, ale především povahovými vlastnostmi, jako je např. odvážnost, odolnost a přirozená ochrana páníčka i jeho obydlí.

Hovawart pochází z Německa, plemeno bylo oficiálně uznané v r. 1937, bohužel při 2. světové válce došlo ke kritickému snížení počtu chovných psů a fen, chovatelé museli jednat a plemeno se trochu pozměnilo díky křížení v malém počtu.

Roku 1948 byl v Německu založen „spolek pro chov čistokrevných hovawartů“ a od této doby je dán standart plemene. Protože Königovi záleželo hlavně na povahových rysech psa, především na přirozeném hlídání a obraně, prosadil povinné zkoušky vloh pro uchovnění.

Povaha aneb přirozený ochránce

“Hovíci” jsou velmi přátelští a aktivní psi, jsou velmi všestranní, snadno učenlivý a přirozeně hlídací.

Jako každý pes, i hovawart potřebuje výcvik, nejlépe od štěněte. Jeho výcvik je velmi důležitý a musí být důsledný. Hovawart, ikdyž se to nezdá, je citlivější povahy, výcvik proto nesmí být příliš hrubý, to by mohl přestat páníčkovi důvěřovat. Je pro něj důležité navázat krásný vztah se svými páníčky a mít s nimi silnou citovou vazbu.

Toto plemeno je velmi všestranné, je velmi citlivý na pachy, skvěle zvládá obrany, nebo se z něho může stát i záchranářský pes. Pokud milujete hudbu, tak se společně můžete věnovat dogdancingu, těch variant je opravdu mnoho. Pejsek potřebuje od začátku důsledné, ale přátelské vedení. Je pro něj velmi důležité si k páníčkovi vybudovat krásné pouto naplněné láskou, důvěrou a respektem, poté budete sehraní parťáci.

Ačkoli má v sobě ochranářské a hlídací pudy, díky jeho milující povaze je také vhodný k dětem. Prosím myslete však na to, ostatně jako u všech psů, že potřebuje mít svůj prostor a svobodu odejít, pokud by se ve společnosti dítěte necítil dobře.

A teď k jeho přirozeným pudům. Hovawart si bez výcviku umí hlídat a bránit své páníčky a své území. Je to jeho přirozená a klíčová vlastnost. Ano, několikrát je zmíněno, že je to přátelská duše, jen je na toto třeba myslet od štěněte. Socializace nejen s ostatními zvířaty, ale i s cizími lidmi velmi pomůže v jeho výcviku. Samec se může projevovat velmi dominantně.

Díky jeho úžasnému sebevědomí a klíčovým přirozeným pudům není vhodný pro úplné začátečníky.

Péče a zdraví

Na první pohled je to “hromada plná chlupů” jak u nás s oblibou říkáme, není se ale čeho bát, péče o jeho srst je nenáročná. Nemá sklony k plstnatění, takže ho stačí vyčesávat 1-2x do týdne. “Hovíci” žijící venku mají línací období na jaře a na podzim, ti žijící uvnitř línají v průběhu celého roku, ale také mají své “horší” měsíce. V tyto období je třeba vyčesávat častěji. Vyčesávejte hřebínkem, nepoužívejte kartáč.

Vyhněte se pravidelnému koupání! Naopak, hovawart by měl koupel vidět 1x do roka, více určitě ne. Nepoužívejte na něj šampony ani ni podobného, zhoršuje to jeho kvalitu srsti a mohlo by to způsobit i kožní problémy, v tomto případě platí méně je více. Pokud se na procházce ušpiní, nechte ho uschnout a nečistoty z něj opadají, zbytek můžete vyčesat, případně postačí přírodní koupel. Pokud plánujete chodit na výstavy, koupejte maximálně 1 měsíc před výstavou a přírodním koupelím se také vyhněte.

Toto plemeno je uznané jako pracovní, je tedy velmi aktivní a potřebuje dostatek pohybu, pravidelné delší procházky, cvičení a různorodé aktivity jsou klíčem k úspěchu a šťastné duši.

Další péče je běžná, jako u jiných psů. Oči a uši je třeba pravidelně kontrolovat, případně čistit po poradě s veterinářem. Vhodné je také čištění zubů, díky tomu předejdete nepříjemnému zápachu a případným problémům v pokročilém věku. Drápky se většinou nestíhají obrušovat sami, je vhodné je udržovat kratší, pokud si nevíte rady, poraďte se se svým chovatelem, veterinářem nebo v salonu.

Hovawart byl šlechtěný pro odolnost, netrpí tedy na žádné specifické onemocnění. Platí u něj rizika stejná, jako u velkých plemen. Obvyklá bývá dysplazie loketní nebo kyčelního kloubu, tomu lze předejít kvalitní stravou, včasnými rentgeny a také opatrností při jeho pohybu zejména do dvou let, kdy se jeho kostra stále dotváří a je křehčí. Dále se u něj může vyskytnout šedý zákal, nebo žaludeční torze.

Kvalitní krmivo je důležité pro jeho zdraví ve všech směrech. Na trhu existuje spousta značek, na našich stránkách naleznete konfigurátor stravy, který vám pomůže při výběru, nebo se obraťte přímo na naše zákaznické centrum.

 

Pokud jste se dočetli až sem, možná máte informací plnou hlavu. Tak si to shrneme.

  • Hovawart je plemeno odolné, přátelské a vhodné spíše na zahradu.
  • Je velice aktivní, a proto je třeba mu věnovat dostatek času na dlouhých procházkách.
  • Vzhledem k jeho přirozeným hlídacím instinktům potřebuje od štěněte důsledný, avšak etický výcvik. Musí si k vám vytvořit přátelské silné pouto, ale zároveň mít z vás respekt.
  • Je třeba ho socializovat, aby si zvykl na cizí lidi i zvířata.
  • Jednou až dvakrát týdně vyčesávat srst, koupat jen v nejnutnějších případech, stačí 1x do roka.
  • Při výběru vašeho nového parťáka dbejte na správný výběr kvalitní chovatelské stanice, díky které omezíte riziko špatného zdraví na minimum.