Jak a čím správně krmit morče

Bezedná miska
Jak a čím správně krmit morče

Morče, stejně jako většina zvířat ze skupiny hlodavců, je býložravec. To ale neznamená, že stačí, aby se krmil pouze trávou a senem, i když tyto složky tvoří základ jeho stravy. Je třeba mu dopřát dostatek potřebných živin, vitaminů a minerálů. Z čeho je ale váš mazlíček získá?

 

Seno a tráva jako základ úspěchu

Stejně jako u králíků, i u morčat tvoří seno primární složku jejich potravy. Seno je nejdůležitějším a nejspolehlivějším zdrojem tzv., syrové vlákniny, která je pro morče klíčová. Stejně tak ale seno obsahuje minerály, které jsou důležité pro správné fungování organismu.

Veškeré živiny získané ze sena ale samozřejmě záleží na jeho kvalitě. Seno, které svým mazlíčkům pořizujeme, by mělo mít nazelenalou barvu, mělo by vonět a nemělo by prášit. Tyto vlastnosti slouží jako důkaz kvality sena a přítomnosti chtěných živin v něm. Žluté seno neobsahuje dostatek živin a není tedy žádoucí ho kupovat.

Dostupné jsou i varianty sena obohacené o byliny, jako například heřmánek, nebo o usušenou mrkev.

Je dobré dávat seno do tzv. jesliček spíše než na dno klece, kde se snadno znečistí.

Suché seno je sušením ochuzeno o vitamin C, kterého morčata potřebují každodenní přísun.                  

Proto je třeba seno kombinovat s čerstvou trávou, která vitamin C obsahuje.

Tzv. zeleným krmivem dopřáváme svému malému hlodavci čerstvost, potřebné „céčko“ i jiné prospěšné živiny. Je vhodné trávu doplňovat i bylinami, například pampeliškou, heřmánkem nebo kopřivou.

Tráva se nesmí zapařit, například při skladování čerstvé trávy v uzavřené nádobě. Zapařená tráva po požití u hlodavců způsobuje nadýmání, což může vést i k fatálním problémům.

Ideální je trávu a byliny natrhat, aby byly skutečné čerstvé. Samozřejmě za předpokladu, že máte takovou možnost. Pokud ale ano, neměly by tyto suroviny být nasbírány podél znečištěných silnic, ani v místech (např. městských loukách, parcích), kde často vykonávají potřebu psi.


Zelenina a ovoce jako doplňkový zdroj vitaminů

Vitamin C lze samozřejmě získat i z ovoce a zeleniny. Bohatě je obsažen například v paprice, ledovém salátu, petrželi či obecně nati kořenové zeleniny.

Je ale třeba si dávat pozor na chemické ošetření kupovaných surovin. Zeleninu, případně i ovoce, je třeba pořádně omýt a pokud možno zbavit slupky.

Ideální je samozřejmě možnost si vypěstovat svou vlastní zeleninu, u které máte zaručený neurychlený růst a absenci chemie. Jablko utržené ze stromu a vypěstovaná okurka, mrkev nebo paprika tvoří ideální kandidáty na doplnění a zpestření stravy morčete. To vše ale v malých, skutečně pouze doplňujících dávkách. U salátu obzvlášť je třeba podávat skutečně malé množství, jelikož větší porce může způsobit průjem.

S ovocem je to o něco složitější, jelikož obsahuje hodně vody a především cukru, což pro našeho mazlíčka není úplně žádoucí. Je tedy vhodné spíše jako pamlsek než pravidelná součást stravy.


Granulované krmivo

Granulované krmivo vzniklo jako komplexní a kompletní strava pro mazlíčky. Obsahuje vše, co váš mazlíček, v tomto případě morče, potřebuje. Obsahuje správnou dávku vlákniny, vitaminu C a jiných vitaminů, minerálů a živin. Majitel se tak nemusí stresovat se správnou kombinací a správným dávkováním veškerých potřebných složek krmiva, protože granule (či peletky) již zkrátka vše obsahují.

Je tedy spíše na škodu tento druh krmiva doplňovat množstvím syrových surovin, ale jako pamlsek je morčeti dopřát můžete.

Druhů tzv. suchého krmiva je dnes na trhu více než dostatek, a máte tak možnost najít to skutečně správné. Může se stát, že tento proces nějakou chvíli potrvá, a že si váš hlodavec nezamiluje hned to první krmivo. Stojí ale za to najít takové, které bude morčeti opravdu vyhovovat a prospívat. Vždy se o volbě krmiva můžete poradit s veterinářem.

Každé krmivo má trochu jiné složení, a tedy i jinak nastavené krmné dávky, proto je důležité nevynechat instrukce o správném dávkování krmiva právě Vašemu mazlíčkovi.


Důležitost pitného režimu

Všichni naši mazlíčci, včetně těch morčecích, by měli mít stálý přísun k pitné vodě. Ideální je doplňovat vodu do pítka. Pokud to z nějakého důvodu není možné, miska na vodu by měla být ideálně kameninová a především omývatelná. Měla by se často vymývat, jelikož se v ní voda snadno znečistí a nečistoty se usadí v nádobě.

Z nádoby může ale morče vodu, například při hře, omylem i vylít. Nebude tak mít přes den co pít a voda se může dostat k senu či jiné podestýlce, což může zapříčinit plesnivění.

Skutečně tedy doporučujeme raději pořídit morčeti pítko či alespoň klec a misku s vodou častěji kontrolovat.


I drobná morčata potřebují správně dávkovanou a nutričně vyváženou stravu, aby byli zdraví a spokojení. Je tedy dobré jejich krmení nepodceňovat, ale zároveň si z tím tolik nelámat hlavu. Nejjednodušší postup je poradit se s veterinářem, který doporučí různé varianty, které může vaše morče vyzkoušet, než dá najevo, co mu vyhovuje nejvíc.