Jak by mělo vypadat ideální krmivo ?

Bezedná miska
Jak by mělo vypadat ideální krmivo ? - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Jistě jste si všimli obrovského množství nejrůznějších krmiv pro psy, které se dnes vyskytují na trhu. Výrobci se předhánějí ve svých argumentech. Nízké uhlohydráty...Holistické...Plně přírodní...Organické...Bez obilovin...Surové krmivo pro psy... Kdo se v tom má sakra vyznat?

Čím více se budete uvedeným tématem zabývat, tím dříve dospějete k nezvratnému závěru. Ideální krmivo pro psy ještě nebylo vyrobeno...

Samozřejmě...ten a ten říkal, že nejlepším krmením pro vašeho psa je ta a ta značka. A veterinář přeci říkal, že úplně nejlepší krmení je to, které nám doporučil, ještě že ho zrovna prodával ve své ordinaci...

Když pominete všechny emoce, marketingové hlášky, televizní reklamy a motivaci zisku, zůstane jedna veledůležitá otázka.

 

Jak by mělo ideální krmivo vypadat ?

Když vybíráte krmivo pro vašeho pejska, je docela dobře mít před očima obrázek, jak by mělo vypadat ideální krmivo. Zkusme se proto podívat, jak mohli vypadat úplně první psi na naší planetě.

 

Od vlků ke štěkotu za pouhých pár tisíc let

Dnes se přikláníme k tomu, že první psi se vyvinuli přímo z vlka, zhruba před 15.000 lety kdesi ve střední Asii. Co rovněž víme je to, že vlci byli a stále jsou zvířata živící se masem. Jejich zuby, jejich trávící trakt i jejich chování je v tomto smyslu zcela jednoznačné.

Psi se však již tisíce let vyvíjejí jako průvodce a společník člověka. Přežívali na zbytcích a odpadech lidí sestávající z nejrůznějších fragmentů jejich stravy. Z tohoto důvodu jsou dnes psi schopni konzumovat velmi odlišné typy výživy.

 

Jsou psi masožravci nebo všežravci ?

Připomeňme si, že zvířata z hlediska jejich stravy dělíme na masožravce, bíložravce a všežravce. Pokud se podíváme na psa čistě z hlediska jeho původu, zdá se celkem jednoznačné, že psi jsou masožravci.

Abychom však byli přesnější, musíme psy hodnotit i z hlediska jejich schopnosti zpracovávat rostlinnou stravu.

Ačkoli se psi vyvíjeli jako všežravci, stále si zachovávají své původní, nepopiratelné, masožravé sklony.

 

Původní versus dnešní složení krmiva

Co se stane, když srovnáme složení čistě masité stravy s běžným složením suchého krmiva ? Podívejme se na to:

Při pohledu na tabulku se zdá, že výrobci suché stravy prostě jen využívají schopnost psů sníst v podstatě cokoli. Zejména tedy při pohledu na obsah uhlohydrátů.

U komerčního krmiva levných značek je to bohužel často i pravda. Použití masité stravy jako srovnání tedy poměrně rychle vyřadí levnou komerční stravu z našeho výběru.

Na druhé straně se nenechme strhnout prvoplánovým srovnáním. Musíme uvažovat v kontextu života psa venku s nutností vyhledat stravu každý den, což vyžaduje vysoké energetické výdaje, versus život domácího psa, který má málo pohybu a pravidelný přísun stravy. Nižší obsah bílkovin v nízkoenergetické stravě tak nutně nemusí předznamenávat její nižší kvalitu.

Nicméně toto srovnání nám dá možnost vydefinovat si sedm bodů, které nám mohou pomoci při výběru ideální stravy pro našeho psa:

 

1.   Obsah proteinů by měl být dán obsahem kvalitního masa.

2.   Měl by být uveden konkrétní typ masa, ze kterého je krmivo vyráběno

3.   Krmivo by mělo obsahovat přírodní tuky a oleje

4.   Obsah uhlohydrátů by měl být nižší

5.   Neměly by být obsaženy vedlejší produkty

6.   Krmivo by nemělo být přibarvováno, dochucováno a konzervováno

7.   Krmivo by mělo obsahovat esenciální vitamíny a minerály

Proč tedy nekrmit psa něčím, co by si pravděpodobně přirozeně vybral sám. Plány matky přírody dávají většinou docela dobrý smysl :-)

 

Volně podle Dog Food Advisor

Tomáš Andrejsek, Bezednamiska.cz

prosinec 2014