JAK KRMIT ŠTĚNĚ

Bezedná miska
JAK KRMIT ŠTĚNĚ
JAK KRMIT ŠTĚNĚ -  BEZEDNAMISKA.CZ

Kvalitní krmivo je nejdůležitější záležitostí pro správný vývoj a růst štěněte a základem pro jeho zdraví po celý život.

Obecně

Kvalitní krmivo je nejdůležitější záležitostí pro správný vývoj a růst štěněte a základem pro jeho zdraví po celý život. Zásobu na prvních pár dní by vám měl dát chovatel. Zpočátku by pejsek měl dostávat toéž, čím byl krmený doma – krmivo, na které je zvyklý, omezí množství změn, kterému je v novém porostředí vystavený, a tedy i stres. Pokud se rozhodnete pro jinou značku, nebo ta původní není u vás k dostání, nové krmivo přidávejte v postupně se zvyšujících se dávkách ke krmivu původnímu během cca 14 dnů, až jej na nové krmivo úplně převedete. Každá značka má totiž jiné složení a náhlý přechod by mohl způsobit průjem. Trávení se musí novému krmivu postupně přizpůsobit – to se týká trávicích šťáv i střevní mikroflory.

Granule

Granule pro štěňata mají vzhledem k rychlému růstu a vůbec vývoji organizmu „všeho víc“ - proteinů (bílkovin), tuků, i vitamínů. Výjimkou jsou krmiva pro velká a obří plemena, kde je obsah proteinů nižší proti granulím pro ostatní rasy. Nechceme totiž, aby náš „obřík“ rostl příliš rychle -chrupavky a vaziva se totiž nevyvíjejí stejným tempem jako ostatní organizmus a potom neunesou váhu těla, pohybový aparát se začíná bortit – a máme zaděláno na celoživotní zdravotní problémy a drahou veterinární péči. Vybírejte tedy krmivo, které je opravdu určené pro vaše plemeno. Obzvlášť v krmivech pro velká plemena by měl být také dostatek látek pro správný vývoj pohybového aparátu (o této problematice jsme psali již v dřívejším článku), ale to je dnes již u kvalitních krmiv samozřejmostí.

Na každém krmivu je také uvedeno jeho dávkování, jedná se o krmnou dávku na celý den – je tedy potřebné toto množství rozdělit do několika porcí. Nelekněte se, že se v misce vždy objeví poměrně malé množství granulí. Pro zasycení a výživu štěňátak je dostatečné – jí několikrát denně, a granule zapité vodou (v druhé misce musí být vždy dostatek! V žaludku za chvíli nabobtnají. Vždy je ale nutné toto množství přizpůsobit konkrétním požadavkům určitého jedince a jeho pohybové aktivitě.

 

Důležité je také štěně pravidelně vážit – pokud přibírá opravdu málo (správnou rychlost přibírání je dobré konzultovat s veterinářem), nebo dokonce vůbec (k tomu by opravdu dojít nemělo), může být chyba i v zanedbaném odčervení. Pokud nenastane zlepšení po zvýšení množství krmiva, musíme zvolit jinou značku – i to nejlepší krmivo, které jsme našemu miláčkovi vybrali, nemusí vyhovovat právě jeho metabolizmu!

 

 

Kolikrát za den krmit?

Odstavené štěňátko „papá“ až pětkrát za den, minimálně čtyřikrát. Takto postupujeme asi do tří měsíců věku, potom krmíme třirát denně. Od 6ti měsíců u malých ras, cca od 8 u středních a od 10ti měsíců u velkých ras podáváme krmivo 2x denně. S přechodem na granule pro dospělé psy snížíme počet krmení na jednu dávku za den. Malá plemena dospívají rychleji - růst je ukončený cca v 10 – 12 měsíci věku, střední ve 12 – 14ti měsících. Velká a obří plemena krmíme granulemi pro štěňata cca 1,5 roku, jejich úpný tělesný vývoj však bývá ukončen ještě později.

Jak a kdy krmit?

Denní krmnou dávku, jak už jsme říkali, rozdělíme do několika porcí v pravidelných časových intervalech. Do misky nasypeme opravdu jenom určené množství – pejskovi by mělo krmení zavonět, a měl by se na něj s chutí vrhnout. Pokud se tak neděje, popřemýšlíme, zda jsme ho nepřekrmili pamlsky a odměnami (ty by měly být charakterem i chutí výrazně odlišné od základního krmiva), nebo má-li dostatek pohybu a tedy i chuť k jídlu. Poslední možností je, že mu krmivo prostě nechutná, potom musíme zkusit jimé – ale nenchte se „vydírat“!

:-) Nehcte ho trochu vytrávit – ale s rozumem.

Krmivo by měl pejsek „zbaštit“ cca do 10-15 minut. Pokud zkounzumuje pouze část, a o zbytek nejeví zájem, misku i s krmivem odstraníme z jeho dohledu i „dočuchu“ :-). Musí si zvyknout, že jídlo je k dispozici pouze v určitou, stále stejnou dobu, a jenom „dočasně“. Rychle a dobře si to zapamatuje.

Po jídle se štěně snažíme udržet alespoň hodinu až dvě v klidu, aby potravu v pohodě strávilo. Nejenže tak udržíme jeho trávicí systém ve zdraví, ale naučíme ho i určitému režimu – kdy je čas k jídlu, a kdy k dílu – tedy k hraní a k procházce.

 

 

Související zboží

ONTARIO Puppy Mini Lamb & Rice

ONTARIO Puppy Mini Lamb & Rice
Ontario malý štěně
Skladem
SLEVA 20 %
od 127 Kč