Jak moc je alkohol škodlivý pro psy?

Bezedná miska
Jak moc je alkohol škodlivý pro psy?

Určitě jsme každý někdy viděli „vtipné“ video či scénu ve filmu, kdy dává člověk psovi do misky místo vody pivo nebo kdy mladí kluci zkouší opít psa tvrdým alkoholem. Je to ale ta největší blbost, co může pán svému mazlíčkovi provést… Proč je alkohol pro psy tak moc nebezpečný a jak postupovat, pokud pejsek alkohol pozře?

 

Toxicita alkoholu obecně

Alkohol, ačkoli to tak nevnímáme, je v podstatě jed. Je toxický pro naše srdce, játra, žaludek i mozkové buňky. Omámenost a nevolnost jsou příznaky otravy obecně. V rámci požití alkoholu nám ale přijdou normální.

Pokud člověk konzumuje přemíru alkoholu, mohou mu začít selhávat játra, ale i srdce. Obecně je alkohol, pro tyto orgány obzvlášť, velikou zátěží pro organismus.


Otrava alkoholem u psa

Ani pro člověka není alkohol nejvhodnější tekutinou. Psi jsou ale mnohem citlivější než my lidé. Proč je požití alkoholu u pejsků ale takový průšvih?

Stejně jako u lidí, napadá alkohol centrální nervovou soustavu. U psů k tomu ale stačí minimální množství alkoholu.

Na rozdíl od člověka, psí ledviny nedokáží alkohol zpracovat. Konkrétně si nedokáží poradit s látkou etanol, která je zásadní složkou alkoholu.

Etanol se ale rychle vstřebává do organismu, což znamená, že otrava nastupuje rychle a je třeba jednat okamžitě.


Jak požití alkoholu a případné otravě předejít?

Mějte alkohol někde na vyšší polici nebo v uzavřené skříňce či místnosti, kam se pejsek nedostane. Obzvlášť, necháváte-li ho přes den samotného doma. Stát se může vše – pes se začne nudit, začne šounit, shodí láhev rumu a začne rozlitou tekutinu ze země olizovat. Než byste ale přijeli domů, mohlo by být pozdě…

Pokud pořádáte večírek nebo jen popíjíte víno u televize, dávejte si na své skleničky pozor, nenechávejte je přes noc na přístupných místech, a pokud obsah skleničky rozlijete, neodkládejte jeho úklid.

Nejedná se o alkohol pouze ve své čisté podobě. Pokud budete například na Vánoce dělat rumové koule (nepečené), myslete na tento článek a nenechávejte je bez dohledu někde, kam pejsek dosáhne.

To stejné platí pro pralinky (tam hrozí dvojí riziko – alkohol + čokoláda) a další zdánlivě neškodné potraviny, které můžou způsobit velkou neplechu.


Co dělat, pokud pejsek alkohol přeci jen požije?

Při minimálním množství, tedy pokud pejsek olízne hrdlo láhve nebo vylíže již prázdnou sklenici, zavolejte svému veterináři. Pokud nemá otevřeno, zavolejte na veterinární pohotovost a poraďte se o dalším postupu. Pokud víte, že pejsek sotva něco pozřel, ale nejste si jistí o konkrétním množství (pár kapek tam být mohlo) řekněte jim to. Nejspíš budou chtít pejska ihned vidět a vyšetřit. Nepodceňujte situaci a udělejte, jak vám řeknou.

Pokud si váš mazlíček nedopatřením alkoholu trochu lokne nebo ani nevíte, kolik té tekutiny vypil, okamžitě naložte pejska do auta nebo si zavolejte taxík a jeďte ke svému veterináři nebo na pohotovost. Cestou tam zavolejte a sdělte jim situaci. Budou tak na vás připravení a budou moci včas jednat. Ideální v takovém případě je, aby jeli lidé dva, ať už vezmete bratra nebo souseda. Jeden se může plně věnovat řízení, zatímco druhý bude následovat instrukce veterináře, například dávat pejskovi napít a podobně.  

Vždy záleží na množství alkoholu. Nikdy ale situaci nepodceňujte! Nic nezkazíte, pokud sami ihned pojedete na (otevřenou) veterinu. Vždy tam ale cestou zavolejte a co nejpřesněji popište situaci.

 

Kolikrát člověku nedojde, že by si měl na tak běžné věci, jako jsou některé potraviny, dávat v přítomnosti psa pozor. U alkoholu toto ale platí dvojnásob. Nepozornost nestojí za problémy, a je tedy skutečně lepší být obezřetní než později litovat.

Snad nebudeme nikdy nikdo potřebovat takový kontakt mezi oblíbenými čísly, není ale od věci si uložit číslo svého veterináře i nejbližší veterinární pohotovosti. Štěstí přeci jen přeje připraveným.