Co je nejdůležitější? Objem!
Objemové či balastní krmivo by mělo tvořit tu nejzásadnější složku krmení obou těchto živočišných druhů. V případě chovu doma je to nejčastěji právě seno. Abychom pochopili, proč je pro ně tato složka jídelníčku naprosto nezbytná, povíme si pro začátek něco málo o jejich zažívacím traktu. Ten začíná v dutině ústní, kde nejdůležitější jsou zuby. Typ chrupu u morčat a králíků je tzv. hypselodontní. To znamená nejen to, že morfologicky nejsou odlišeny jednotlivé části zubů na kořen, krček a korunku, ale hlavně to, že tyto zuby nejsou celý život stejné jako ve chvíli, kdy vyrostou, jako je tomu třeba u nás u lidí, ale tyto zuby v průběhu celého života neustále přirůstají. A to poměrně rychle, například u morčat rostou stoličky rychlostí 0,14 mm za týden, u králíků horní a spodní řezáky rostou rychlostí 2 a 2,4 mm za týden.
Z této skutečnosti plyne potřeba neustále zuby obrušovat, o podané krmení, ale i protilehlé zuby o sebe navzájem, aby jejich délka zůstávala přiměřená. K tomu přispívá právě správná strava. Velká část lidí si bohužel s nutností obrušování zubů spojuje krmení tvrdého pečiva nebo zrnin. Ani jedno ale není vhodné, ba právě naopak. Co tedy můžeme použít? Na řezáky se nejlépe hodí větvičky ovocných stromů, které samozřejmě nesmí být chemicky ošetřené proti plísním a škůdcům, tráva, nebo třeba mrkvová nať. Existují i speciální pamlsky, většinou ve formě tvrdých suchých tyčinek, které lze pro okus dát zvířátku k dispozici, ale rozhodně bychom to s jejich množstvím neměli přehánět. Pro obrušování stoliček je nejzásadnější právě příjem objemového krmiva, ať už v podobě sena, granulovaného sena, nebo pokud je zvíře zvyklé a máte k ní přístup, pak i trávy.
Co králíkovi nebo morčeti hrozí, pokud zuby nebude dostatečně obrušovat?
Logicky je to právě přerůstání zubů, které pak vede k tzv. malokluzi, tedy nesprávnému skusu. To bývá jeden z nejčastějších důvodů návštěvy veterináře s těmito zvířaty, ale nezřídka až ve velmi pozdních stádiích, kdy již není morče nebo králík schopno přijímat potravu, nebo jen velmi omezeně, protože přerostlé zuby na sebe správně nenasedají a navíc mohou zraňovat dásně nebo jazyk a příjem potravy je tedy nekomfortní nebo dokonce bolestivý. Dalšími příznaky tohoto problému může být třeba zvýšené slinění, výtok z očí, záněty kůže či abscesy v tvářové oblasti. V takovém případě je nutný zásah veterináře v celkové anestezii, kdy je ošetřena nejen dutina ústní, ale případně i postižené okolí. Nejlepší je prevence, proto je vhodné čas od času nechat veterinářem tlamičku vašeho morčete či králíka zkontrolovat a v případě potřeby zasáhnout včas.
A co zbývající části trávicího traktu?
Morče i králík jsou býložravci, to asi všichni víme. Mají velmi dlouhý zažívací trakt, který je uzpůsoben k trávení velkého množství vlákniny, kterou potřebuje dostávat prakticky neustále. S tím se také pojí nutnost neustálého přístupu ke krmivu. To znamená, že dávkované krmení s dlouhými pauzami pro tyto druhy není vůbec vhodné. Vždyť ani před celkovou anestezií jim veterináři hladovku nenařizují. Je to právě z toho důvodu, že žaludek a střevo u nich musí být neustále v pohybu. Pokud tomu tak není, může se jejich pohyb zpomalit nebo i zcela zastavit a poté dochází k ucpání žaludku, nebo například slepého střeva a problém je opět na světě.
Co je nejlepším zdrojem vlákniny pro tyto mazlíčky?
Ano, tušíte správně, je to objemové krmivo, v domácích podmínkách dominantně seno. A ještě taková zajímavost, která se týká konce trávicího traktu. Oba tyto druhy jsou tzv. cékotrofní, což znamená, že tvoří 2 druhy trusu, klasické bobky, které si běžně představíme, a druhé měkké, obalené hlenem, které jsou výsledkem trávení ve slepém střevě a morče či králík je pak požírá přímo z řitního otvoru.
Co dalšího morče nebo králík může a naopak nesmí?
Na trhu je nepřeberné množství již hotových směsí určených pro tato zvířata.
Jak vybrat správnou směs krmiva a jak se v tom vůbec vyznat?
Poměrně funkční a univerzální rada je: čím barevnější krmení je, tím je to horší. Protože přesto, že na pohled vypadá určitě lákavěji než obyčejné zelenohnědé pelety složené hlavně ze sena či vojtěšky, tak jeho složení bude nejspíš velmi nevhodné. Bude obsahovat nízké množství vlákniny, ale naopak vysoké procento sušené zeleniny nebo obilovin, což v konečném důsledku kromě výše popsaných problémů, s ohledem na vysoký obsah jednoduchých cukrů, velmi často přispívá i ke vzniku obezity nebo dokonce rozvoji diabetu.
Pokud chcete dát něco na přilepšenou, je možné nabídnout zelenou listovou zeleninu, ale pozor je vhodné na ní postupně navykat, obecně také zelenina s vyšším obsahem tekutin může způsobovat průjem. Toto platí hlavně pro králíky. U morčat je ještě jedna specialita, kterou je potřeba ve stravě zohlednit, a sice jejich zvýšená potřeba dodávaného vitamínu C, který si sami vytvářet neumí. Můžete nabízet krmení bohaté na tento vitamín (paprika, petrželová nať, okurka, jablko), ale jak jsme již zmínili, tuto stravu lze podávat jen v omezeném množství, a často tedy není dostačující pro pokrytí denní potřeby vitamínu C.
Pelety určené pro morčata, jsou již často o vitamín C obohacena, ale i tak je někdy nutné, obzvlášť v období zvýšené potřeby (rekonvalescence po operaci, nemoc, březost a laktace), podávat přímo koncentrovaný suplement. I těchto doplňků je dnes na trhu celá řada. Nedostatek vitamínu C se u morčat projevuje celkovým chřadnutím, vznikem zánětů v oblasti pysků a dutiny ústní, v pokročilých stádiích i problémy s růstem zubů nebo nervovými příznaky, které mohou být velmi závažné. Proto i zde je nejlepší zaměřit se na to, abychom problémům předešli. Snad vám k tomu tento článek a informace v něm obsažené, alespoň trochu pomůže.