Krmná dávka
Správné denní dávkování je vždy napsáno na krmivu. Určuje se především podle stáří a váhy vaší kočky. Jak bylo již ale zmíněno, je třeba myslet i na další kritéria, a to především aktivitu vašeho čtyřnožce a to, zda je kočkou domácí či se pohybuje i venku.
Kočce chované uvnitř postačí méně kalorií – cca 200 kcal denně. To je skoro o třetinu méně, než je třeba dopřát kočce venkovní (o stejné hmotnosti a věku) – cca 280 kcal denně.
Frekvence a dávkování krmiva
Musíme si uvědomit, že v různém věku kočky tráví jiným tempem, a proto je třeba jim krmení dávkovat odpovídajícím způsobem. Tím myslíme, na kolik dávek rozdělíme jednu denní krmnou dávku.
Koťata – měla by se krmit často a malými porcemi – 6x denně
Dospělé kočky – 2 – 3 denně (pokud možno v pravidelných intervalech). Správně bychom jim krmivo měli nechat půl hodiny a pak misku i se zbytky uklidit.
Březí kočky – 3x – 4x denně většími porcemi (až ve druhé polovině březosti). Krmivo by mělo být bohaté především na vitamíny a minerály
Senioři (cca od 7 – 10 let) – 3x – 4x denně většími porcemi. Také bychom měli omezit výskyt tmavého masa a vnitřností ve stravě
Takto rozdělené dávkování je cesta, kterou se nespletete. Je to samozřejmě ale časově náročné. Žijeme ale v moderní době a existuje už jednoduchá technologie, která se o dávkování krmiva postará za vás. Jde o tzv. dávkovač krmiva, kterému lze funkci jak přednastavit, tak ji upravovat pomocí aplikace v telefonu.
Kočky jsou ale mnohem samostatnější zvířata, než psi, proto jsou mnozí majitelé zvyklí kočce zkrátka nasypat denní dávku do misky a nechat ji, aby si krmivo na dávky rozdělila sama podle své nálady a potřeby.
To ale funguje pouze ve chvíli, kdy váš mazlíček nezhltá celou misku najednou. Jíst po menších dávkách je pro něj velmi důležité – aby se mu lépe trávilo a pohybovalo.
Pestrost stravování
Kočky, jakožto lovci, jsou zvyklé na pestřejší stravu. Proto je dobré nejen měnit příchutě a obsah granulí, ale třeba i kombinovat konzervy a kapsičky s granulemi.
Často se stává, že váš čtyřnožec nemá chuť jíst. Nemusí to být nutně příznak nějaké diagnózy!
Existuje ale spousta způsobů, jak tomu pomoci.
Jedna z možností je udělat jídlo hrou. K tomu je užitečná např. protihltací miska, kde si kočka může své jídlo „lovit“ a mít tak ze svého úlovku větší radost.