JAK VYBRAT KRMIVO PRO KOČKU

Bezedná miska
JAK VYBRAT KRMIVO PRO KOČKU
JAK VYBRAT KRMIVO PRO KOČKU -  BEZEDNAMISKA.CZ

Kočka musí mít vlastní krmivo, nesmí trvale ujídat z misky svému případnému psímu spolubydlícímu. Vypadá to jako samozřejmost, ale v mnoha domácnostech tomu tak není.

Co obsah masa?

Krmiva musí mít vysoký obsah bílkovin (kolem 30%), i tuků (cca 20%). Tato šelmička, vzhledem k její výrazné masožravosti, má mít krmivo s opravdu vysokým obsahem masa. Pokud dlouhodobě ujídá krmivo určené pro psa, bude jednoduše podvyživená.

Suché krmivo

Základním krmivem by měly být kvalitní granule pro kočky - ty mají mnoho výhod. Oproti laicky sestavenému menu mají díky dlouholetému vývoji odborníky sestavené vyvážené složení, a kočičímu zdraví velmi prospívají. Zvolte takovou značku, která má opravdu vysoký obsah masa alespoň 60%, lépe více  - značky jako např. Orijen nebo Acana mají obsah masité složky i 80%. Rozhodně se vyhněte chronicky známým krmivům, která se na našem trhu v „nové době“ (ta již nějaký ten pátek trvá :-)) objevila jako první, jsou v každém supermarketu, malých prodejnách smíšeného zboží, nebo i v trafikách, jsou „lákavě“ barevná, a plná nežádoucí chemie. Možná na nich ušetříte, ale kočce s velkou pravděpodobností poškodíte zdraví – a to přeci nechcete, že? Navíc u veterináře následně utratíte mnohem víc, než jste ušetřili na krmivu. Vždy je také možnost výběru podle věku a kondice zvířete – granule pro koťata a březí a kojící kočky (používají se stejná) mají cca 34% proteinů a přes 20% tuku – ta jsou, samozřejmě, nejvýživnější. S postupujícím věkem je obsah těchto základních ukazatelů mírně nižší. Nejen proto, že nároky těla s ukončeným vývojem, příp. stárnoucího zvířete již nejsou tak vysoké, ale jsou i zbytečnou zátěží zvl. pro ledviny a játra. Zohledněte i to, zda je kočka kastrovaná – tato zvířata mívají sklon k obezitě, a navíc speciální granule pro kastráty mají schopnost okyselovat moč a předcházet tak tvorbě ledvinových kamenů, což také bývá problém kastrátů. Pokud kočce zvolená značka chutná, může být bez problémů celý život jenom na ní. Je šikovné, pokud v rámci značky existují různé příchutě – potom můžete jídelníček zpestřit, aniž byste značku museli měnit. Je to pro kočičí zažívání mnohem šetrnější. Z důvodu, že různé firmy mají odlišné složení krmiv, a někdy i různé technologie výroby, střevní mikroflóra zvířete se tomu musí přizpůsobovat, což obvykle trvá cca 2 týdny, a náhlý přechod na jiné krmivo se může projevit průjmem. Stejně tak kombinace nebo střídání krmení granulemi a vlhkou potravou, nebo krmivem vařeným, příp. syrovým. Na rozdíl od psů jsou ale v tomto směru kočky tolerantnější, a tyto změny snášejí lépe.

Další výhodou je, že krmivo máte stále při ruce a nevyžaduje již žádnou přípravu. Kočky, pokud nemají sklon k přejídání a nadváze, by měly mít v misce krmivo po celý den, a brát si podle potřeby – v tom je další výhoda suchého krmiva, že ani neosychá, nebo neplesniví. Třetí výhoda – na rozdíl od vlhkých krmiv, která nevyhnutelně obsahují vodu, kupujete pouze „koncentrát“, vodu doplníte až doma do druhé misky. Pitný režim je v tomto případě naprosto nutný. Citlivý kočičí jazýček má rád vodu stále čerstvou, spíše měkkou (velmi jim chutná čistá dešťová voda). Některé kočky nechtějí pít z misky, ani kdybyste se na hlavu stavěli, a v tom případě jim pořiďte fontánku – tekoucí voda je pro ně ještě atraktivnější, a také, díky proudění, je svěžejší, než stojatá voda v misce.

Co, když kočka nepije?

Pokud kočka opravdu odmítá pít, pak je nezbytné přidávat stravu vlhkou, v podobě konzerv pro kočky, nebo ještě šťavnatějších kapsiček. Opět vybírejte druhy s co nejvyšším obsahem masa (např. Bozita v tetrapaku s 93%), bez proteinů – bílkovin rostlinných, což obvykle bývá sója, a bez zbytečných chemikálií, zejména konzervantů, které zabíjejí bakterie nejen v dotyčném výrobku, ale i ve střevním traktu zvířat, což snižuje jejich imunitu.

Pokud máte pouze jednu, nebo dvě kočky, kupujte krmivo raději v menším balení, aby zbytečně nezvětrávalo. Malé balení je sice relativně dražší, ale pokud koupíte zbytečně velké, ve snaze „ušetřit“, část ho zkrmíte kočkám toulavým, nebo jej prostě vyhodíte! Větší množství, i v dobře uzavřeném pytli, nebo zásobníku, prostě stárne, a pokud vlivem kyslíku ze vzduchu nedojde přímo ke znehodnocení vitamínů, nebo žluknutí tuků, ztrácí alespoň chuť a citlivý kočičí jazýček to velmi dobře pozná.