Jarní období u psů a koček

Bezedná miska
 Jarní období u psů a koček

S probouzející se přírodou se většinou začíná zvyšovat i naše aktivita. Jak se prodlužuje den, máme více příležitostí trávit čas venku a pravděpodobně to stejné čeká i naše zvířata. Po dlouhém zimním období ale může být organismus vyčerpaný a energii bude dobíjet postupně. Jak můžeme našim čtyřnohým partnerům pomoci nabrat síly, bezpečně se zase zapojit do pohybových aktivit a zlepšit jejich celkovou kondici? A na co si dát pozor v jarním období, aby nás nic nezbrzdilo?

Pohybový aparát

Po delším klidovém období je velmi vhodné s pohybovou aktivitou začínat postupně. Procházky děláme co možná nejčastěji, ale zatím nemusí být úplně dlouhé, dokud si náš zvířecí kamarád na nový režim nezvykne. Vše je dobré dělat postupně. Kočky většinou svou aktivitu zvyšují tak nějak přirozeně s příchodem jarního období, aniž bychom je k tomu museli obzvlášť vybízet. Konec zimy je vhodným obdobím pro podávání preventivní kúry na podporu zdraví pohybového aparátu. Tím je myšleno podávání tzv. kloubní výživy. Pro případy, kdy se jedná pouze o prevenci, si zatím vystačíme s přípravky, které nemusí obsahovat protizánětlivou a analgetickou složku (tedy látky tlumící bolest), které naopak využíváme při terapeutickém podávání u starších jedinců s osteoartritidou, a nebo u zvířat po úrazech. Jako příklad lze uvést třeba Geloren nebo Alavis Kloubní výživa. U velmi aktivních zvířat je toto vhodné provádět již v mladém věku. U zvířat s běžnou aktivitou se doporučuje tyto kúry zavádět podle velikosti, u velkých psů začínáme třeba již ve 4 letech, u malých psů a koček kolem věku 5-6 let. Nicméně pokud cítíte, že chcete začít dříve, určitě se tím nic nezkazí. Většinou se kúry provádí několikrát ročně s tím, že mezi nimi bývá pauza 2-3 měsíce, nebo podle návodu ke konkrétnímu přípravku.

Imunita a zdraví

Základem je, stejně jako u nás lidí, kvalitní strava. Ale i přesto, že v tomto ohledu nemáme žádné nedostatky, je možné, že po dlouhé zimě budou našemu zvířeti některé vitamíny chybět. Většinou se jedná o vitamíny skupiny B, vitamín C, A, E a D. Není na škodu tedy zvolit vyloženě multivitamínový přípravek. U vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K) je ale potřeba dát pozor na dávkování, protože tělo není schopné jejich nadbytek vyloučit. Poraďte se se svým veterinářem, jaký přípravek by pro vašeho mazlíčka byl vhodný.

Není vůbec na škodu v tomto období i zvýšit přísun mastných kyselin, které jsou důležité pro kvalitu srsti. S jarním obdobím většinou přichází i výměna srsti u našich zvířat a i tento proces může organismus vyčerpávat. Většinou postačí zařadit do krmné dávky kvalitní olej. Kromě podávání těchto doplňků je vhodné věnovat zvýšenou pozornost i přímo péči o srst. U psů častěji vyčesáváme, u koček zejména kontrolujeme, zda nedochází k tvorbě trichobezoárů (lidově chlupových koulí), případně, a to zejména u dlouhosrstých koček, preventivně podáváme pastu zabraňující jejich vzniku.

U citlivých jedinců je doporučitelné v jarním, stejně jako podzimním, období i podpořit imunitu. Nejčastěji podávaným preparátem jsou imunoglukany (k dostání například jako Betaglukan nebo Canvit Immuno, ve kterém jsou obsaženy rovnou i vitamíny). Velmi dobrou službu udělají i probiotické přípravky, nejlépe tzv. synbiotika, která obsahují probiotickou i prebiotickou složku a jejich účinnost je díky tomu větší.

 

Ošetření proti klíšťatům a dalšímu hmyzu

Při pohybu v přírodě je dobré chránit nejen sebe, ale i psy a kočky před napadením hmyzem, zejména klíšťaty. Ta mohou přenášet i velmi závažná onemocnění. Kromě boreliózy, která postihuje i nás lidi, to může být například babesióza, anaplasmóza a další. Podle nedávných studií se nakažená klíšťata vyskytují dokonce ve větší míře v městských parcích než přímo ve volné přírodě, proto je velmi vhodné nepodcenit ochranu ani u zvířat, která chováme v městském prostředí.

Možností je dnes celá řada. Klasikou, která je na trhu již mnoho let, jsou obojky a spot-ony (kapky za krk). Z těchto doporučuji volit ty, které mají i repelentní účinek (např. obojek Foresto, spot Vectra nebo Advantix). Pro zvířata, která se ráda koupou, a nebo v případě, že máte malé děti, které se se psy často mazlí, a nelze zcela zabránit jejich kontaktu s obojkem nebo místem aplikace spotu, je vhodnější variantou tableta nebo novinka letošního roku injekce.

Kromě toho, že se tímto způsobem snažíme zabránit přisátí klíštěte, je možné ochranu zvýšit i očkováním, které máme bohužel k dispozici jen proti lymské borelióze a pouze pro psy. Stejně jako u lidí je nejlepší dobou pro očkování právě období před příchodem jara, kdy ještě není velké riziko, že pes již mohl přijít do kontaktu s nakaženým klíštětem.

Odčervení

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na vnitřní parazity. Mezi nejčastější z nich u koček a psů patří hlavně ploché tasemnice a hlísti, tedy oblí červi. Nejšetrnější je přístup, kdy místo běžného pravidelného podávání odčervovacích přípravků necháme udělat parazitologické vyšetření trusu. To se provádí buď ve specializovaných laboratořích, nebo si jej někteří veterináři dělají přímo sami. Na základě jeho výsledků pak víme, zda je vůbec nutné zvíře odčervovat, a pokud ano, tak i jaký přípravek by byl vhodný. Některé fungují spíše na ploché, jiné zase na oblé červy a třeba na kokcidie, Giardie nebo jiné drobné parazity používáme přípravky zase úplně jiné. Pro toto vyšetření je potřeba nasbírat trus vašeho zvířete do speciální nádoby. Většinou se doporučuje sbírat několik dní po sobě, zhruba 3 dny, nebo dokonce 5 dní s tím, že v tomto případě sbíráme každý druhý den. Tímto způsobem by se mělo zachytit i takzvané intermitentní vylučování (to znamená, že vajíčka parazitů se do trusu nevylučují nepřetržitě, ale v závislosti na vývojovém cyklu s určitými přestávkami).

Pokud nechcete nebo nemůžete sbírání trusu zajistit, pak se preventivně podává u dospělých jedinců odčervení každých 3-6 měsíců podle jeho zvyklostí a prostředí, ve kterém žije. Například pes, který je pouze v bytě a venčí se ve městě striktně na vodítku a pod dohledem, pravděpodobně nebude potřebovat odčervit tak často jako pes, který má přístup na zahradu a častěji se venčí venku a nemáme plnou kontrolu nad tím, co kde sní. Mláďata jsou odlišnou kategorií, zde se doporučuje odčervení podávat již v poměrně brzkém věku – u štěňat od 2, u koťat od 3 týdnů ve frekvenci 1x za 14 dní až do věku 3 měsíců. Poté se může interval prodloužit na 1x za měsíc do věku 6 měsíců. Do roka věku většinou podáváme odčervení nadále každé 3 měsíce.

Forem podání máme několik, nejběžnější je tableta, pro mláďata, kočky nebo jedince s menší váhou lze využít i pastu. Pro zvířata, kterým nelze podat nic perorálně, tedy do tlamy, lze využít i spot-on. Ale tady pozor, většina z nich je účinná pouze na oblé červy a v případě zasažení tasemnicemi nebudou fungovat. Existují i takové, které účinkují na oboje, ale je jich málo a většinou jsou poměrně drahé. Kromě volby správného přípravku je velmi důležité i správné dávkování. Vždy musíme dobře stanovit váhu zvířete a v případě hraniční váhy vždy podáváme množství na větší váhu. Snížíme tak riziko vzniku rezistence parazitů na účinnou látku a pro zvíře je to zcela bezpečné. Ze stejného důvodu se doporučuje i měnit preparáty, které používáme. Tím je myšleno používat různé účinné látky, takže kromě názvu je dobré si kontrolovat i to, co přesně přípravek obsahuje.

Máte dotaz?

Naše veterinářka je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny