Jaro u koní

Bezedná miska
 Jaro u koní

V našich článcích se nejčastěji věnujeme problematice psů a koček, ale zrovna jarní období si přímo říká o to, abychom zařadili i téma spojené s koňmi. Protože přicházející jaro a s ním související teplejší počasí s sebou přináší kromě prodlužujícího se dne a dalších výhod i nějaká ta zdravotní rizika. Proto se v dnešním článku podíváme na to, na co si dát pozor u koní při přechodu na jarní pastvu a proč.


Proč je jarní pastva takový strašák pro majitele koní?

Svěží zelená tráva je po dlouhé a únavné zimě sice pro koně velkým lákadlem, ale snadno se může stát zdrojem velkých starostí pro jejich majitele. Každá změna v příjmu potravy rozhodí křehkou rovnováhu střevní mikroflóry, což se projeví zažívacími problémy. Jarní tráva je navíc velmi výživná. Energie je ve formě lehce stravitelných sacharidů, fruktanů. Ty jsou fermentovány mikroorganismy v trávicím traktu koní a výsledkem je rychlá tvorba plynu a změněná střevní motilita neboli pohyb střev. V jarní trávě navíc bývá pouhých 20 % sušiny, čili 80 % je vlastně voda. Bohužel tak malé množství sušiny je naprosto nedostatečné pro správné fungování střev koní. Jaké zdravotní komplikace tedy mohou nastat v případě neopatrného přechodu na jarní pastvu?

1. Průjem
2. Konečníková voda
3. Kolika
4. Laminitis neboli schvácení kopyt
5. Nadýmání

Na co je dobré myslet, než vůbec s pastvou začneme?

Je velmi vhodné nechat zkontrolovat svému koni či poníkovi stav dutiny ústní. Veterinární lékař prohlédne důkladně zuby a případně vyřeší nalezené problémy. Tím zajistíme, že chrup koníka je v dostatečně dobré kondici na to, aby trávu dokázal dobře zpracovat a připravit pro další trávení a můžeme tak snížit riziko trávicích obtíží.

Abychom uchránili pastvinu před rychlou devastací, měli bychom na ni koně vypouštět až ve chvíli, kdy výška stébla dosahuje zhruba 8-10 cm, ne dříve. 

Jak minimalizovat rizika?

Mějte koně v dobré kondici. Udržujte váhu koně na ideální hladině a dopřejte mu dostatek pohybu. Zvýšenou pozornost věnujte péči o kopyta – zajistěte pravidelné strouhání a správné kování. Můžete přidat doplňky stravy podporující zdraví kopyt, například biotin.

Pokud máte tu možnost, nejlepší řešení je začít krátkým popásáním na ruce, klidně i jen několik minut denně, s tím, že časový interval stále prodlužujeme a teprve pak až pokračovat pozvolným navykáním na pobyt na louce. A i zde nejprve začínáme s krátkými intervaly, které postupně prodlužujeme.

Před vypuštěním na pastvu koně nakrmte a zajistěte, aby měl kůň po celou dobu pastvy i dostatek sena. Tato opatření mohou snížit nejen přijaté množství potenciálně nebezpečné trávy, ale seno také  zajistí dostatečný přísun vlákniny, která podporuje zdraví a správnou funkci střevní mikroflóry. I snížení obsahu cukrů ve žlabovém příkrmu je v tomto období více než vhodné.

Zvolte vhodný čas pro pastvu. Obsah fruktanů je v trávě nejvyšší zejména ráno, protože se nahromadily během noci, kdy je metabolismus rostlin snížen na minimum. V průběhu dne se jeho množství v rostlině postupně snižuje, aby se k večeru zase zvýšil. Z toho vyplývá, že nejvhodnější je začínat s převodem na pastvu uprostřed dne.

Přizpůsobte režim počasí. Chladné noci v kombinaci se slunečnými dny způsobují zvýšení obsahu fruktanů. Stejně tak je jejich množství vyšší po vydatných deštích. Takže v ideálním světě je nejvhodnější pro začátek našeho snažení období s co možná nejnižšími rozdíly mezi nočními a denními teplotami, bez dešťů, ale se zataženou oblohou.

Co dělat v případě, že váš kůň je k výše popsaným obtížím více náchylný?

Rizikových faktorů je celá řada. Patří mezi ně například obezita, endokrinní onemocnění, již prodělaná laminitis nebo kolikové onemocnění.

Pokud chceme umožnit pastvu i těmto rizikovějším skupinám koní, máme následující možnosti, jak snížit rizika:

1.    Pastevní náhubek

Díky speciálnímu náhubku se kůň může pást, ale neukousne si tak velká sousta. Má to své výhody i nevýhody – je venku, hýbe se, ale zároveň se nepřejí. Důležité ale je, aby mu náhubek správně seděl, neodíral ho a kůň se s ním cítil komfortně.

2.    Dávkovaná pastva

Jednou z možností je pustit koně na pastvu jen na omezenou dobu – třeba hodinu nebo dvě – a zbytek dne mu nabídnout seno v suchém výběhu. Další variantou je rozdělit pastvinu na menší části a pouštět ho na ně postupně. Tahle metoda skvěle funguje hlavně u koní se sklony k obezitě.

3.    Systém tracků (Paddock Paradise)

Koně se pohybují po speciálně vytvořených „chodbách“ kolem pastviny, kde mají rozmístěné stanice s krmením, vodou nebo minerálním lizem. Díky tomu se musí víc pohybovat, místo aby jen stáli na jednom místě a chroupali trávu. Tenhle systém podporuje přirozený pohyb a pomáhá regulovat metabolismus cukrů.

A na co ještě nezapomenout?

S probouzející se přírodou se zvyšuje výskyt parazitů. U koní jsou to zejména velcí a malí strongylidé. I tito drobečci mohou u vašeho koně způsobit nepěkné trávicí obtíže jako je průjem, ale v těžších případech i kolika. Nezapomeňte proto ani na tento aspekt pastevní sezóny. Je vhodná doba pro parazitologické vyšetření trusu a podání vhodného odčervovacího preparátu dle jeho výsledků.

Máte dotaz?

Naše veterinářka je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny