Jezevčík

Bezedná miska
Jezevčík - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Podlouhlé tělo a krátké cupitavé nohy. Tím se vyznačuje notoricky známé plemeno Jezevčíka. Kromě svého charakteristického vzhledu je známý i pro svou nápomocnost myslivcům. Tento malý psík je ale díky svému vnějšku často podceňovaný, přesto že je velmi přátelský, loajální a odvážný, což z něj dělá skvělého hlídače i ochránce.

 

Obecně

Jezevčíci se, jakožto malé plemeno, dožívají v průměru déle, něž psi velcí, a to zhruba 12 – 14 let.

Velikostně se dělí do 3 kategorií:

standardní (do 9 kg)
trpasličí (do 4 kg)
králičí (do 3,5 kg)

Do dalších třech kategorií se dělí na základě typu srsti:

dlouhosrstí – mají cca 5 cm dlouhou srst (vlevo)
krátkosrstí /hladkosrstí/ – mají krátkou, lesklou a na dotek jemnou srst (uprostřed)
drsnosrstí – mají krátkou a na dotek hrubou srst (vpravo)

Původ

První zmínky o existenci jezevčíka pochází již ze Starověkého Egypta (odhadem 3 – 2. tisíciletí př. n. l.).
Tam plemeno ještě nebylo pojmenováno, pouze vyobrazováno v rytinách nebo v podobě sošek.
Podrobnější záznamy začaly vznikat od 14. století, ale plemeno jezevčíka se podařilo ustálit až ve století 18. Trpasličí a králičí verze začaly vznikat v 19. století.
První kniha, která zaznamenala původ jezevčíků, vznikla v polovině 19. století v Německu. Tam také sídlí nejstarší chovatelský spolek pro jezevčíky. Pokud bychom tedy chtěli jmenovat zemi původu Jezevčíka, uvádí se Německo.
Dříve byli využívání k tzv. norování – lovu vyhnáním zvířete z jeho nory a následnému polapení. Využívání byli a stále jsou v myslivectví, ale především se z nich stali členové lidských rodin.

Povaha

Jednotlivé druhy jezevčíků se liší kromě vzhledu i povahově. Samozřejmě to neplatí vždy, ale říká se, že:

Jezevčík krátkosrstý je nejtvrdohlavější, tedy nejméně ochotný poslouchat povely. Zároveň má ale největší smysl pro humor.

Jezevčík dlouhosrstý je povahově velmi klidný, přátelský a jeho lovecké pudy nejsou tak silné. Ze všech druhů jezevčíků je nejvíce bojácný a je vhodný pro život ve městě.

Jezevčík drsnosrstý je vnitřně vyrovnaný, přátelský a dobrý v lovu. Charakterem se ocitá někde mezi již zmíněnými dvěma typy.

Jezevčíci jsou obecně velmi inteligentní a bystří psi, což má svá pro i proti. Díky jejich přemýšlivosti, a tvrdohlavosti, často chtějí svého pána přesvědčit, že je něco zkrátka blbost. A nebudou tudíž chtít jeho příkaz uposlechnout. Pokud se s nimi ale správně cvičí, právě jejich bystrost jim pomůže se povely rychle naučit.

Jsou velmi loajální ke své rodině – své smečce a budou ji chránit před čímkoli, co přijde. Mají velkou kuráž a odvahu a jen tak něčeho se neleknou. Až na některá individua, jak už to tak bývá.

Jejich přátelskost se projevuje na pevném vztahu s jejich pány či rodinami a příznivě se chovají většinou i k návštěvám. Někteří mohou být maličko asociální, ale nebývají útoční nebo teritoriální.

Každodenní život

Jako u všech pejsků s dlouhou srstí, i dlouhosrstého jezevčíka je dobré pravidelně vyčesávat. Také je důležitá zdravotní kontrola zvukovodů, jelikož se na dlouhých chlupech na uších mohou uchycovat bakterie.

Krátkosrstí jezevčíci jsou na „údržbu“ poměrně nenároční. Jednou za čas se mohou vyčesat nebo otřít vlhkým hadříkem. V zimě ale bývají zimomřivý a náchylní na prochladnutí až zánět močového měchýře. Proto je vhodné vybrat nějaký extra slušivý obleček a vydat se na přehlídku do zasněžených ulic.

Drsnosrstý jezevčík zimu snáší poměrně dobře a vydrží i v zateplené boudě. Jeho srst je vhodné dvakrát ročně tzv. otrimovat – zbavit pejska odumřelé srsti, a to vytrháním i s kořínky. Správné trimování u specialisty je bezbolestné. Nejde ani tak o vzhled jako o prevenci proti línání.

Jezevčíci mají rádi pohyb a hru. Trpasličí druhy toho samozřejmě nenaběhají tolik, ale ty ostatní aportem na louce nepohrdnou.

Nejspokojenější budou doma, na klíně svého pána, ale i venku na procházce, pokud není zrovna velká zima – jsou náchylnější k prochladnutí vzhledem k blízkosti jejich těla k chladné zemi. 

Můžete si představit jezevčíka ála hot dog nebo v mysliveckém oblečku. Tak či tak jeho roztomile komický vzhled nezmění to, co skrývá uvnitř. A to jsou jeho předpoklady pro to, být opravdový přítel člověka.