Knírač

Bezedná miska
Knírač

Knírač je pes se smyslem pro humor! Je velmi pracovitý, temperamentní a má svou hlavu, když ji zaměstnáte tak máte vyhráno, pokud ne, dokáže vám vymyslet zajímavé situace. Knírač se vyskytuje hned ve třech velikostech, v něčem se trochu liší, ale podstatu mají společnou.

 

Knírač v číslech

Vybrat si můžete hned ze tří velikostí - malý, střední a velký

Dožívají se průměrně 12-15 let. Malá plemena se spíše dožijí vyššího věku, ale samozřejmě je důležité dbát na vyváženou stravu a celkově zdravý životní styl pejska.

Předkové knírače se tu vyskytovali již před 500 lety, oficiální chov dnešních kníračů započal v roce 1882 díky chovateli jménem Max Hartenstein, původ všech třech velikostí je v německu.

Historie aneb německý originál

Předky dnešních kníračů měl na svém statku v Německu skoro každý. Díky své všestrannosti byli využíváni k vyhánění hlodavců z chlívů a stájí. Pochopili také, kde je jejich domov, a ten úspěšně hlídali před nevítanými hosty. Později se zjistilo, že to jsou velcí kamarádi s koňmi, a tak doprovázeli a hlídali koňské povozy při jejich cestách. Toto se konalo mezi 15. - 18. stoletím. Tehdy nebyl důležitý vzhled, nikdy to nebyli psi šlechty, důležitá byly jejich vlastnosti, jako chytrost, neohroženost, hlasitost a vytrvalost.

V r. 1882 se objevují první zmínky o kníračích, tehdy zvaných stájových pinčích, jejich chovu se v německu začal věnovat Max Hartenstein, v r. 1885 vznikl první Klub chovatelů pinčů a kníračů, tehdy se ale dnešním kníračům stále říkalo stájový a hrubostí pinčové, až v roce 1917 dostali svůj název střední knírači, dnes máme malého, středního a velkého knírače.

Střední knírač se považuje za nejpůvodnějšího, první střední knírač (tehdy stájový pinč) byl zapsaný do plemenné knihy v roce 1895.

Předci malého knírače se vyskytovali současně s předky “střeďasů”. Z nich se pak v roce 1895 rozdělila tři plemena, a to malý knírač, trpasličí pinč a opičí pinč. Chovatelé se při vzniku současného malého knírače snažili a co nepřesnější napodobeninu středního knírače.

Velký knírač už má historii a povahu trochu odlišnou, jeho původ je v Bavorsku, kde byl šlechtěný z honáckých psů, nazývali ho také bavorský knírač. Šlechtění této velikosti začalo později v r. 1910 a má geny např. z německé dogy, ovčáků a dalších plemen.

Vzhled aneb drsnosrstý krasavec

Jedno plemeno a tři různé velikosti, které se tak moc podobají, a přes to se odlišují. Všechny varianty kníračů jsou nezaměnitelní díky jejich drsné hrubé srsti, velikým knírem a hustému obočí, které dotváří jeho pronikavý pohled.

Malý knírači měří cca 33 cm a váží 4-8 kg. Tato velikost má výjimku, protože se jako jediná vyskytuje rovnou ve čtyřech barevných variantách - černý, sůl a pepř (stříbřitá), černo-bílá a bílá.

O 10 cm vyšší je střední knírač, který dosahuje hmotnosti až 20kg, u této velikosti jsou povoleny pouze dvě typické zbarvení, a to černé nebo pepř a sůl.

U velkého knírače můžeme v kohoutku naměřit až 70cm a váží kolem 32-40 kg. Stejně jako u střední varianty jsou i tady přípustná zbarvení černé nebo pepř a sůl.

Drsná srst, pro všechny velikosti tak typický znak, bez něhož by toto plemeno neexistovalo. Velikou výhodou této srsti je, že nenaleznete doma chlupaté chuchvalce, knírači totiž nelínají. Péče o srst není nijak extra složitá, ale samozřejmě se u této specifické struktury musí myslet na základní pravidla.

Drsná srst a jednotlivé chlupy odumírají a dorůstají v průběhu roku, jelikož nelíná, vše zůstává v srsti, potřebuje tedy 2-3x do roka odbornou péči, tzv. trimování, která pomůže odstranit odumřelé vypadané chlupy. Laicky řečeno jde o vytrhávání staré srsti, aby nová mohla růst a regenerovat. Možná Vás po čase napadne vzít doma holící strojek, ale to nesplní efekt trimování, zhorší to vzhled a stav srsti a spíše to ublíží, než pomůže. Výstavní sestřih je trochu náročnější, ale s tím Vám pomohou v odborném salonu nebo Váš chovatel.

Pokud se podíváme na knírače dobře, ještě nám tu zbývají jeho “vousy” a a chlupy na ocase, pokud chcete zabránit “plstnatění”, tak je pravidelně vyčesávejte.

Vlastnosti aneb parťák, který má svou hlavu

Jak je psáno v úvodu tohoto článku, knírač je ojedinělý svým smyslem pro humor a jeho (občas) tvrdou hlavou. Má několik charakteristických vlastností, při jejichž čtení máte pocit, že je to směs několika různých plemen, ale ne, jde o jedno unikátní. Je velmi temperamentní a aktivní, uvnitř je to ale vyrovnaná duše. Je oddaný svým pánům ale také je svéhlavý.

Aktivně hlídá své pány a obydlí, je odvážný, ale také hravý. Je chytrý, což je úžasná vlastnost v pozitivním i negativním slova smyslu. Při pečlivém výcviku dokáže přemýšlet sám, skvěle se to projevuje při hlídání, záchranářství apod.. pokud ho ale dostatečně nezaměstnáte a začne se jednoduše nudit, vymyslí Vám několik (až humorných) neobvyklých situací.

Jeho všestrannost je to, kvůli čemu je tak oblíbený, chce to ale důsledný výcvik, pak to bude skvělý parťák nejen do rodiny s dětmi, ale také jako záchranářský pes, pes na stopy, obrany a různé disciplíny.

Výcvik aneb důslednost je klíčová

V předchozí kapitole jsme vypsali jeho úžasné vlastnosti, díky kterým je knírač tak výjimečný. K těmto vlastnostem ale také patří důsledný trénink, pokud k Vám bude chovat respekt, stane se skvělým členem smečky.

Knírač bude velmi dobře chápat, co po něm chcete, ale bude si rozmýšlet, zda to opravdu splní, nebo si raději bude čichat “pesemesky”. Po celý život je tedy důležité zachovat si ve všem důslednost. Počítejte s tím, že Vás pravděpodobně bude po celý život zkoušet, jestli náhodou nepolevíte, což by Vám rozhodně neprospělo.

Mít respekt ale neznamená vládnout drsnou rukou, pejsek k Vám chce chovat úctu a zároveň se bude vždy rozmýšlet, jestli mu povel stojí za to splnit. Motivace (odměna) je tedy zásadní, pozorujte pejska a zjistěte, co miluje, jaké pamlsky nebo hračka jsou jeho nejoblíbenější. Díky jeho temperamentu a aktivitě je potřeba střídat situace, hry, povely a mít tak v repertoáru různorodé aktivity, aby se nezačal nudit, stále ho to bavilo a chtěl to pro Vás i pro sebe splnit.

Díky jeho inteligenci velmi dobře přečte Vaše pocity, naučte se s ním správně komunikovat. Znamená to, že pokud jste hodně naštvaní, třeba k Vám nebude chtít vůbec jít. Také se stává, že při veliké nervozitě Vám nebude důvěřovat a tudíž nemusí povely splnit. Pokud se naučíte přizpůsobit mu své emoce, krásně se na sebe napojíte.

Zdraví aneb odolný “stájový pinč”

Těší se dobrému a pevnému zdraví díky tomu, že jeho předci žili ve chlívech a stájích, je odolný. Zvládne žít venku v domě se zahradou nebo i v bytě, s častými procházkami a různými aktivitami, přizpůsobí se tak jakémukoli prostředí. Je důležité, aby byl v úzkém kontaktu s páníčkem, když bude mít boudu venku před domem.

Samozřejmě jako každé plemeno i knírači mají předpoklady k různým nemocem.

U malých kníračů se mohou vyskytnou potravinové choroby, cukrovka a nebo náchylnost na oči v podobě častějších zánětů nebo šedého zákalu. Také u nich můžeme objevit tmavé, bezbolestné výrůstky zvané Comedonův syndrom.

U “střeďasů” je jejich odolnost a dobré zdraví nejtypičtější ze všech velikostí, i tak bychom si ale měli dát pozor na častější onemocnění očí, možnost dysplazie kyčelního kloubu nebo rakovinu.

Velcí knírači, ostatně jako všechna velká plemena mají sklony k dysplazii kyčelního a loketního kloubu, šedému zákalu, rakovině a dejte si také pozor na torzi žaludku.

Je vhodný pro mě?

Nejdříve si pojďme připomenout jeho velikou aktivitu a svéhlavost, čtyřnohá tvrdohlavá duše, která ale při správné důsledném výcviku bude Vaší věrnou součástí. Chceme tím naznačit, že knírači nejsou úplně nejvhodnější plemeno pro úplné začátečníky.

Pokud jste aktivní, milujete dlouhé procházky, výlety a neustálé vymýšlení nové zábavy, bude knírač Váš skvělý společník při běžných aktivitách, ale i výletech či dovolených. Pokud si k Vám zachová respekt, bude to dokonalý společník také Vašich ratolestí.

Může mít boudu venku na zahradě nebo pelíšek doma v obýváku, v obou případech bude své obydlí chránit a pokud mu dopřejete dlouhou procházku, večer se s Vámi šťastně svalí na gauč.

Péče o něj není náročná, dopřejte mu kvalitní stravu a 2-3 x do roka trimování srsti, které zvládnou v psích salonech, nebo se to na speciálních kurzech můžete naučit i Vy. Vousy a ocas mu pravidelně vyčesávejte, zastřihávejte drápky a pravidelně kontrolujte oči a chrup.

Je to pes velmi inteligentní, aktivní a svéhlavý, je to však dokonalý parťák a nejlepší přítel páníčka. Naváže se svou smečkou velmi úzký kontakt a láskyplný vztah, díky jeho chytrosti Vám zvládne pomoct vyřešit spousty situací nebo Vám doma vymyslí nějaké vtipné překvápko. Je to prostě pes na mazlení i do nepohody.