KOČKA DOMÁCÍ

Bezedná miska
KOČKA DOMÁCÍ

Kočku domácí jsme si krásně ochočili a je dnes zvyklá žít s námi, přesto si ale zachovala něco ze své divoké povahy a nemůžeme jí to mít za zlé. Jaký charakter má nešlechtěná kočka? Má nějaký typický vzhled? Kočka domácí je vlastně takový uzlíček plný překvapení.

 

Kočka v číslech

První důkazy o domestikovaných (ochočených) kočkách se objevily z doby před 8000 lety.

Váží kolem 3-6 kg a v kohoutku měří cca 30 cm.

Jedinci žijící divoce se dožívají zhruba 5 let, zatímco ochočené kočky chované lidmi žijí o dost delší dobu, a to zhruba do 15 let. Samozřejmě záleží zde na spousty faktorech zdravotních, vliv okolního prostředí, genetika apod…

Kočka pohlavně dospívá kolem 8 měsíce, velmi snadno a často se rozmnožují, samice jsou březí 9 týdnů.

 

Historie aneb mýtická bytost

Kočka je již od nepaměti součástí života lidí, vždy byla považována za společníka člověka.

První zmínky, kdy se kočky dostaly k lidem objevujeme už zhruba před 11 tisíci lety, první přímé důkazy o ochočení koček se dochovaly v Turecku a Kypru před 8 tisíci lety.

Největší zlom v historii byl pro kočku ve starověkém Egyptě, kolem roku 3 000 př. n. l. Egypťané věřili, že kočka je mýtická bytost / božstvo, které ochrání jejich rodiny a obydlí před zlem. V egyptském zákoně bylo psáno, že zavinění smrti kočky je trestáno smrtí. Smrt se musí náležitě uctít, obyvatelé kočky mumifikovali a pohřbívali.

Egypťané měli také svou kočičí bohyni zvanou Bastet, která chránila město Bubastis, kde bylo objeveno největší pohřebiště koček. Bohyně Bastet byla nejvíce uctívaná kolem roku 500 př. n. l., byla také bohyní vycházejícího Slunce, Měsíce, štědrosti a plodnosti. Egypťané ji vyobrazovaly jako kočku se lví hlavou, později jako ženu s kočičí hlavou.

Díky féničtmí obchodníkům, kteří i přes zákaz Egypta vyvezly kočky za hranice, se rozšířily i do dalších světadílů. V Evropě se poprvé  objevily v 5 století př. n. l. V Řecku se kočky spojovaly s bohyní Afroditou a Artemis.

V Asii se kočka domestikovala kolem roku 1000 př. n. l. konkrétně v Číně, kde byli spojovány s buddhismem a mnichy, protože kočky údajně chránily před chudobou. O chvilku později se rozšířily také do Indie, kde byly uctívané v podobě bohyně Šašthí, která ochraňuje malé děti.

Velmi zlomová doba přišla s příchodem inkvizice (instituce katolické víry) ve 13. století, kdy ji začali vnímat jako tvora posedlého ďáblem, kvůli jejím očím a ladnému pohybu, což jim přišlo podezřelé. Začaly se spojovat s ďáblem a čarodějnicemi a byly upalovány.

V 18. století pro tyto živé tvory nastal konečně klid, který trvá dodnes. Kočky si oblíbili námořníci, které je při svých plavbách používaly pro lov myší a krys. Dokonce vznikla pro kočku oficiální funkce a byla považována za člena posádky. Díky tomu se kočky dostaly dále do Severní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu.

Později v 18. století se postupně začalo s křížením “obyčejné” kočky. První výstava oček se konala v Londýně v roce 1871. Tato původní kočka je tedy základem šlechtění a dnešních plemen.

Vzhled aneb “každý pes, jiná ves”

Kočky domácí bývají středně veliké a mají atletickou a pevnou stavbu těla. Samice váží zhruba 2,5 - 4 kg, zatímco samci jsou větší a dosahují až 7 kg. V kohoutku měří kolem 30 cm. Tělo je tedy na první pohled štíhlé, nepůsobí mohutně ani silně, hlava je úměrná k tělu.

Je to kočka domácí, bez vedeného šlechtění, takže co se týká barevných variant, je jich nespočet.  V okolí můžete pozorovat kočky jednobarevné, ale i více barevné. Typů kreseb také najdeme několik, od mourovaté až po puntíkatou. Zkrátka příroda má svou vlastní fantazii a Vy zde nikdy nevíte, jaká koťátka se narodí. Dohledali jsme, že existuje 235 různých barevných variant kočky domácí, je tedy více než pravděpodobné, že každý Váš jedinec, pokud jich budete mít více, bude jedinečný.

Oči mohou být modré, zelené, žluté, šedé a jejich další kombinace.

O kočku domácí není třeba vynaložit žádnou speciální péči, srst je většinou kratší a lesklá, ale ani dlouhá není výjimkou. Delší srst vyžaduje častější česání, ale bohatě postačí 1x týdně či měsíčně, tady opravdu záleží, co si zrovna domů pořídíte.

Povaha aneb kočkopes

Jak u vzhledu, tak i tady platí pravidlo, že každá kočka domácí bude jedinečná, i co se týká povahy. Pokud sháníte kočku, u které můžete předpokládat vzhled a povahové rysy, pořiďte si nějaké šlechtěné plemeno s průkazem původu, kde lze víceméně zaručit výše zmíněné.

Tady to bude opět malý uzlíček plný překvapení, nikdy nemůžete dopředu předpokládat, jaká koťátka se narodí a ani při jejich brzkém odběru nejsou ještě povahy jednotlivců znatelné.

Dá se ale předpokládat, že vzhledem k její historii a genům bude velmi hravá a přátelská.

Kočka domácí si zvykne na pobyt venku i uvnitř v bytě. Pokud ji chováte venku, je pravděpodobné, že Vám občas přinese nějaký svůj úlovek až před práh domu, je to pro Vás obrovská pocta, protože se s Vámi dělí o svou kořist.

Pokud máte kočku doma, dopřejte ji nejrůznější hračky a podněty, aby si mohla hrát.

Jsou kočky, které jsou opravdu velmi aktivní, potřebují spousty hraček, procházek a vyžití a na druhé straně jsou líní jedinci, kteří sem tam zamávají packou nad hračkou a spí dál.

Pokud chcete kočku domácí, ale rádi byste znali alespoň přibližnou povahu vašeho nového domácího mazlíčka, doporučujeme pořídit starší kočku třeba z nějakého dobrého útulku.

Smysly aneb výborný predátor

Kočka je skvělý predátor, to už víme, aby taková mohla být, musí mít skvělé smysly.

Skvěle vidí i v šeru, oproti člověku má sice menší zorné pole, zato ale vidí ostře. Kočka vnímá i pár barev, které ale pro ní nehrají velikou roli, oproti tomu dokáže zaregistrovat sebemenší pohyb.

Sluch je další smysl, který má výborný. Díky otáčení ušních boltců přesně nalezne místo vzniku zvuku a svým čichem pak dokonale vypátrá kořist. Díky čichu tak komunikuje s ostatními kočkami například v období říje. Nejslabším smyslem je u hmat, to ale neznamená, že je špatný, nejcitlivější místa jsou pro ni jazyk, čumák a tlapky.

Shrnutí

  • Kočka domácí je přizpůsobivá, zvykne si na pobyt venku i uvnitř v bytě, pokud je na to zvyklá od koťátka
  • Je skvělá pro lov myší
  • Má pevné zdraví a s člověkem se dožívá kolem 15 let
  • Vzhled i povaha jsou jedno veliké překvapení, nikdy nevíte, co se Vám doma objeví
  • Koček domácích je opravdu hodně seženete ji snadno a levně
  • Je přátelská a hravá
  • Péče o ni není náročná
  • Snadno se rozmnožuje, u kočky žijící venku zvažte kastraci