Lososový a tresčí olej

Bezedná miska
Lososový a tresčí olej

Olej, tedy tuk, z lososa a tresčích jater nezní úplně nejlákavěji. Alespoň ne pro člověka. Pro naše psy a kočky je to ale delikatesní záležitost. Co je ale nejdůležitější… tyto doplňky stravy jsou téměř zázračně prospěšné v mnoha oblastech. Od lesklé srsti až po působení na srdeční činnost.

 

 

Co jsou tyto oleje zač?

Oba oleje, jak lososový, tak tresčí, jsou doplňky stravy. Nelze jimi nahradit jídlo, ani některé vitaminy a minerály. V malém množství (záleží na dávkování daných produktů od různých výrobců) se obvykle přidává pejskovi nebo kočce do krmiva.


Jak je olej zpracovaný?

Jak lososový olej, tak i ten z tresčích jater jsou lisovány za studena. Díky tomu jsou v oleji zachované aromatické látky a všechny důležité vitaminy a mastné kyseliny.

Proces je pomalejší a na jeho konci zůstává menší množství tekutiny než lisováním za tepla, což se také projevuje na ceně produktů. Lisováním za tepla by ale olej ztratil veškerou, svou skutečnou, hodnotu a mastné kyseliny by mohly být dokonce proměněny ve škodlivé látky.


Oleje jako žádaný vedlejší produkt

Žádná ryba nezahyne jen kvůli lahvičce oleje. Oba tyto typy rybího oleje jsou vlastně vedlejšími produkty ze zpracování rybího masa pro konzumaci lidmi.


Vlastnosti a účinky rybího oleje

Zkvalitňuje srst

  • Lososový olej a tresčí olej především přispívá zdraví pokožky, a to i v případě kožních obtíží jako jsou například ekzém nebo lupy. Nelze obecně říct, zda olej mazlíčka takových problémů zbaví, s velkou pravděpodobností je ale pomůže minimalizovat.
  • Napomáhá s výživou srsti a kůže, čímž zamezuje lámavosti chlupů a řídnutí srsti.
  • Pomáhá s vysušenou a svědivou pokožkou.
  • Přispíváním ke zdraví kůže napomáhá i ke kvalitní srsti. Zdravá srst je hustá, hebká a především lesklá.

Zdrojem energie

  • Rybí olej je zdrojem živočišných tuků, a tedy energie.
  • Je bohatý na Omega-3 mastné kyseliny, které jsou potřebné pro zvířecí (ostatně i lidský) organismus. Jsou totiž zodpovědné za správné fungování buněk. Tělo si jich ale neumí vytvořit dostatek, proto je jak my, tak i naši mazlíčci, potřebujeme získávat z potravy.

Podpora nervové a srdeční činnosti

  • Olej z ryb, potažmo Omega-3 a 6 mastné kyseliny, velice pozitivně působí na správnou činnost nervové soustavy a srdce.
  • Napomáhá snížit riziko srdečních onemocnění.
  • Kladně ovlivňuje kardiovaskulární systém – tedy cévní soustavu a oční sítnici.
  • Díky působení na činnost mozku má pozitivní vliv i duševní stav našeho mazlíčka. Pomáhá při náročných situacích, jako je fyzická i stresová zátěž.

Funkce kloubů

  • Rybí olej má prokazatelné pozitivní účinky na kloubní aparát.
  • Podporuje funkci a obnovu kloubní chrupavky.

Podpora růstu a vývoje

  • Olej z lososa a tresčích jater je vhodný (kromě dospělých a starších zvířat) i pro štěňata, koťata a mláďata ve vývoji.
  • Podporuje vývoj mozku a srdce.
  • Také napomáhá správnému růstu chrupu a kostí.

Podpora jiných vitaminů

Mnoho vitaminů, jako například vitamin A, je rozpustná v tucích. Proto může i rybí olej pomoci se správným zpracováním vitaminů, a tedy napomoci i v jiných zdravotních oblastech.

Lákadlo k misce s jídlem

Pokud váš pes nebo kočka nechtějí jíst, ať už mají nechuť k jídlu nebo se zkrátka ofrňují již nad několikátým typem krmiva, olej by měl s touto situací pomoci. Rybí aroma je, jak všichni víme, velice silné. Na rozdíl od mnoha lidí, většině zvířat ale ryby voní, a to velice.


Kdo by oleje užívat NEměl

Některá plemena psů i koček mají ve svých genech zabudovaný lov ryb, jakožto jejich potravy. Dnes jsou ale u lidí i zvířat četnější nejrůznější alergie, a to včetně alergie na ryby. V takovém případě je rybí olej zcela nevhodný.

Pokud vašeho pejska či kočičku trápí špatné trávení ve smyslu častých průjmů, ani pro něj není olej vhodný. Olej by totiž působit jako projímadlo, což není ke stávajícím problémům vašich mazlíčků zcela žádoucí.

Lososový olej obsahuje karotenoidní barviva (žlutá, oranžová, červená až fialová barviva). V praxi to znamená to, že Váš bíle zbarvený pejsek či kočka mohou začít „reznout“. Nejvíce se to týká například bíle zbarvených retrívrů. Změna barvy nemusí být trvalá. Pokud ale máte výstavního psa či si zkrátka nechcete zvykat na nové zbarvení vašeho čtyřnožce, najděte raději jiný zdroj mastných kyselin a vitaminů.

 

 

Rybí olej, tedy rybí tuk, je známá medicína našich babiček. Vzhledem k jmenovaným účinkům velice opodstatněná. Zvířatům ale určitě nedoporučujeme servírovat obyčejný rybí tuk, co lze zakoupit mezi potravinami pro lidi. Jednak hraje velkou roli druh ryby a její zpracování, a jednak lidské doplňky stravy zkrátka nejsou doplňky pro naše mazlíčky. Lososové a tresčí oleje se vyrábí speciálně pro naše mazlíčky a pro jejich jiné fungování.

Ať už se rozhodnete zázračné účinky těchto olejů vyzkoušet na vlastní kůži (tedy spíše kůži vašeho psa), pečlivě si pročtěte dávkování uvedené na produktu. Následně pozorujte, zda olej vašemu pejskovi či kočce chutná, a především, co to dělá s jeho zažíváním.