Lososový olej – přínosy, omezení a výrobci

Bezedná miska
Lososový olej – přínosy, omezení a výrobci - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Co vůbec je ten slavný lososový olej? Není asi těžké uhodnout, že se jedná o olej z lososa. To ale nezní úplně lákavě, že? Alespoň ne jako chuťovka pro člověka. Pro naše domácí čtyřnožce, myšleno kočky a psy, má ale mnoho přínosů, co se týká jak chuti, tak především zdraví.

 

Co je lososový olej zač

Lidově tzv. lososák je doplněk stravy, vyráběn jako vedlejší produkt při zpracovávání lososového masa pro spotřebu lidmi. Lososí maso není oproti jiným rybám zaneseno toxiny.
Olej je získáván z čerstvých lososů a bývá lisován za studena, aby si uchoval co největší možné množství nutričních hodnot. Kvalitní lososový olej tedy poznáte tak, že se o „lisování za studena“ zmiňuje někde na obalu.
Lososový olej se stal poměrně populární záležitostí v chovatelských kruzích, neboť je přínosný hned v několika oblastech. 

Přínosy losového oleje

Ve většině případů majitelé „lososák“ volí pro jeho schopnost zkvalitnění srsti. V první řadě olej přispívá zdraví pokožky, a to i v případě kožních obtíží jako jsou například ekzém nebo lupy. Netroufáme si tvrdit, že vašeho mazlíčka přípravek těchto problémů zbaví, rozhodně jim ale neuškodí a s velkou pravděpodobností je pomůže minimalizovat.

Napomáhá s výživou srsti a kůže a tedy zamezuje lámavosti chlupů či řídkosti srsti a pomáhá s vysušenou či svědivou pokožkou.

Teprve je-li zdravá kůže, může být zdravá i srst. Zdraví se na srsti projeví svou kvalitou, hustotou, hebkostí a především leskem.

Zároveň je lososový olej zdrojem živočišných tuků, a tedy energie. Především je ale bohatý na Omega-3 mastné kyseliny, které jsou potřebné pro lidský i zvířecí organismus. V podstatě jsou zodpovědné za správné fungování našich buněk, ale naše tělo si jich neumí vyrobit dostatek, proto je potřebujeme získávat z potravy.

Olej z lososa, potažmo Omega-3 a 6 mastné kyseliny, dále velmi pozitivně působí na správnou činnost nervové soustavy a srdce a napomáhá snížit riziko srdečních onemocnění. Dále kladně ovlivňuje kardiovaskulární systém – tedy cévní soustavu, a oční sítnici.

Prokázané jsou i pozitivní účinky na kloubní aparát. Olej podporuje funkci a obnovu kloubní chrupavky.

Spousta vitaminů, jako například vitamin A, je rozpustná v tucích. Proto může přípravek pomoci i právě se správným zpracováním vitaminů a tedy napomoci i v jiných oblastech.

Lidé tomu kolikrát říkají rybí zápach, pro kočky a psy je vůně ryb ale velmi lákavá. Lze jí tedy využít i jako jakési lákadlo k potravě. Pokud váš čtyřnožec například trpí nechutí k jídlu nebo mu nechutná už pátý druh granulí, můžete zkusit jeho večeři ochutit dávkou tohoto oleje, jehož aroma by ho ke krmení mohlo nalákat.  

Pro koho je nevhodný?           

I přesto, že jsou ryby odjakživa součástí přirozeného psího stravování, není neobvyklé, že je pejsek na ryby alergický. V takovém případě je pro něj lososový olej vyloženě nevhodný, a je třeba, pokud o to stojíte, najít suplement, který jeho požadované účinky nahradí.

Pokud vašeho pejska či kočičku trápí špatné trávení ve smyslu častých průjmů, ani pro něj není olej vhodný. Mohl by působit jako projímadlo, což ke stávajícím problémům vašich mazlíčků není zcela žádoucí.

Lososový olej obsahuje karotenoidní barviva – to jsou barviva žlutá, oranžová, červená až fialová. V praxi to znamená to, že Váš světle zbarvený pejsek může začít „reznout“. Nejvíce se to týká například bíle zbarvených retrívrů. Pokud vám nezáleží na barvě, kterou váš pejsek září do světa, je to čistě na vás. Změna barvy však nemusí být trvalá. Pokud ale máte například výstavního psa či si zkrátka nechcete zvykat na nové zbarvení vašeho čtyřnožce, stojí za to vyzkoušet různé značky losových olejů či zkrátka vymyslet zcela jinou alternativu tohoto produktu, která ono barvivo obsahovat nebude.

Dávkování a časová (ne)omezenost

Co se týče časového omezení, není třeba se obávat toho, že olej do krmiva svému mazlíčkovi dáváte už určitou delší dobu. Nemá žádná časová omezení a můžete ho tedy do krmiva přidávat, jak jen dlouho bude vašemu čtyřnožci chutnat.

Omezení nastává pouze v dávkování. Každá značka, a tedy každý lososový olej mají jiné doporučené dávky. Proto je třeba se řídit pokyny daného produktu.

Dávka bývá určena na den, dle váhy zvířete. Doporučené dávce věřte a nepřekračujte ji, neboť by mohlo dojít například k průjmu. Ideální je přidat celou předepsanou dávku do krmiva. Je možné olej rozmíchat i ve vodě, ale podáván společně s krmivem bude pro vašeho pejska či kočku působit lákavěji.

Některé oleje se prodávají v nádobě s již zabudovaným dávkovačem, k jiným je většinou přibalena odměrka.

Podoby a značky lososového oleje

Obecně se dá řídit pravidlem kde je losos, tam je lososový olej. Dnes jsou ale účinky tohoto produktu natolik známé a vyžadované, že olej nalezneme i tam, kde bychom nehledali.
(Pod stejnými názvy najdete produkty na našem e-shopu)

PSI:


Granule

např. CARNILOVE Salmon (3% lososového oleje)
např. řada BRIT Care Grain-Free (2 – 3%)
např. BRIT Care Lamb & Rice (2 – 3%)
např. řada BRIT Premium by Nature (2%)
např. CARNILOVE Lamb & Wild Boar (2%)

Konzervy

např. řada BRIT Fresh (0,5 – 1%)
např. řada BRIT Premium by Nature (0,5%)
např. konzervy ONTARIO, které mají v názvu „salmon oil“ nebo „salmon“ (např. ONTARIO mini multi fish and salmon oil (0,5%))
např. CARNILOVE Wild Meat Salmon & Turkey (0,1 – 0,3%)

Pamlsky

např. BRIT Care Dog Functional Snack Antiparasitic Salmon (5%)
např. CARNILOVE Dog Crunchy Snack Salmon with Blueberries with fresh meat (50% losos, z čehož omega 3 a 6 tvoří 1,5%)

 

KOČKY:


Granule

např. CARNILOVE Salmon and Turkey kittens Healthy Growth (3%) – pro koťata
např. řada BRIT Care Cat Grain-Free (2 – 3%)
CARNILOVE Duck and Pheasant adult cats Hairball Control (2%)
např. BRIT Premium Cat Sterilised (1%) – pro kastrované kočky
např. ONTARIO Cat Sterilised Chicken & Salmon (1%) – pro kastrované kočky

Konzervy

např. ONTARIO konzerva Kitten Chicken, Shrimp, Rice and Salmon Oil (0,5%) – pro koťata
ONTARIO konzerva Chicken, Turkey, Salmon Oil (0,5%)
ONTARIO konzerva Chicken, Rabbit, Salmon Oil (0,5%)

Pamlsky

např. BRIT Care Cat Snack Hairball (5%)
např. CARNILOVE Salmon and Turkey kittens Healthy Growth (3%) – pro koťata
např. BRIT Care Cat Snack Superfruits Salmon (2%)

Pasty

Brit Care Cat Paste Salmon creme (2%)


OLEJE (pro kočky i psy):

BRIT Care Salmon Oil (95% hodnocení ze 100%, na základě recenzí 878 zákazníků na serveru heureka.cz)
Canvit BARF Salmon Oil
MAMUT Salmon Oil
ESSENTIAL FOODS Omega3 Oil
MARP Holistic - Lososový olej
Olej BEAPHAR Bea lososový
MAGNUM lososový olej                                                                                                             

Pokud se rozhodnete svému mazlíčkovi zpestřit stravu lososovým olejem, máte vskutku z čeho vybírat. Pokud si chcete výběr usnadnit, nejlépe uděláte, když vše prokonzultujete s veterinářem vašeho zvířecího společníka či když vyzjistíte zkušenosti svých známých.