Konfigurátor ti pomůže přizpůsobit stravu přesně
na míru tvému Alíkovi.
Či Alince?
 
Spustit »

Výhody nákupu

Doprava ZDARMA               pro objednávky >990 Kč                 při přepravě zásilkovou službou

Široký sortiment , více než 10.000 položek.
Věrnostní slevy až 10%.

 

Výhodné akce pro členy klubu
  • Věrnostní slevy až 10%
  • Přednostní informace o slevách
  • Přístup k nabídkám pro členy
  • Uchování informací o nákupech
  • Přístup ke klubovým aktivitám

Chybí Vám zde Vaše oblíbené produkty?

Nevíte si rady s nákupem?

Nebo chcete jen pochválit naše služby?

Napište nám »

MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM – KOMBINACE RYB

MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM – KOMBINACE RYB    Ani do poměrně velkého akvária nekombinujte rybky příliš velké s příliš malými.

Nevhodná kombinace druhů

Např. i do 100l akvária je velmi častá, a velmi nevhodná kombinace: čichavec sumatránský, skalár amazonský, parmička čtyřpruhá a neonka, příp. ještě paví očko. Hotový guláš! Zpočátku je obvykle klid. Rybky jsou v novém prostředí, nerozkoukané, jsou to ještě mláďata … Za nějaký čas zmizí část nebo komplet celé ploutvičky samečkům pavích oček, které mezitím dorostly do krásných závojů, a postupně zmizí tito otrhaní chudáčci celí – buď následkem neschopnosti bez ocásků plavat, nebo nemocí, které se jim do ran dostaly, nebo je dorazí dorůstající, poměrně „dravé“ skaláry. A pachatelem není zahradník, ale parmičky čtyřpruhé - „barbusy“, které nenechají nic třepotajícího se, nebo připomínajícího potravu na pokoji. Další přijdou na řadu čichavci a skaláry, jejichž prsní ploutve v podobě „fousů“ jsou pro barbusky jenom o něco méně lákavé, než, již nepřítomná, paví očka. „Tak jo. Ty otravné barbusáky dáme pryč – a bude pokoj!“ Ne ne, nebude! Chvíli třeba ano. Uteče dalších pár týdnů, nebo měsíců, pěkně se o akvárium staráme, rybičky rostou... a my odjedeme na dovolenou. Jak se asi naši krasavci mají? Skaláry se asi měly docela dobře :-) Ale – kde jsou neonky? „Chudinky, umřely hlady. Buď je ten Franta krmil málo, nebo se nám na rybičky vykašlal.“ Ale Franta je v tom docela nevinně... Hlad má na zmizení neonek svůj podíl,  ale pachatelem jsou tentokrát skaláry. Pěkně nám narostly, a díky mírné dietě zkonzumovaly neonky, jako svou přirozenou potravu. I takoví narostlí čichavci mohou neonky pěkně stresovat už jenom tím, že je umí dost prohánět.

Této „rybí polívce“ se tedy raději vyhněte.

Rizikové druhy

Parmičky

Parmičky čtyřpruhé (Barbus tetrazona) nejsou vhodné k druhům s delšími ploutvemi,       

rády je okusují. Na  druhou stranu se hodí jako „predátoři“ k větším živorodkám (platy, mečovky, Molly), kteří zabrání jejich přemnožení konzumací potěru.

Tetra krvavá

(Hyphessobrycon flammeus)ne že by to byla nějaká hororová rybka, jak by to mohlo podle jejího jména vypadat, ale je to stejný „nenechavec“ jako parmička čtyřpruhá, aněkdy okusuje i kratší ploutvičky.

Přísavní sumci

Majitelé akvárií jim říkají různě: přísavka, živá škrabka, cucák, uklízečka,  

antikrist (!) (zkomolenina latinského jména Ancistrus). V ne úplně malém akváriu je to užitečný pomocník ožírající řasy, ale nedával bych tuto rybku do akvária menšího, než 30l. Dorůstá kolem 8 i více cm. Má rád úkryty, a často si je vytváří vyhrabáváním písku. V malém akváriu tím dokáže nadělat pěkný binec. Pro malé nádrže je místo něho vhodný, méně známý řasožravý krunýřovec jednopruhý (Otocinclus affinis), klidná rybka, dorůstající 4 – 5 cm. Ancistrus je často nebezpečný i pro závojnatky. Ty v noci odpočívají na dně akvária, s rozprostřenými ploutvemi, které jim dokáže během jedné noci dokonale ostrouhat. Při nákupu Ancistrusů na Vás číhá ještě jedna zrada: v mnoha prodejnách Vám místo poměrně malého Ancistruse prodají mládě jiné, velmi podobné ryby – krunýřovce velkoploutvého, neboli síťovaného (Glyptopterichtys gibbiceps), a žřejmě o tom ani sami prodavači nemají ponětí. Vy se pak nestačíte divit, když domnělý Ancistrus roste a roste, a Vy jste často i pyšní, že máte největšího „ancistruse“ pod sluncem. Pýcha ale začne opadávat, když se ve Vašem 50 l akváriu rozvaluje velryba od jednoho konce nádrže ke druhému, a to je ještě trpaslík, proti plně dorostlým půlmetrovým kouskům.Ale můžete je rozeznat sami: „Gibbiceps“ nemá nikdy žádné „roští“ na čumáku, i mláďata bývají dražší, než ancistrus, mají velkou hřbetní ploutev, poměrně velké oči a kresbu jakoby z velkých hnědých puntíků na světlejším podkladu, zatímco Ancistrusi bývají víceméně jednobarevně hnědí, nebo mají světlé tečky.

Black Molly

živorodka ostrotlamá (poecilia sphenops) – je sice mírumilovná rybka, ale často se vyskytnou jedeinci, kteří tlamkou neustále pošťuchují a okusují jiné rybky, proto s ní opatrně. Může být velice nepříjemná i pavím očkům, nebo rybám, u kterých by nás žádné riziko nenapadlo. Nebývají takové ale všechny.

Závojnatka

mláďata bývají bez problémů i v pestré směsi rybek, odrostlé ale většinou spolknou každou rybku, která se jim vejde do tlamky, naopak ostatní rybky jim zase obvykle okusují ploutve.

Také „spasou“ všechny rostliny v akváriu, kromě rodu Anubias a kapradin Microsorium. Závojnatky je tedy nejlépe chovat pouze v jejich vlastní společnosti, příp. s pancéřníčky (Corydoras) tak velkými, aby se jim do tlamky nevešly.

… a jak je to s bojovností bojovnice – bojovnice pestrá (Betta splendens), je bojovná vlastně jenom v rámci vlastního druhu, hlavně samci si při rvačkách nejen otrhají ploutve, ale dokážou se (v akváriu, kde slabší samec nemá kam utéct) i zabít. Ploutve dnes chovaný samců jsou vyšlechtěné do nádherných závojů, a těm dokážou „dát na frak“ i vlastní samice. Ostatních ryb si betty většinou nevšímají, pokud ovšem nejde o dráždivé závojíčky např. samečků pavích oček, závojnatek, nebo jjiných dlouhoploutvých ryb.