MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM – KOMBINACE RYB

Bezedná miska
MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM – KOMBINACE RYB
MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM – KOMBINACE RYB -  BEZEDNAMISKA.CZ

Ani do poměrně velkého akvária nekombinujte rybky příliš velké s příliš malými.

V tomto článku se budeme věnovat opravdu především kombinacím druhů ryb. O jejich nárocích se nebudeme blíže rozepisovat – do rozsahu článků by se nám to ani nevešlo, a potřebné informace snadno najdete jinde na internetu, nebo ve specializované literatuře.

O čem to dneska bude?

Tento díl věnujeme „nano“ akváriím, do velikosti 30 l.

Začneme tím nejmenším, o obsahu cca 2 - 3l. V něm bude dobře prosperovat asi jenom 1 sameček bojovnice pestré (Betta splendens), o které jsme podrobně psali v prvním z těchto článků. Jenom připomeneme základní požadavek této rybky, a to je teplota – minimálně 24°C!

Další velikosti často prodávaných malých akvárií jsou 10 – 20, příp. 30 l.

Ta můžeme krásně osázet drobnými rostlinkami, mechy, a oživit malými druhy rybek.

Litr po litru

Nejmenší, vhodné i do těch 10 l akvárií jsou dánia perlová (Danio margaritatus), nebo razborky skvrnoocasé (Boraras urophtalmoides), od cca 20 l můžeme chovat neonky obecné (Paracheirodon innesi), razbory hengelovy (Rasbora hengeli), razbory klínoskvrnné (Rasbora heteromorpha), do 30 l jsou již vhodné i o něco větší neonky černé (Hyphessobrycon herbertaxelrodii), neonky červené (Cheirodon axlerodii), parmičky duhové (Puntius titteya), nebo velmi pohyblivá dánia (Danio rerio, Danio frankei)

Teplota vody je důležitá!

Ze živorodek bych doporučil paví očka – gupky (poecilia reticulata), nebo jejich menší blízké příbuzné, ale stejně krásné živorodky Endlerovy (Poecilia endleri), které jsou již také vyšlechtěny v mnoha barevných variacích. Pokud si pořídíte výše vyjmenované rybičky, není třeba akvárium vytápět, všechny jsou v pohodě již v teplotách od cca 20°C. POZOR – kromě neonky červené, příp. pokud k těmto rybkám (kromě těch nejmenších, a pavích oček) přidáte bettu: těmto rybkám musíte zajistit teplotu alespoň 24°C! Život v těchto malých akváriích velmi zpestří i bezobratlí živočichové: drobné krevetky (Caridina, Neocaridina), nebo zakrslí ráčci (Cambarellus patzcuarensis), dorůstající cca 4 cm, zvlášť jejich červená forma. Ti jsou zmenšeninou klasických raků, na rozdíl od zcela mírumilovných krevetek jsou ale agresivnější – nekombinujte je tedy raději s jinými korýšky, nebo těmi nejmenšími rybkami a pavími očky, na nichž by si velice rádi pochutnali. V malém akváriu ukořistí i neonku. Také tito korýšci jsou velice tolerantní k nižším teplotám, a nemusíte jim přitápět. Jako výkonné pomocníky při likvidaci případných řas (v dobře fungujícím akváriu by se téměř neměly objevit), doporučuji krunýřovce jednopruhé (Otocinclus affinis) a plže „zebry“ (Neritina) – u těchto „šneků“ nemusíte mít obavy, že se vám přemnoží, jako nechvalně známí okružáci. I v případě, že nakladou vajíčka, s největší pravděpodobností se nevylíhnou – k jejich vývoji totiž potřebují tzv. brakickou vodu (sladká voda smíchaná s mořskou). Myslete na to, že vyjmenované druhy (až na bettu a plže) jsou skupinové, tzn., že se cítí nejlépe ve skupině – ale svého druhu! Do menšího akvária třeba jenom 1 – 2 druhy, do většího maximálně 5 druhů. Rybky se tak cítí nejlépe, jsou krásně vybarvené, a takové akvárium i lépe vypadá. Krevetek můžete mít i v malém akváriu třeba i 20. Zakoupíte-li jednu, nebo dvě, pravděpodobně je i vzhledem k jejich velikosti téměř neuvidíte a ani dlouho nepřežijí.

Jako rybky žijící u dna jsou velice zajímavé „pruhované žížaly“ - sekavci příčnopásí, „kulíci“ (Acantophtalmus kuhli), nebo páreček malých pancéřníčků (Corydoras panda).

Založení akvária

Jestliže již jste v procesu zařizování akvária a nákupu rybek, dáme vám ještě nějaké tipy pro správné fungování nově založeného akvária, platné pro všechny velikosti, a pro jeho rychlé kompletní oživení. Jedna cesta je pomalejší - po založení akvária, před vypuštěním živočichů, jej můžete nechat cca 1 – 2 týdny v provozu, a potom teprve „oživit“. Druhý, rychlejší způsob, je s použitím vhodné chemie. „Proboha, jenom žádnou chemii – tu nechci!“ Nebojte, dnes používaná chemie pro akvaristiku nejsou žádné „sajrajty“, ale prostředky k životu v akváriu přátelské, které vyvinuly laboratoře renomovaných firem během desítky let trvajícího výzkumu. Tak tedy: Jak na to?

Do akvária s pískem nalijte vodu – nemusíte se zdržovat tím, že ji necháte „odstát“. Prostě z vodovodu natočte vodu (pokud není extrémně tvrdá) přiměřené teploty (20 – 25°C) a přidejte přípravek Tetra Aqua Safe. Umístěte dekorace a nasázejte rostlinky, zapněte techniku. Dále přidejte Tetra Safe Start (živé bakterie odbourávající odpadní látky ryb), příp. Tetra Nitrate minus. Jejich uchycení ve filtrační hmotě výrazně urychlí jakési „lepidlo“ pro bakterie – Tetra Bactozym. Tím vším zabráníte zákalům vody a jiným „dětským nemocem“ akvárií. A rybičky můžete ihned vypustit do jejich nového domova! Pamatujte, že prosperující rostliny také snižují riziko zařasení akvária - budou vám vděčné za přihnojení přípravkem Tetra Planta Min. I malému akváriu velice prospěje přídavek CO2 – kysličníku uhličitého. Možná jste o tom již slyšeli. Nebojte se – nemusíte pořizovat systém s tlakovou lahví a dalším příslušenstvím - je pro vás k dispozici v tekuté formě v přípravku Tera CO2 plus, s jednoduchým dávkováním 1x týdně. S jeho pomocí rostlinky mnohem lépe využijí živiny z vody, a ty červené – budou opravdu červené!

Příště – rybičky pro střední akvária.