MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM - rostliny

Bezedná miska
MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM - rostliny
MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM - rostliny -  BEZEDNAMISKA.CZ

Patříte k akvaristům, jejichž názor na rostliny v akváriu je asi takovýto: „Chci umělé rostliny. Ze živých kytek je v akváriu jenom bordel, kvůli nim mi tam rostly jenom řasy...a spotřebovávají kyslík.“ ? Pak je něco špatně. V akváriu, i ve vašich školních znalostech z přírodopisu.

Tak tedy pro ty, co nedávali ve škole pozor: Akvárium je v podstatě taková malinkatá Zemička, ekosystém, kde všechno souvisí se vším, kde každý organizmus má svoje místo, svůj smysl. Představte si, že by na Zemi byly jenom umělé rostliny! To by to dopadlo! Tak, jako na Zemi, i v akváriu, rosliny přes den, kdy mají dostatek světla, kyslík produkují a spotřebovávají kysličník uhličitý (CO2)  (tomuto procesu se říká fotosyntéza) vydávaný rybami, v noci tento proces probíhá opačně. Tak jak to, že se ryby v akváriu, nebo zvířata na zemi v noci neudusí?! Rostliny v noci spotřebují kyslíku mnohem méně, než ho ve dne „vyrobí“. Navíc, a to je neméně důležité, zpracovávají i rozkládajícíse trus a močovinu rybiček, a produkují i látky, které omezují růst řas! To vše ale jenom v případě, že je akvárium správně založené a rostlinám se daří.

Přírodní X nepřírodní substráty

V souvislosti s výběrem a pěstováním rostlin bych se ještě zmínil o „přírodních-nepřírodních“ substrátech. U nás jsou nabízeny v posledních cca 15 letech. Jedná se v podstatě o granulované jíly. Jejich výhodou, oproti štěrčíku, je jejich větší pórovitost, a tedy větší prostor pro užitečné bakterie, i postupné uvolňování některých prvků z tohoto materiálu, výhodou i nevýhodou je jejich lehkost. Tato vlastnost, alespoň pro mě, převažuje jako nevýhoda, protože při odkalování akvária jsou odsávány společně s nečistotami. Jinak fungují velice dobře. V tomto případě je asi na každém, aby si vyzkoušel, co mu bude vyhovovat. Z mého pohledu se ale začátečníkovi lépe pracuje s klasickým dnem ze štěrčíku.

Kolik rostlin?

„Kolik rostlin si mám do akvária pořídit?“ Co nejvíc! :-) Udělejte to tak, aby přibližně třetina až polovina objemu akvária byla hned od začátku rostlinami zaplněna. Masa rostlin rybkám poskytuje pocit bezpečí, nejsou plaché, ale musí také zůstat volný prostor pro jejich pohyb, a taky je chcete vidět, že? Můžete nasázet opravdu maximum rostlin, ale počítete s tím, že, jak rostliny porostou, je budete  muset začít zastřihovat (to přijde časem v každém případě), případně i nějaké odstranit. Druhá cesta je, pořídit rostlinek méně a počkat, až se rozrostou a případně nějaké doplnit. V prvním případě akvárium už od začátku funguje mnohem lépe – lépe jej nastartujete. Jako vždy je nejlepší zlatá střední cesta.

Které rostliny?

Které rostliny? V zásadě ty, které se Vám líbí. Že je to nesmysl? Jenom trošku. Samozřejmě si nechte poradit, které jsou vhodné především velikostí, do které dorůstatjí.Mnohé rostliny, jako např.šípatkovce (Echinodorus) se nedají, vzhledem k charakteru růstu ve velikosti omezovat, jiné, stonkové rostliny jako mokřanky (Hygrophilla) můžete zastřihovat. Některé jsou zase extrémně náročné na světlo, nebo přihnojování kysličníkem uhličitým (většinou červené, čím červenější, tím náročnější).

U mnoha rostlin, jako ve všem v přírodě, se nedá stoprocentně řici: „Tato rostlina Vám zaručeně půjde“ A naopak. Je to pouze velice pravděpodobné. Jsou rostliny, u kterých se dá říct, že jsou choulostivé, jiné, které jsou tzv. „blbuvzdorné“, ale pokud bez nějaké rostliny opravdu „nemůžete být“, vyzkoušejte ji. Třeba právě Vám poroste skvěle, a- chybami se člověk nejvíc učí. :-)

Pozor!

DŮLEŽITÁ RADA – kterou Vám dost často v „odborném obchodě“ nedají! Rostlinky jsou obvykle prodávány v košíčkách s minerální vatou. Při sázení do akvária je z tohoto materiálu vyndejte! A zasaďte přímo do dna. Jedná se pouze o transportní balení, v němž rostliny dlouhodobě nepžežijí – uhnijí jim kořeny.

 

„Tak které kytky si mám tedy koupit?!“ Jo, jo, už to bude. :-) Pro menší akvária jsou vhodné různé kryptokoryny (chvíli jim trvá, než se začnou více rozrůstat) vzhůru rostoucí   mokřanky (Hygrophila) s menšími listy, do červena zbarvené plevuňky (Alternanthera) (ty jsou trochu náročnější, jak jsme už říkali), nebo menší typy šípatkovců (např. Echinodorus quadricostatus – rychle vytvoří cca 10cm vysoký „trávník“). Odolné  jsou kapradiny hnědovky (Microsorium) (dost se rozrůstají a okyselují vodu! Musí se dost omezovat v růstu!), nebo tuholisté anubisy (pro menší akvária pouze zakrslý Anubias nana, příp. ještě menší A. nana 'bonsai“, dorůstající jenom cca 5cm). Obě tyto rostliny nesnášejí zasazení do písku. Pouze je ke dnu přimáčkněte kamenem, nebo, ještě lépe, je vlascem přivažte k dekoračnímu kořenu, časem k němu přirostou. Také obě, obzvlášť Anubias, patři k těm „blbuvzdorným“, a nežerou je žádné běžné rybky.

Zvlášť bych se zastavil u nenáročné, běžně pěstované bakopy (Bacopa monnieri). Možná ji znáte i jako krásně bíle (i jinak) kvetoucí kobercovou kytičku do truhlíků, která se používá v indické medicíně jako léčivka pro zlepšení paměti. Často ani nevíme, že máme doma takové poklady...

 Aha! Jak to, že „akvarijní kytka“ může růst v truhlíku? Bez vody?! Takto: většina akvarijních rostlin jsou „obojživelníci“, rostoucí na více nebo méně vlhkých místech na březích řek a jezer, ve vynořené (tzv. emerzní) formě. V tomto stádiu růstu bývají nižší, s poměrně pevnými stonky i listy, kvetou a tvoří semena. V období záplav se ale přizpůsobí životu pod vodou a vytvoří formu ponořenou (submerzní), s lístky často úplně jinými, jemnými, s tenkými stonky... a máme tu krásné akvarijní rostliny. :-)