MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM – RYBKY PRO STŘEDNÍ AKVÁRIA

Bezedná miska
MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM – RYBKY PRO STŘEDNÍ AKVÁRIA
MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM – RYBKY PRO STŘEDNÍ AKVÁRIA -  BEZEDNAMISKA.CZ

Kategorie velikosti akvárií nejsou nijak pevně dané, já bych do středně velkých akvárií zařadil nádrže o velikosti cca 40 – 80 l.

V takovém objemu vody se už můžeme trošku více „rozšoupnout“. Výběr rybek již máme větší, rozdělíme si je proto do skupin podle příbuznosti.


Živorodky

Živorodky jsou asi nejoblíbenější. Barevné, mírumilovné rybky, které můžou žít i třeba jenom v páru (v přírodě ale žijí v hejnech), dočkáme se u nich i mláďat – ale velmi snadno se nám také přemnoží. Rozmyslete si tedy, co uděláte s početným potomstvem. Vhodné řešení je přidat k nim rybky, které budou fungovat tak trochu jako predátoři, budou redukovat počet mláďat a udržovat tak biologickou rovnováhu v akváriu (např. správně vybrané tetry nebo parmičky). Opět tady máme paví očka (poecilia reticulata) – pozor na rybky, které by jim mohly otrhat ploutve! Dále různobarevné formy živorodky ostrotlamé (Poecilia sphenops) -Black Molly, Gold Molly, mečovky (Xiphpohorus helleri) v mnoha barevných „provedeních“ (sameček má na ocásku „mečík“), platy (Xiphophorus variatus, X. maculatus). Jak jsme už řekli, můžou být jenom v páru, příp. je vhodné více samiček na jednoho, velmi aktivního samečka. A jak je poznáme? U pavích oček je to jasné – samečci, na rozdíl od samiček jsou velmi barevní a mají větší, až závojové ploutve. Na bříšku mají rybky 3 ploutvičky: v páru břišní a za nimi 1 řitní. Samičky všech živorodek májí všechny 3 ploché, sameček má řitní ploutvičku přeměněnou v tyčinkovitý pohyblivý pářící orgán – tzv. gonopodium.

Tady je jedna zajímavost, která vypadá asi následovně: „Před časem jsme si u vás koupili páreček mečovek, a asi jste nám je dali špatně. Obě rybky jsou samečci...“ Neschopný prodavač, že? :-) U samic živorodek, a to i u těch, které už měly mláďata, se často stane, že změní pohlaví! - Za to nemůže nikdo – ani ten prodavač... Pavím očkům a rybkám rodu Xiphophorus nemusíme přitápět, Molly ale vyžadují alespoň 24°C.

Tetry

Tetry jsou velmi čilé, převážně mírumilovné rybky žijící v hejnech. Snadno je poznáte podle malé, druhé hřbetní ploutvičky – tzv. tukové. Pozor! Nepatří sem parmičky čtyřpruhé, kterým mnoho laiků říká tetry. Latinský název Barbus tetrazona znamená čtyřpruhý. Naopak jsou jejich členy nám již známé neonky (do středního akvária bych jich doporučil alespoň 10ks), krásné tetry ozdobné (Hyphessobrycon ornatus), málo známé tetry křivopruhé - „hokejky“ (Thayeria bhoeklei), nebo průsvitné rybky s červeným ocáskem – tetry vláknoploutvé (Prionobrama filigera), případně tetry císařské ( Nematobrycon palmeri).

Nádherná je kombinace hejna neonek červených a teter červenoústých (Hemigrammus rhodostomus) – zvlášť ve větších akváriích vytvoří oddělená hejna svého druhu. Do největších z těchto „středních“ nádrží si můžeme dopřát i 2 páry poměrně velkých (cca 8 cm) nádherně duhových teter, jejichž samci mají až téměř závojové ploutve – tetry konžské (Phenacogrammus interruptus).

Čichavci

Čichavci, správně labyrintky (sem patří i bojovnice) mají přídavný dýchací orgán – labyrint. Díky němu nepotřebují nutně vodu dobře zásobenou kyslíkem, ale také jsou to jedny z mála ryb, které se mohou utopit! Nutně potřebují přístup k hladině vody, aby se mohly občas nadechnout. Do středního akvária je vhodný pouze pár jednoho druhu – čichavec zakrslý (Colisa lalia), který je mnohem mírnější než ostatní čichavci, jejichž samci mohou, zvlášť v době tření, terorizovat celé akvárium.

Parmičky

Parmičky jsou rybky příbuzné s naším kaprem. Čilé, barevné, hejnové. V této skupině je velký výběr víceméně mírumilovných druhů, ve velikosti kolem 5 cm. Různé varianty parmičky čtyřpruhé (Barbus tetratona), parmička nádherná (Puntius conchonius), parmička z oděsy (Puntius odesa), parmičky pětipruhé (Barbus pentazona) – ta je, na rozdíl od parmičky čtyřpruhé naprosto neškodná. Na teplotu nejsou náročné.

Sumečci

Sumečci (pancéřníčci) – naprosto mírumilovné rybky žijící u dna, zde také převážně sbírají potravu. Dobře se jim daří i v páru, ale lepší je skupinka alespoň 4 rybek. Dají se dohromady i příslušníci různých druhů. Běžně jsou k dostání pancéřníčci zelení, nebo také zlatopásí (Corydoras aenenus, schultzei), skvrnití (C. paleatus), štěrbův (C. sterbai) a další druhy. Do 80l akvária se nám již vejde pár pancéřníčků kropenatých (Hoplosternum thoracatum), dorůstajících cca 10cm, kteří vypadají jako klasický sumec s dlouhými vousy. Plně vzrostlí nám ale, obzvlášť v noci, můžou spolknout malé jedince ostatních druhů – k malým rybkám je tedy nedávejte. Tato skupina rybek má také přídavné dýchací ústrojí, podobně jako labyrintky, dožívá se vysokého věku (i 15 – 20 let!), a ryje ve dně. Nově zasazené rostlinky proto zajistětě kameny, nebo tyto rybky přidejte až po dobrém zakořenění rostlin. S pancéřníčky je příbuzný i chronicky známý krunýřovec (Ancistrus). Z důvodu jeho velikosti a „hrabavých“ aktivit (jak už jsme se zmiňovali) bych jej doporučil do akvárií od cca 60l  výš. Žádná z těchto rybek není na teplotu nijak náročná, pouze Ancistrus má rád vodu alespoň 22°C teplou.

Kromě rybek zde vyjmenovaných, můžeme, samozřejmě, s rozumem přidat i druhy doporučené pro nano akvária.

A co cichlidy?

Nakonec se ještě zmíníme o cichlidách. Z této skupiny jsou vhodné pouze malé druhy, a to pouze 1 pár – i do 80l  akvária. Většinou jsou ale trošku citlivější, jak na teplotu vody i její kvalitu, tak na krmení. Doporučil bych je tedy až po získání alespoň základních zkušeností s akváriem.