MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM - ZÁSADY PRO VÝBĚR RYB

Bezedná miska
MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM  - ZÁSADY PRO VÝBĚR RYB
MOJE PRVNÍ AKVÁRIUM  - ZÁSADY PRO VÝBĚR RYB -  BEZEDNAMISKA.CZ

A je to tady! Vybíráme rybičky! Ale zatím jenom vybíráme. S nákupem nespěchejte, v příštích kapitolách si ještě povíme o samotném zařízení akvária a o důležité věci – akvarijní technice. Znalost těchto věcí a jejich pořízení předcházejí vypuštění rybek do akvária, přeskakovat jednotlivé kroky by se Vám nevyplatilo! Tak tedy: trpělivost! I samotné toto téma je na pokračování :-)

Velikost a množství ryb

Na rozdíl od nákupu rostlin, kde jsem Vám radil: co nejvíc, u rybiček platí spíše opak. Neexistuje vzorec, podle kterého by se dalo vypočítat množství rybek na velikost daného akvária. Rada např. 2l na 1 cm rybky, nefunguje.

Do očí bijící je třeba srovnání 8 cm dlouhého, „žížalovitého“ sekavce příčnopásého a stejně dlouhé skaláry. To je rozdíl v objemu těla, co? Zatímco ten první bude spokojený i ve 30l akváriu, té druhé nebude stačit ani dvojnásobek, i když by tam byla úplně sama.

Druhý příklad: 3cm neonka a stejně velké paví očko. Neonka, která patří mezi tetry, je rybka, která produkuje poměrně málo trusu, takže můžeme počítat 2-2,5 l na 1 rybku, paví očko, jakožto živorodka, potravu zpracovává méně dokonale, má tedy více odpadu, a je pro něj potřeba počítat alespoň o polovinu vody více než pro neonku. Také se dá předpokládat, že živorodky se nám akváriu rozmnoží, na rozdíl od teter, takže už v začátku jich pořizujeme mnohem méně.

Informujte se, kolik rybičky dorostou v dospělosti. Jak jsme již říkali, v akvaristikách se prodávají převážně mláďata, a mohou vyrůst i na několikanásobek velikosti, ve které jsou v obchodě.

Chování rybek

Některé druhy žijí v hejnu (tetry), a pro spokojený život nutně potřebují skupinu svého druhu, jiné si hájí své teritorium, a i do poměrně velkého akvária můžeme umístit pouze 1 pár.

Rozdíl je i v pohyblivosti rybek. např.: malé danio pruhované, které neustálé „lítá“ po akváriu a rybky se pořád pošťuchují, bych rozhodně nedoporučil do akvária menšího než 30 l. V malé nádrži se bude motat jako “nudle v bandasce“, a nemožnost vybít svou energii pro něj bude představovat neustálý stres, naproti tomu stejně velká, klidná neonka obecná, se spokojí třeba s 15l akváriem.

Pro akvária ještě menší je vhodná bojovnice, o které jsme se již zmiňovali, miniaturní druhy dánií a razbor (např. Microrasbora 'Galaxy) a různé malé druhy krevetek (ty bych ale nepřidával k bojovnici, která by si na nich nejspíš pochutnala)

Teplota

Pokud jde o teplotu, převážné většině rybek vyhovuje rozmezí 24 – 26°C. Nižší teploty snášejí  kaprovité rybky (parmičky, dánia, razbory), neonka obecná, rájovci, čichavci sumatránští. Ale ani pro tyto rybky (kromě rájovců) nejsou již teploty pod 20°c příliš příjemné, i když je někdy snesou. V akváriu začátečníka vyšší teplotu nemusíme řešit.

Kvalita vody

I co do kvality vody můžeme pro bežné, začátečnické druhy použít univerzálně „normální“ vodovodní vodu upravenou např. přípravkem Tetra Aqua Safe. Většině rybek vyhovuje voda s pH 6 – 7, tedy slabě kyselá, s celkovou tvrdostí do 15°dGH. Tyto základní hodnoty snadno zjistíte pomocí akvarijních testů.

Potud tedy úplně základní orientační body, a příště si povíme něco o kombinaci druhů rybek.