Moje první akvárium

Bezedná miska
Moje první akvárium
Moje první akvárium -  BEZEDNAMISKA.CZ

„Začneme malým akváriem, a uvidíme, jak ho to bude bavit.“ To je nejčastější věta, kterou slýchám od zákazníků, kteří pořizují první akvárium svému potomkovi. Jenomže právě malá nádrž, ve velikosti kolem 10 l může být příčinou toho, že akvárium neprospívá, a tak může po jisté době skončit „na smetišti ději“ a s akvaristikou končíme.

Malé akvárium

I malé akvárium může prosperovat, ale musíme si uvědomit, že takový malý ekosystém je choulostivější na začátečnické chyby, (např. na překrmení), nemůžeme si dovolit takový výběr živočichů, jako u většího akvária, a také jeho zařízení i údržba je záležitostí tak-říkajíc pro „hračičky“ - pro pečlivé a trpělivé osoby.

Často, zvlášť začátečníky láká „koule se zlatou rybkou“, jak to vídají ve filmech. Když vysvětluji, že to je naprosto nevhodné, namítají: „Tak proč to v těch filmech ukazují?“ Někteří lidé si jednoduše neuvědomují, že ve filmech jsou velmi často věci pouze na efekt, v běžném životě nerealizovatelné, někdy i nebezpečné, a většinou je nenapodobujeme – ani by nás to nenapadlo.

Proč tedy koule ne?

Ryby mají citlivý smyslový orgán, tzv. postranní čáru, která registruje změny tlaku ve vodě v okolí ryby – tedy vlny, které my nevidíme, ale taky cítíme např.: když kolem nás v rybníku „projede“ kapr, aniž by se nás dotknul. Tento smysl je u ryb ale mnohonásobně citlivější. Rybka samotná svým pohybem vytváří vlny (obzvlášť „nemotorná“, a poměrně velká závojnatka), zaoblené stěny kulatého akvária fungují jako reflektor, vlny odrážejí zpět k rybce a „fackují“ ji ze všech stran. „Příjemná“ představa, že? Pokud vám někde závojnatku do koule doporučí, už bych v takové prodejně nic nekupoval – nejedná se o odborníky. Závojnatka sice v tomto prostředí nějaký čas přežije – co jí zbývá?! Ale běžně dorůstá 7-10 i více cm, hodně baští, má i hodně odpadu, a přitom má velmi ráda čistou vodu. Přežije i bez vzduchování – tak jako karas, z kterého pochází, dokáže vstřebávat kyslík ústní sliznicí ze vzduchu – lapá po vzduchu, ale to je pouze „nouzový režim“. Divili byste se, jak čilé jsou závojnatky ve velkém akváriu s výkonným filtrem a vodou zásobenou kyslíkem!

Teplota v akváriu

Pokud opravdu chcete malé akvárium – z prostorových důvodů, nebo třeba jako dekoraci na stůl do kanceláře, s minimem údržby, doporučuji objem 3 – 5, příp. 10 l s jedním krásným samečkem bojovnice pestré (Betta splendens). Je to rybka, které malý prostor přímo vyhovuje. V přírodě žije v rýžovištích v JV Asii, kde volný prostor pro plavání nemá, voda je chudá na kyslík (betta má, kromě žaber vyvinuté přídatné dýchací ústrojí, tzv. labyrint, a pro vzduch si chodí na hladinu, nepotřebuje tedy vzduchování). Jediné, co opravdu potřebuje, je topítko. Minimálně 24°C. Pokud k akváriu postavíme zrcátko, bude mít iluzi druhého samce, s kterým bude „bojovat“, přitom si neublíží, a bude mí o zábavu postaráno. Taková betta bude stále krásná, vybarvená, s velikými rozprostřenými ploutvemi, a nebude znuděně viset nebo ležet schlíplá v koutě akvária.

Akvarista začátečník

I pro začátečníka, a obzvlášť pro něj, bych doporučil akvárium o objemu alespoň 30 – 50l. A ve tvaru kvádru, rozhodně ne koule! V něm je ekosystém již stabilnější, odpustí vám i nějakou tu chybu, poskytuje více možností ve výběru rostlin, rybek i dekorací, snadněji se udržuje. Začátečníka – dítě také ušetříte zklamání z pořízení malého akvária, když jdete následně nakupovat rybky do obchodu s rozumnou obsluhou, a ono si vyhlédne množství krásných rybek, které všechny, samozřejmě chce mít, a téměř u všech slyšíte: „Ne. Ta bude moc velká, ta chce žít v hejnu, tyhle by se v malém akváriu nesnášely...“ „Ale vždyť jsou ty rybičky malé...“ Uvědomme si, že v akvaristikách se prodávají převážně mláďata, která mohou, v závislosti na druhu, dorůst 5, 10, 20 i více cm. „Ale v omezeném prostoru tolik nevyrostou!“ Tento „argument“ nefunguje. Ano, velikost akvária ovlivňuje velikost, do které rybka doroste, ale – jak by se VÁM líbilo prožít život v místnosti o velikosti např. Vašeho WC ?! Chov zvířat je i o vcítění se do jejich potřeb, do situace, že musí žít tak, jak si to nevybrala. Jejich život jim v podstatě vybíráme my, lidé...

„Mami, tak koupíme to „velké“ akvárium!“ „No jo, ale víš, co to dá práce? Radši koupíme křečka...“
Zvažte, prosím, jaké zvířátko bude vaše dítě opravdu bavit a nebude strádat nedostatkem jeho péče a pozornosti. Pokud je to opravdu to pravé, nezůstane péče pouze na rodičích, a i víc „zábavné“ práce s ním nebude na obtíž – naopak. Copak „pracný“ koníček obtěžuje?
Jak jste jistě také pochopili z výše napsaného, větší akvárium dá začátečníkovi práce méně (už jenom proto, že se do něj lépe dostanete, a nemusíte být až tak moc opatrní na každý pohyb), a dá vám mnohem víc radosti!

Související zboží

Topítko TETRA HT 25W

20 %
Topítko TETRA HT  25W
Tetra 25W
Skladem
SLEVA 20 % 499 Kč
399 Kč