Německý ovčák

Bezedná miska
Německý ovčák

Co si člověk vybaví, když se řekne německý ovčák? Já mám hned před očima Komisaře Rexe. V podstatě se tím dá jeho plemeno i definovat. Stejně jako Rex, i jiní němečtí ovčáci jsou přátelští, loajální, pracovití… A stejně jako psí komisař jsou oblíbeni po celém světě.

 

Obecně aneb pes v číslech

Fenky tohoto plemene obvykle váží mezi 22 – 32 kg, zatímco váha jejich psích protějšků se pohybuje mezi 30 – 40 kg.
Fenka bývá vysoká 55 – 60 cm v kohoutku, pes se dorůstá 60 – 65 cm.

Průměrný věk dožití je okolo 12 – 13 let, vše ale samozřejmě záleží na životním stylu a zdravotní stránce každého jedince. Například hvězda 27 hollywoodských filmů němé éry, slavný německý ovčák jménem Rin Tin Tin, který má vlastní hvězdu na losangeleském chodníku slávy, se i přes svou pracovní zátěž dožil krásných 14 let.

Historie aneb vývoj plemene

Ovčáčtí psi se v průběhu dějin vyvíjeli do různých typů a postupně se začali lišit jak vzhledem, tak i charakterem.

Německý ovčák je plemeno s původem v Německu, jak už ostatně název vypovídá. Ne vždy ale vypadal německý ovčák tak, jako dnes. Dříve byl poněkud mohutnější a statnější, vzhledem k tomu, že bránil jak sebe, tak i své pány před většími predátory, jakými byl medvěd nebo rys.

S úbytkem šelem, a tedy i potřeby ochrany proti nim, nastaly změny povinností německých ovčáků, a tím i změny jejich vzhledu, respektive stavby těla. Mohutnost přestala být třeba, jakmile ovčáci začali „pouze“ nahánět stáda a udržovat je v určitém prostoru.

V 19. století stoupl o německé ovčáky, díky jejich schopnostem, zájem, a tím nastaly i snahy daný typ ovčáka ustálit. První německý ovčák byl vystaven v roce 1882 a započal tak standardizovaný vzhled plemene. I přesto, že byl tehdejší výstavní pes bílého zbarvení, což dnes uznává snad jen Kanadský klub chovatelů (CKC).

Podle Amerického klubu chovatelů (AKC) je Německý ovčák 3. nejoblíbenějším plemenem ve Spojených státech (k roku 2020). U nás v Čechách se toto plemeno drží dokonce na pozici první, a to už několik desítek let.

Povaha aneb mravní hodnocení

Německý ovčák je za normálních okolností velmi poslušný a oddaný svému pánovi. Je přátelský i k vítaným návštěvám.

Co se týče dětí, oblíbí si ty, které patří do jeho rodiny, cizí malé děti může spíše ignorovat. Odrostlejší děti už mu jsou více po (obrazné) chuti. Přesto je ale vhodné dávat na komunikaci dítěte s ovčákem pozor. Pokud je pes například starší a tedy hůř slyší, může se zaleknout prudkého gesta či si ho vyložit špatně.

Německý ovčák je od základu dobrý, ale umí zareagovat agresivně v případě ohrožení jeho rodiny či jeho samotného. Je tedy ideální pejska odmala socializovat, seznamovat ho s jinými psy, lidmi i dětmi.

Jeho povaha obránce se skvěle projevuje při hlídání pozemku. Jak už to u přátelských psů bývá, agrese často zůstává většinou jen za plotem. Něco jako kdy se člověk nebojí být ostrý na internetu, když ví, že ho od jeho protivníka dělí zeď, i když v lidském případě virtuální.

Německý ovčák je velmi inteligentní a je schopen sám uvažovat. Potřebuje tedy pána, ze kterého čiší přirozená autorita, a který bude psa cvičit jasně definovanými povely, které budou ovčákovi dávat smysl.

Je velmi energický a nepohrdne jakoukoli aktivitou. Jakákoli dlouhá procházka ho potěší, stejně jako například běh vedle kola. Pokud je sportovcem i majitel tohoto plemene, přichází v úvahu hned několik psích sportů, které lze provozovat společně – např. dogtrekking (společný běh, kdy je pejsek připevněn k postroji, co má jeho pán na sobě).                           

Využití aneb jak plemeno přispívá lidské společnosti

Díky výše jmenovaným povahovým a charakterovým vlastnostem je plemeno německého ovčáka vhodné hned pro několik „pracovních pozic“, na které by nestačil ani nadprůměrný člověk. Nic proti lidem, ale pes je zkrátka pro některé účely mnohem schopnějším a vhodnějším adeptem.

Policejní/vojenští psi – Němečtí ovčáci mohou být vycvičeni k hledání pachatelů či obětí, k hledání drog, výbušnin a podobně. Jeden (a jediný) německý ovčák, jménem Antis, dokonce za 2. světové války létal v bombardéru. Po bombardování pak pomáhal hledat přeživší.

Slepečtí psi – Přestože jsou pro tuto činnost díky větší psychické vyrovnanosti vhodnější, a tedy i četněji využívanější labradoři, i plemeno komisaře Rexe je často využíváno pro pomoc nevidomým.

Filmové hvězdy – Kromě Reginalda von Ravenhorsta (Komisaře Rexe) a Rin Tin Tina, jeho předchůdce i potomka (Rin Tin Tin Jr.), jsou ve filmech využíváni mnozí další pejskové tohoto plemene. Právě díky své poslušnosti (samozřejmě v případě správného a důsledného výcviku) a schopnosti chápat a učit se, jsou vhodnými adepty pro pozici psího herce.

Každodenní život aneb co dělat, aby byl německý ovčák šťastný

Jak bylo již řečeno, je třeba pejskovi dopřát dostatek pohybu. Pokud by měl být zrovna tento druh psa přes den zavírán v bytě a venčen krátce dvakrát denně, nebude šťastný on, a tedy ani jeho majitel.

Výcvik není dobré podceňovat. Plemeno německého ovčáka je velmi učenlivé a bystré, ale pokud nebude mít pes klidnou, avšak nekompromisní výchovu, může se také pokusit ovládnout on vás. Navíc, pokud si člověk toto plemeno pořizuje, byla by minimálně škoda nevyužít jeho inteligentní potenciál.

Co se zdravotní stránky týče, jako spousta aktivně založených plemen psů, i německý ovčák je náchylný k problémům s pohybovým aparátem. Nemusí k tomu samozřejmě nastat u každého. Je ale rozumné nevynechávat pravidelné návštěvy zvěrolékaře a na základě konzultace ním například začít přidávat pejskovi do jídla doplněk stravy s kloubní výživou.

Jako dlouhosrsté plemeno má i ovčák samočistící srst. To v podstatě znamená, že veškerá špína z něj opadá a není třeba ho často mýt. Naopak, mýt srst ovčáka psím šamponem víckrát jak 3-4 do roka je spíše na škodu, jelikož srst pak ztrácí svůj přirozený maz, díky právě kterému se srst odpuzuje špínu.

Srst by se měla alespoň jednou za týden, ideálně každý den, kartáčovat. Obzvlášť v období línání, které nastává oficiálně dvakrát do roka, ale všichni víme, že i když méně, pejsek líná nonstop. Srst se vyčesává proto, aby se odumřelé chlupy dostaly pryč a nezpůsobily tak zapaření, a tedy podráždění kůže.


Jedno z nejpopulárnějších psích plemen na světě, a přesto se člověk vždy dozví něco nového. Obzvlášť proto, že každý jedinec je jiný a žádné pravidlo zkrátka není bez výjimek. Ne vždy se lidská povaha dá definovat dle Freuda, ne vždy přichází s rovnodenností jaro, ne každý husky má rád sníh a ne každý německý ovčák má šanci na vlastní hvězdu na Chodníku slávy.