Opravdu je v krmení popel ?

Bezedná miska
Opravdu je v krmení popel ? - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Pokud studujete tabulky složení psího krmení, určitě jste zahlédli slovo „popel“ nebo „popeloviny.“ Opravdu ho tam výrobci přidávají ?! Cože, popel ??! Myslíte ten popel, který vymetáme z kamen nebo krbu ?!

V krmení pro psy nemá slovo popel stejný význam, jaký jste mu dodnes dávali. V žádném případě se nejedná o příměs do krmiva, v tomto ohledu můžete být naprosto v klidu. Jedná se o poněkud nešťastné označení něčeho úplně jiného.

Co je tedy popel v krmivu ?

Objemové procento popela ve složení stravy vyjadřuje množství, které zbyde po úplném spálení krmiva. To znamená ve chvíli, kdy shoří veškeré proteiny, tuky, uhlohydráty. To co zbyde, jsou tedy v podstatě jen minerální látky, které nehoří, a uvedené procento tak vyjadřuje jejich objem v krmivu.

Proč je to důležité ?

Vyjma stopových množství dalších látek tedy popeloviny udávají objem minerálních látek v krmivu, což mohou být rozemleté kosti nebo přidané minerály. Velká část těchto minerálů bude určitě Vápník a Fosfor. Souhrnné vyjádření jejich objemu není příliš relevantní, mnohem lepší je, když je uveden objem těchto látek samostatně, zejména když se jedná o krmivo pro štěňata (především velkých plemen), a u diet týkajících se  problémů s ledvinami.

Jaký je ‚normální‘ objem popelovin v krmivu ?

Je to poměrně komplexní otázka, nicméně obecně se dá říci, že ‚normální‘ objem popelovin v krmivu by se měl pohybovat v rozmezí 5-8%. Menší množství je podezřelé, výrazně větší množství naznačuje nestandardní příměsi anorganických látek, například právě z mletých kostí.

 

Volně podle DogFood Advisor

Tomáš Andrejsek, Bezednamiska.cz

listopad 2014