Opravdu je v krmení popel ?

Bezedná miska
Opravdu je v krmení popel ? - doprava ZDARMA na BEZEDNAMISKA.CZ

Pokud studujete tabulky složení psího krmení, určitě jste zahlédli slovo „popel“ nebo „popeloviny.“ Opravdu ho tam výrobci přidávají ?! Cože, popel ??! Myslíte ten popel, který vymetáme z kamen nebo krbu ?!

V krmení pro psy nemá slovo popel stejný význam, jaký jste mu dodnes dávali. V žádném případě se nejedná o příměs do krmiva, v tomto ohledu můžete být naprosto v klidu. Jedná se o poněkud nešťastné označení něčeho úplně jiného.

Co je tedy popel v krmivu ?

Objemové procento popela ve složení stravy vyjadřuje množství, které zbyde po úplném spálení krmiva. To znamená ve chvíli, kdy shoří veškeré proteiny, tuky, uhlohydráty. To co zbyde, jsou tedy v podstatě jen minerální látky, které nehoří, a uvedené procento tak vyjadřuje jejich objem v krmivu.

Proč je to důležité ?

Vyjma stopových množství dalších látek tedy popeloviny udávají objem minerálních látek v krmivu, což mohou být rozemleté kosti nebo přidané minerály. Velká část těchto minerálů bude určitě Vápník a Fosfor. Souhrnné vyjádření jejich objemu není příliš relevantní, mnohem lepší je, když je uveden objem těchto látek samostatně, zejména když se jedná o krmivo pro štěňata (především velkých plemen), a u diet týkajících se  problémů s ledvinami.

Jaký je ‚normální‘ objem popelovin v krmivu ?

Je to poměrně komplexní otázka, nicméně obecně se dá říci, že ‚normální‘ objem popelovin v krmivu by se měl pohybovat v rozmezí 5-8%. Menší množství je podezřelé, výrazně větší množství naznačuje nestandardní příměsi anorganických látek, například právě z mletých kostí.

 

Volně podle DogFood Advisor

Tomáš Andrejsek, Bezednamiska.cz

listopad 2014