Pamlsky na trénink psa

Bezedná miska
Pamlsky na trénink psa

Pokud se snažíme vycvičit psa, pamlsky jsou základem úspěchu. Bez koláčů se přeci jen nejspíš nechce pracovat nikomu… Pod záminkou odměny pejsek lépe poslouchá a vytvoří si se splněním povelu příjemnou asociaci. Ne všechny pamlsky jsou ale pro výcvik vhodné.

 

Pamlsky jako pomůcka při tréninku

Jak už je lehce nakousnuto v úvodu, bez práce nejsou koláče, ale bez koláčů není motivace k práci. Tak se dá velmi jednoduše shrnout výcvik psa. Nikomu rozhodně nechceme mluvit do osvědčené výchovy. S naší zkušeností jsou ale pamlsky základní pomůckou při výcviku.

Mnohdy je pejsek ochoten udělat cokoliv pro onen toužený pamlsek, a za jeho pomoci je tedy snazší psa přimět vykonat požadovaný povel. Pejsek si postupně odměňování pamlskem spojí s úspěšným vykonáním povelu. Dojde mu tak, že pokud uposlechne (ideálně) na poprvé, bude odměněn, a bude tak motivován příště poslechnout znovu.

Obvykle je doporučováno pamlskem odměnit pouze při uposlechnutí povelu hned napoprvé. Pokud pejsek přiběhne až na druhé zavolání, pochválíme ho nebo neřekneme nic (záleží na formě tréninku), ale pamlsek mu nedáme. Tak totiž pejsek pozná, že správně je přiběhnout hned. Pokud bychom mu dali odměnu po přiběhnutí na třetí zavolání, nebude mít z povelu respekt, protože pozná, že na první zavolání to ještě tolik nehoří.

Pokud psa navíc odměníme jednou za přiběhnutí na jedno zavolání, jindy až na přivolání třetí, nebude vědět, co je skutečný význam povelu a bude o dost těžší, ne-li nemožné, mu to nějakou jinou formou vysvětlit.

Důležité je i správné umístění pamlsků, tedy mít je zkrátka po ruce. Pejska totiž musíme odměnit neprodleně, hned po vykonání povelu, aby přesně věděl, za co pamlsek dostal. Samozřejmě bychom ale měli dávat pozor, aby se nám do „pamlskovníku“ pejsek svým čumákem nedostal a nepřipravil nás o zásobu odměn.

Pamlsek se dá také užít jako viditelná motivace. Pokud například cvičíte chůzi u nohy, můžete pamlsek držet v ruce vedle své nohy a pejsek půjde hezky za ním. Dalším častým úkonem je dát pejskovi povel, zatímco držíme pamlsek tak, aby ho viděl.

 

Typy pamlsků

Druhů pamlsků pro psy je v dnešní době, díkybohu za to, nepřeberné množství. Dají se dělit podle konzistence, užitých ingrediencí či techniky zpracování.

Na trhu máme dostupné sušené pamlsky (sušené maso, uši nebo šlachy), kosti, dentální pamlsky (většinou ve formě tyčinek), měkké pamlsky, sušenky (například v podobě kostiček), a dokonce i speciální čokoládu pro psy.

Je vskutku z čeho vybírat, co se dobrot pro naše čtyřnožce týče. Jedná-li se ale o odměny v rámci výcviku, jejich volba je poněkud specifičtější.


Jak zvolit ty správné pro výcvik

Tréninkový pamlsek musí být drobný, lehce stravitelný a chutný. Toto jsou základní kritéria, kterými bychom se měli při výběru pamlsků pro výcvik pejska řídit.

Osvědčeným ideálem jsou tedy varianty měkkých či poloměkkých kostiček. Vhodné jsou ale i kostičky (či jiné drobné tvary) suché, a pokud doma dojdou zásoby pamlsků, lze použít i granule, co máte v zásobě. Samozřejmě za předpokladu, že je má pes rád a poslouchání povelů mu za ně bude, prostě řečeno, stát. Funkci splní i piškoty, ale kvůli mouce nejsou pro psy tak snadno stavitelné. Pokud je tedy užíváte, nalámejte je alespoň na malé kousky. Koupit se ale dají i vyloženě psí piškoty.

Abychom pejska ve výcviku k plnění povelů přiměli, měli bychom zvolit odměnu, po které skutečně touží, která mu bude vonět. Pokud tedy k pamlsku musí nejprve chvíli čuchat nebo pokud zkrátka vypadá rozvážně, než si ho vezme, měli bychom se porozhlédnout po jiných pamlscích. Nejde nutně o samotný typ, často stačí změnit značku nebo příchuť – tedy zvolit jiné hlavní ingredience.

Důležité je dbát i na kvalitu pamlsků a dát si záležet na jejich výběru. Prostudujte, z čeho je dané balení dobrot složeno, a vysledujte, zda vašemu pejskovi oné pamlsky nedělají potíže (zažívání, alergické reakce atd.). Pomůckou při výběru může být jednoduchost složení. Nikdy se nespletete pamlskem, který je z většiny maso a pak nějaká obilovina.

 

Dbejte na množství

S výcvikem se pojí konzumace pamlsků ve velkém. S tím je ale třeba počítat, a pejskovi potom nedávat dobroty přes den. Možností je lámat pamlsky na skutečně malé kousky, aby se jimi pejsek nepřejedl nebo dokonce nezačal tloustnout.

Pokud s pejskem cvičíte pravidelně, a dopřáváte mu tedy stálý přísun dobrot, přijde vhod se poradit s veterinářem o snížení krmné dávky jeho hlavní stravy.

 

Možná většinu informací z tohoto textu už dávno víte, a možná jste teď informacemi přehlceni. Tak či tak nejsou pamlsky pro výcvik žádná věda. Pokud Vám poslouží k tréninku, splňují svůj účel.

Máte-li pochybnosti s jejich volbou, poraďte se s veterinářem nebo ideálně psím trenérem, pokud nějakého máte či znáte.

A pokud si chcete výběr zrychlit a zjednodušit úplně, po rozkliknutí odkazu níže Vám vyjedou pamlsky vhodné pro trénink na našem e-shopu.