PÉČE O ZDRAVÍ KOČKY V ZIMĚ

Bezedná miska
PÉČE O ZDRAVÍ KOČKY V ZIMĚ
PÉČE O ZDRAVÍ KOČKY V ZIMĚ -  BEZEDNAMISKA.CZ

Studené roční období je tady a taky naše kočičky potřebují více pozornosti, pokud jde o jejich zdraví.

Imunitní systém kočky

Pro zdravý organismus je snad nejdůležitější silný imunitní systém, který podpoříme krmením kvalitními granulemi s vysokým obsahem masa, a tak jako u pejsků bez zbytečných chemických přídavků, zvláště umělých konzervantů – ty totiž konzervují nejen krmivo, ale i bakterie žijící ve střevě, a tím imunitní systém oslabují.

Mnoho z vás chová nejen kočku, ale také psa – dejte tedy pozor, aby si vzájemně neujídali. Vysoce výživné kočičí krmivo může pejskovi po jisté době poškodit ledviny a i jinak nabourat jeho zdraví, pro kočku je zase psí krmivo nedostatečné, zaviní její podvýživu, a tedy i slabší imunitu.

Mnozí z vás nemají doma kočku vlastní, ale starají se o „kočičí veřejnost“, nebo kočky v útulku. Z pochopitelných důvodů pro ně kupujete levná krmiva, ale přimlouváme se za tyto kočičí bezdomovce, abyste jim alespoň v zimě, na Vánoce, dopřáli něco kvalitnějšího, aby byly zdravější a silné.

 

Pitný režim

Konzervy by neměly být základním krmivem, spíše jenom doplňkem, nebo pochoutkou. Mnoho koček ale nepije, potom je vodu nutné doplňovat v podobě vlhkého krmiva – konzerv, nebo kapsiček. Pro „nepijící“ kočky máme pro vás tip: zkuste jim naservírovat místo vodovodní vody vodu měkkou, např. dešťovou. Zdá se, že mnoha kočkám tvrdší voda prostě nechutná. Pokud ani to nezabere, zkuste kočičí fontány – kočky radši pijí vodu tekoucí, než stojící v misce.

Kromě krmiva, samozřejmě, je vhodné posílit organizmus i různými potravinovými doplňky, ať už tekutými (jako je lososový olej), v podobě prášku nebo tablet, i „funkčních“ pamlsků.

 

Srst kočky

Důležité je, tak jako v jiném ročním období, pečovat i o srst, aby kůže mohla dýchat, předejdeme tím různým kožním problémům, včetně plísňových onemocnění, nebo lupům. K tomuto účelu si můžeme vybrat z velkého množství kartáčů a hřebenů, ale největší efekt dosáhneme pomocí Furminátoru, o kterém jsme více psali v článku Zvýšení imunity psů. Neznám snad kočku, která by česání nemilovala.

 

Na rozdíl od psů kočky neoblékáme - část z nich ven nechodí, a ty, které si mohou dovolit luxus venkovního pobytu, mají dostatečně hustý zimní kožich -  na druhou stranu milují možnost uvelebit se v měkkém, teplém pelíšku. Kočky, kterým můžeme dopřát venkovní pobyt, často venku spí i v největších mrazech – těm je potřeba poskytnout teplé závětří v podobě hřejivé kukaně, nebo boudičky.

 

I přes nízké teploty v zimě věnujte pozornost výskytu parazitů, hlavně u koček, které mají možnost chodit ven – při mírných zimách jsou častá klíšťata a blechy, a je nutné používat i v tomto období antiparazitika.

 

Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat také přelomu roku – Silvestru. Tedy tomu, abychom naše mazlíčky ušetřili stresu, který tento den znamená pro mnoho našich koček. „Kanonáda“ běžná okolo tohoto dne, zejména o půlnoci, je pro ně opravdu obrovskou zátěží, a tím může jejich zdraví vážně poškodit. Jako prevence (myslete na to včas!), jsou ideální přípravky na uvolnění, příp. proti nevolnosti, v podobě spot-on, obojku, tablet. Taková „drobnost“ přijde našemu miláčkovi velmi vhod, zvlášť když s ním na vánoční svátky někam cestujeme.

 

Přejeme Vám i Vašim „Mlsným jazýčkům“ krásné Vánoce.