Péče o zuby psů

Bezedná miska
Péče o zuby psů - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Péče o chrup Vašeho pejska patří mezi nezbytné činnosti, které přispívají k dobrému zdravotnímu stavu psa. Platí, že péče o Vaše vlastní zuby je stejně důležitá jako o zuby Vašeho psa. Pokud se budete správně starat o chrup Vašeho psího miláčka, vyvarujete se nechtěným problémům a navíc Vás psí společník odmění spokojeným úsměvem. Problémům s chrupem lze předejít především správnou preventivní péčí, do níž patří zejména zubní hygiena.

Jaké jsou důsledky zanedbané zubní hygieny?

·        zápach z tlamy

·        zánět dásní

·        zubní kámen či kaz

·        obtíže při jídle

Příčinou nepříjemného zápasu z tlamy bývá zubní kámen. S jeho přibýváním dochází k ustupování dásně, jejímu podráždění a vzniku zánětu. Silný zánět dásní a zubní kaz jsou bolestivé stavy, které mohou způsobit v nejhorším případě i poruchy příjmu krmiva. Nejvíce se problémy se zubním kamenem objevují u malých a středních plemen, výjimkou však nejsou ani kočky. Je nutné, aby si pes zvykl na čištění zubů již ve štěněčím věku. Správnou výchovou a výcvikem se stane z čištění zubů zajetý rituál.

Jak pečovat o zuby psa?

Problémům se vyvarujete pravidelným čistěním zubů, vhodnou stravou, kontrolou chrupu a včasnou prohlídkou u veterináře. Stejně jako u lidí se psí chrup čistí kartáčkem, speciálně však určeným pro ně. V našich chovatelských potřebách najdete oboustranný kartáček vhodný pro malá i větší plemena či kartáček na Váš prst, díky kterému se snadno dostanete do všech míst v tlamě psa. K čištění chrupu je nezbytná i speciální zubní pasta, nejlépe enzymatická, která odstraňuje zubní plak, zbytky potravy a není ji třeba po čištění vyplachovat. Celkové čištění zubů by mělo trvat asi 2 minuty. Aby bylo dosaženo žádoucích výsledků a nedocházelo k vzniku zubního plaku a kamene, je nutné čistit psovi zuby minimálně 3x týdně. Pokud s čištěním zubů u pejska začínáte, postupujte pomalu. Začínejte s nižším počtem čištěných zubů, a postupně zvyšujte jejich počet. Čištění v žádném případě nedělejte násilím, buďte trpěliví a hlavně nezapomeňte čištění chrupu pejska pochválit a odměnit pamlskem. Tuto péči můžete doplnit o další možnosti čištění ústní vodu, sprejem na zuby nebo podávat granule zaměřené přímo na chrup, které se přidávají ke klasickému krmivu. Vhodným pomocníkem jsou i dentální pamlsky, při jejichž žvýkání dochází k čištění zubů a také procvičení žvýkacích svalů a dásní. Výběr péče o zuby není pouze na Vás, zkuste se při výběru řídit především potřebami Vašeho čtyřnožce.