Pes z útulku – klady, rizika a jak to chodí (vlastní zkušenost)

Bezedná miska
Pes z útulku – klady, rizika a jak to chodí (vlastní zkušenost)

Většina milovníků psů se těší na štěňátko. A na čistý štít, který s sebou jeho pořízení nese. Já to mám stejně. Zároveň jsem ale (jak by moji rodiče zahlásili) nevlastní ségrou jednoho útulkového psa a musím říct, že v případě naší Wendulky je to prošvihnuté období zcela vynahrazeno. Adopce psa z útulku s sebou nese mnoho pozitiv, ale i otazníků. Co jsou zač? A jak taková adopce vlastně funguje?

 

 

Osnova článku:


Proč se pejsek do útulku vůbec dostane?

Ve zkratce se v dnešní době jedná o jediný důvod – pes není očipován nebo jeho čip není registrován. V České republice zákon sice už stanovuje, že pes musí být očipován, už ale nenakazuje, že se daný čip musí zadat do registru.

Majitelé často ani neví, že se to nestane automaticky s očipováním (přestože by to dávalo smysl). Pokud se tedy jejich pejsek nedej bože ztratí, budou muset hledat své pomocí – hledat po okolí (ale několik hodin by měli zůstat na místě, kdyby se tam pes vrátil), obvolávat okolní útulky, prohledávat internet…


Jak funguje adoptování psa z útulku

Každý útulek funguje trochu jinak. Každý útulek je ale většinou přeplněný. Některé se proto snaží udat psa za každou cenu. Většinou jsou provozovatelé útulku ale lidé, co se o opuštěné pejsky starají na úkor života svého. Ti pejska nedají do rukou leda tak někomu. Sice chtějí, aby pejsek našel domov, chtějí ale, aby našel domov láskyplný, který pejskovi dopřeje, co daný „útulkáč“ potřebuje.

Pokusím se zhruba popsat, jak probíhá cesta pejska od jeho „ubytování“ útulkem až po nalezení nového majitele:


Inzerce zájemcům

Poté, co se pes dostane do útulku, informuje útulek o jeho nalezení. Většinou skrze sociální sítě nebo i portály, kde se zveřejňují ztracení mazlíčci (+ informace o nich a jejich nalezení)


Zákonná lhůta držení mazlíčka v útulku

Jakmile se pejsek dostane do útulku, začínají nabíhat 4 měsíce, po které útulek (ze zákona) nesmí pejska udat do vlastnictví nového majitele. Po tuto dobu se totiž může stát, že se ozve majitel původní.

Ono přeci jen nějakou dobu trvá, než se k člověku dostane informace o tom, že jeho pejsek je například o několik měst a útulků vedle. V blízkosti ztráty / bydliště totiž nemusí být jiné útulky nebo mohou mít plno.

Výjimkou by bylo, pokud například pejskovi zemře páníček, ale rodina se o mazlíčka nemůže postarat (například malý byt, dlouhé pracovní dny apod.). Některý z rodinných příslušníků pak pejska předá útulku (po domluvě) a rovnou podepíše nějaký papír o tom, že se vzdává vlastnictví pejska.


Nový zájemce a nároky na něj

Ať už se člověk o pejskovi v útulku dozví z internetu, z doslechu nebo protože tam chodí venčit nebo jinak pomáhat, musí se s pejskem nejprve (alespoň párkrát) setkat.

Jedna věc je, že chci psa. Druhá věc je, že se mi líbí. Další, velice důležité, jsou ale vlastnosti a potřeby pejska, kterým musím jako majitel vyhovovat. Některá plemena například potřebují spoustu pohybu (i několik kilometrů denně). Nebo pokud mám třeba doma malé děti (které ještě neví, jak se ke zvířatům správně chovat) a chtěla bych si pořídit psa, který se bojí nebo je naopak agresivnější, měla bych se poohlédnout po jiném pejskovi.

Útulek bude většinou vyžadovat, abyste psa (kterého vám samotnému svěří) vzali na procházku. U bojácnějšího / agresivnějšího pejska bude třeba, abyste ho navštěvovali delší dobu a našli si k němu cestu – nemůžou vám svěřit psa, který by vám utekl nebo vás pokousal.

Každý pes má různé nároky. Samozřejmostí je se s ním ale nejprve seznámit a následně ho vzít přinejmenším na dvě procházky. Čím více ho ale budete venčit / hrát si s ním, tím více poznáte, zda je to pejsek, kterého zvládnete, a kterého skutečně chcete. Navíc si stihnete vybudovat silnější pouto (a autoritu), než si ho vezmete domů.

Často (pokud věří vám i psovi) poskytne útulek pejska na zkoušku domů. Může to být na odpoledne, celý den nebo například na víkend.  

V případě naší Wendulky jsme ji nejprve něco přes měsíc venčili. Po projevení zájmu přijela majitelka útulku k nám domů nejdřív sama (okouknout „přeskočitelnost“ plotu a interiér), potom společně s pejskem, a až potom nám ji svěřila na celý den. Do péče nám ji ale svěřila po dvou týdnech zásadních úprav na zahradě. Upřímně řečeno si ale nemyslím, že je takto pečlivý přístup standartním v jiných útulcích.


Jak připravit domov pro pejska z útulku

Musíte být připraveni, že bude chtít váš nový pejsek všechno očmuchat a prozkoumat. Někteří pejsci to dělají v klidu a jiní z nového prostředí jančí. Většinou si ale berete pejska, od kterého jeho chování už čekáte. Podle toho zbavíte prostor překážek, do kterých by mohl například v rychlosti nabourat.

Důležité je poskytnout pejskovi prostor, kde bude moci být s vámi, ale zároveň bude mít soukromí. To znamená umístit jeho pelíšek například do rohu místnosti nebo případně druhý pelíšek do jiné místnosti, kam bude moci odejít za klidem.


První dny s pejskem z útulku

Nový přírůstek do domácnosti není jednoduchá záležitost. Je třeba mu obětovat spoustu času a věnovat se mu. Pejsek je v cizím prostředí s cizími lidmi, kteří ho nutí k jiným návykům. Může toho být na něj hodně a potřebuje někoho, kdo ho tím vším provede.

Spoustě pejskům se stýská po jejich kamarádech z útulku. Je tedy možné, že budou „plakat“. Někteří pejskové zase překypují nadšením. Jiní se zase bojí a zalézají pod židle nebo stůl. Emoce každého pejska jsou skutečně jiné. Jak ale říkám, berete si domů pejska, kterého už trochu znáte a můžete zhruba očekávat, jak se bude chovat.

Naše Wendy (nadšený magor) byla na procházkách ten nejdivočejší pes, kterého jsem kdy potkala. Jakmile ale přišla k nám domů, byla klidnější a opatrnější. Zdání tedy může i klamat – většinou snad v dobrém.

Většinou je nejlepší u pejska alespoň první týden spát. Pokud má pelíšek v obýváku, ustlat si na gauči. Přeci jen bude spát na novém místě.

Pokud pejsek bere léky, útulek vás o tom bude informovat a většinou vám dané léky i dá (většinou jen na pár dní). To stejné může být i s krmivem – útulek často poskytne pár dávek krmiva, kterým pejska krmil. Po konzultaci s útulkem se na vše takové lze včas připravit.

 

Rizika adoptování psa útulku

  • Neznáme pejska a jeho chování (ideální je proto ho po nějakou dobu navštěvovat v útulku)
  • Pejsek může mít traumata (způsobená špatnými předchozími majiteli)
    • To může způsobit jak bojácnost (ze všeho kolem), tak i separační úzkost (jakmile je pejsek sám, může například cupovat nábytek – to ale dělají i „pouze“ rozmazlení psi)
  • Stará zranění (o kterých jsme před adopcí nevěděli)
    • U naší Wendulky se objevila špatně srostlá stehenní kost, která se musela přeoperovat. (Nutno ale podotknout, že naše předchozí fenka musela na operaci, protože špatně skočila. Nákladná operace tedy může nastat u jakéhokoliv pejska, nejen u útulkového.)
  • Možné rozmazlení
    • Pokud byl pejsek u milujícího starého člověka, je možné, že je pejsek rozmazlený. To často znamená, že kňučí, když nedostane, co chce, není zvyklý být sám a je zvyklý na hodně pamlsků.
    • Převýchova potom stojí trpělivost


Výhody adoptování dospělého psa (pro vás i pro něj)

  • Pomoc pejskovi v nouzi
    • O štěňata bude zájem vždy. Poskytnout ale domov dospělému pejskovi, to už neudělá tolik lidí a pejskové tak tráví život v kotci v útulku, kde se jim nedostává tolika pohybu (nebo třeba diety), co by potřebovali.
    • V případě psích seniorů se jedná především o zpestření jejich posledních let a dopřání jim místa, kde můžou spokojeně dožít.
  • Vděk pejska
    • Váš nový mazlíček vám nikdy nepřestane projevovat vděk a lásku. Viděla jsem to zblízka u dvou pejsků a je to pocit k nezaplacení.
  • Místo v útulku
    • Když je některý z pejsků adoptovaný, uvolní se místo pro dalšího, který se někde nalezne a nemá kam jít.
  • Ušetříte na pořízení
    • Pořídit si štěňátko není levná záležitost. Záleží na plemeni, ale cena se většinou pohybuje kolem 10 tisíc. Za některé plemena můžete dát 5 a za některá 30 tisíc.
    • Za adaptování pejska z útulku zaplatíte mezi 500 – 1500 Kč.
  • Přeskočení náročné štěněcí fáze (případně i puberty)
    • Kvůli štěňátku si musí vzít nový majitel několik týdnů volno, utírat po něm čůrání i to druhé, spát u něj, vstávat s ním párkrát za noc kvůli čůrání, dávat mu jídlo 3x za den a neustále ho hlídat, aby nesnědl, co nemá nebo něco doma nerozkousal.
    • S dospělým pejskem, co není vychovaný, to jednoduché taky není, ale má už ustálené základní návyky.
  • Již vychovaný pes
    • Nejčastěji si z útulku přivedete psa, který umí alespoň základní povely. Ušetříte tedy mnoho nervů, pokud nebudete muset pejska učit základní schopnosti.
  • Méně let péče
    • Takto napsané to zní hrozně, ale pokud se člověk nechce vázat na 12+ let péče o pejska ale méně, nějaký starší jedinec je vhodnou volbou.

 

Nabízí útulek i štěňata?

Sem tam se do útulku dostane i štěňátko. Obvykle proto, že nový majitel podcenil náročnost (nejčastěji časovou a finanční) péče o něj a styděl se ho vrátit zpět chovatelské stanici (v případě anonymního „nálezce“ ale člověk pejska blokuje na celé 4 měsíce, než kdyby se přiznal a zrušil by vlastnictví rovnou). Nebo ho v horším případě nechal někde na ulici (to byl případ naší Wendulky).

O štěňata je ale vždy velký zájem. Jakmile útulek zveřejní příspěvek o štěňátku, v řádu hodin bývá zamluveno. Šance tedy občasně je, ale spíše mizivá.

Čím mladší (a přátelštější) pejsek je, tím větší je o něj zájem. Tím více času s ním totiž můžeme strávit. Navíc, stejně jako každá bytost, čím mladší je, tím je tvárnější – vychovatelnější.


Cena útulkového psa

Pořizovací cena za útulkového psa se pohybuje mezi 500 – 1500 Kč. Většinou se jedná čistě o pokrytí nákladů za očkování nebo očipování psa. Případně jeho kastraci.

 

Největším strašákem útulkových psů je nepředvídatelnost. Ta je ale větší u štěňat. Tam nemůžete vědět dopředu, jaký pes bude povahově i náročností. U dospělého psa je osobnost i s vlastnostmi již utvořená a na základě stráveného času se psem ji lze vypozorovat.

A co se týče prošvihnutí roztomilé štěněcí fáze… uznávám, že to zamrzí. Ale většinou vám to ti útulkáči budou celý život vynahrazovat svou loajalitou a láskou.

 

Podcast na toto téma si můžete poslechnout v aplikaci podbeam nebo na tomto odkazu. Hostem je oddaná provozovatelka dobříšského útulku.

Často sdílíme nalezené pejsky nebo útulkové psy, co hledají domov na našem Facebooku.

 

Veronika Andrejsková | 21. dubna 2023