Poradna

vhodné krmivo

Hana Labonkova, 15.10.2024
Dobrý den, prosím o radu, už nevím kam koukat. Kocourek i kočička začali zvracet a veterinář zjistil, že mají zacpané střevo tuhou hmotou a musí se vyprázdnit. Dostali jsme projímadlo, ale zatím moc nefunguje, trousí jako před tím. Proto bych chtěla postupně změnit krmivo, aby k tomu nedocházelo (krmila jsem ráno a večer kapsičku a přes den granule, vše Royal Canin) kocourek, má sklon k nadváze a vet doporučil ještě něco na ochranu proti močovým kamenům, protože má hraniční hodnoty PH moči. Kvůli tomu střevu potřebuje něco i na podporu vyměšování. Je to už mnoho parametrů, nezvládám se v krmivech orientovat a nedaří se mi najít nějaké vhodné kapsičky. Možná by mohla být i konzerva, protože se o krmivo s kočkou podělí. Prosím o radu, buď rovnou nějaký produkt, nebo kam se obrátit. Samozřejmě jsem si prošla různé weby, ale buď tam nejsou dostatečně popsané parametry, nebo to nárokům neodpovídá. Děkuji Labonková
Dobrý den, obě kočky mají konstipaci/obstipaci? To je poměrně zvláštní. Hledala bych nějakou chybu v managementu, nepijí málo, nebrání jim v tom něco? Nebo oni sobě navzájem? Mají dostatek pohybu? Je skutečně zvláštní, že oba trpí tímto problémem. Dále je zajímavé, že se stav neupravuje ani s použitím projímadla. Většinou velmi brzy po nasazení laktulózy se stav upravuje, takže bych na vašem místě konzultovala s ošetřujícím lékařem, zda byste nemohli udělat ještě něco více/něco jinak. Sama víte, že máte moc požadavků na jedno krmivo, takže budete muset nějakým způsobem kombinovat. Například, když jsou zvyklí na Royal Canin, lze použít jejich Fibre Response nebo od Hill´s GI Biome, které by mělo zlepšit střevní obtíže a k tomu přidávat doplněk stravy k udržení zdraví močových cest a pravidelně monitorovat pH moči, protože pokud má pouze hraniční hodnoty a v moči se zatím krystaly netvoří, tak přímo dieta na močové cesty na místě není. Ale u obou těchto obtíží, jak střevních, tak močových, je velmi důležité, abyste zvýšili příjem tekutin u obou koček. To bych viděla jako zásadní a na to bych se zaměřila. Metody jsou různé. Začněte tím, že dáte více misek s vodou (minimum jsou 3, pokud jsou 2 kočky v domácnosti, a to platí pro vše včetně misek na krmení, záchodky atd.), budete vodu pravidelně měnit, můžete ji lehce ochutit (vývarem, šťávou z tuňáka nebo kapsičky), koupit fontánku, nebo občas zkusit pustit kohoutek, zda to pro ně bude atraktivní nebo koupit vodu balenou, je potřeba zkoušet, co by zrovna vašim kočkám vyhovovalo. Pro tyto účely je vyvinuté i přímo krmivo od Puriny s názvem Hydra Care, které má za úkol právě zvýšit příjem tekutin. Dále je vhodné zvýšit pohyb, to pomůže k vyprázdnění. S tím se pojí, že pokud jsou kočičky již starší, je možné, že trpí bolestmi pohybového aparátu a chodí proto méně častěji na záchod, protože zaujmout správnou pozici a tlačit, pro ně může být nepříjemné. A čím déle zůstává trus v tlustém střevě, tím více ztrácí vody a pak se hůře dostává ven. Hlavně bych doporučila vše znovu konzultovat s vaším veterinářem, jak vidíte, jedná se o poměrně komplexní problém a on zná vaše kočky nejlépe a měl by proto být schopen nejlépe poradit, jaké krmivo zvolit, jak upravit management obou onemocnění, aby se kočkám dařilo, co nejlépe.

dotaz

Lenka Železná, 27.08.2024
Dobrý den.Mám kocourka/13 let/ a začaly se mu dělat lupy po páteři,až k ocásku.Věděla byste důvod?A také se mi zdá,že víc pije a čůrá.Děkuji za odpověd.L.Železná
Pokud více pije a močí, tak je určitě na místě navštívit veterináře. Nejčastějším důvodem u starší kočky k těmto obtížím je onemocnění ledvin, zvýšená funkce štítné žlázy (nadprodukce hormonů) nebo diabetes mellitus (cukrovka) a rozhodně by se takové obtíže neměly brát na lehkou váhu. Potíže s kůží se poté mohou řešit souběžně s tím.

kastrace kočky Boženky

Májka Fajkusová, 22.08.2024
Dobrý den, mám kočenku Boženku a ta v lednu 2024 prodělala kastraci společně s její dcerou, ta je v pohodě. A od dubna 2024 pravidelně každý měsíc moc hlasitě mnouká, vypadá mi to na mrouskání. V červenci 2024 jsem byla na veterině a tam mi paní doktorka sdělila, že má akorát písek u močáku, ale že to není vážné a že uvnitř nic nemá. Můj dotaz zní, může kočka po kastraci mrouskat?
Pokud kočka má po kastraci projevy říje (mrouskání), může se jednat o tzv. ORS neboli ovarian remnant syndrome. Jedná se o stav, kdy i po kastraci v těle zůstala nějaká funkční ovariální tkáň (tedy tkáň vaječníku), která je hormonálně aktivní a způsobuje říjové příznaky. Příčinou tohoto stavu může být výskyt ektopického ložiska této tkáně (tkáň se vyskytuje někde v těle mimo běžnou lokalizaci) nebo chyba operatéra, tedy neodebrání celého vaječníku a ponechání jeho části v dutině břišní. Ve většině případů jsou takové kočky sice neplodné, ale mohou se u nich objevit veškeré zdravotní komplikace způsobené v důsledku hormonální aktivity (např. nádory mléčné žlázy, vaječníků, pochvy, nebo pahýlová pyometra - tedy zánět pahýlu dělohy). K potvrzení/vyloučení tohoto syndromu se používá vyšetření hladin hormonů stanovením z krve. Nejčastěji používaný je AMH, tedy antimulleriánský hormon a LH, tedy hormon luteinizační. Nicméně za sebe bych nepodceňovala ani ten zmiňovaný písek v močovém měchýři, protože i to je věc, která by se řešit měla, protože normální není. Zkuste se poradit ještě s dalším veterinárním lékařem, pokud máte tu možnost.

Kočka v bytě

Jonáš Dudík, 21.08.2024
Dobrý den, mám kočku, která už rok žije zavřená v bytě, ale podle chování u oken (ve čtvrtém patře) by ven chtěla, navíc před tím, než se dostala k nám, nejspíš venku byla. Mám možnost ji občas pustit ven, když ji třeba hlídají rodiče v domku se zahradou, nebo když se mnou musí jet na chatu. Myslíte, že je lepší kočku od venkovního prostředí izolovat jako dosud, aby byla plně zvyklá na bytový život, nebo jí nijak neuškodí, když bude mít možnost se občas (třeba jednou za 1-2 měsíce) proběhnout venku? Děkuji.
Toto je zcela na Vás, i když asi většina koček, pokud už pobyt venku poznala, tak by ho ráda zakoušela i nadále. Jestli se Vám ji podaří přeučit na čistě indoor kočku je otázka, ale určitě bych se hodně soustředila na obohacení prostředí, pokud bude jen v domácnosti, aby nedocházelo k tomu, že bude nespokojená. Obecně si myslím, že pokud máte možnost ji občasně nechat pohybovat se bezpečně venku, tak není důvod jí to nedopřát. Co se týče chování u okna, nemusí to nutně být z toho důvodu, že chce ven, ale jedná se o běžné projevy malého predátora, například v okně vidí ptáka, hmyz, případně jinou "kořist" a reaguje na ně, což je vcelku normální a nemusí to znamenat, že je doma nespokojená. Pokud je jinak spokojená, nevidím problém ani v tom, aby byla čistě jen doma. Jak jsem říkala, toto je hlavně na Vašem rozhodnutí, vy ji vidíte a znáte nejlépe.

Vhodná strava kočky s hyperthyreosou

Lucie Šalátová, 26.06.2024
Dobrý den, naší starší kočičce byla diagnostikovaná hyperthyreosa. V průběhu měsíce měla opakované průjmy a větší chuť k jídlu. Za ten měsíc zhubla o 0.5 kg. Rozbor krve ukázal hyperthyreosu. Dostala léky, které užívá 1-0-1, stav se zlepšil a průjmy přestaly. Prosím jakou stravu byste doporučila, aby se zpět dostala do kondice a trochu přibrala. Mockrát děkuji
V případě hypertyreózy, která je léčena medikamentózně, už není potřeba další dietní opatření. Jakmile se hormonální hladina normalizuje, měla by se postupně zlepšovat i kondice. Z mého pohledu u takového dobře stabilizovaného pacienta, který nemá žádné jiné onemocnění (často se totiž k onemocnění štítné žlázy přidává onemocnění ledvin nebo srdce) je důležité hlavně, aby krmení dobře přijímal a neobjevovalo se u něj nechutenství. Nepíšete přesný věk, ale obecně můžete zvolit jakoukoliv kvalitní dietu pro její věkovou kategorii, která bude obsahovat přiměřené množství kvalitního proteinu a bude splňovat požadavky seniora/geriatrické kočky. Pokud má jiné onemocnění, které by vyžadovalo speciální dietu, přizpůsobila bych krmení spíše tomuto přidruženému onemocnění.
Nepodařilo se načíst další záznamy

Máte dotaz?

Naše veterinářka je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny