Poradna

Granule

Miluše Dvořáková, 31.10.2024
Dobrý den ,mohu pomoci s řadou zdali mohu koupit granule Brit sensitive když celou dobu jsem dávala Hills diet i/d care? Děkuji
Dobrý den, to hodně závisí na tom, z jakého důvodu jste i/d dávali, pokud pouze kvůli zažívacím obtížím, pak to můžete zkusit, za dodržení podmínek pozvolného přechodu na nové krmení. Pokud je to proto, že má zvíře nějakou specifickou diagnózu, například IBD, pankreatitidu apod., pak bych to asi neriskovala.

Ochablé zadní nohy u psa

Marcela Kozáková, 22.08.2024
Dobrý den prosím o radu..Mám 12 let yorkšírka a už podruhé se mu stalo,že najednou nemůže chodit na zadní nohy..Nohy se mu rozjíždí nemůže se postavit na hlas reaguje.Na veterine si myslí,že to bude od srdce ikdyz šelest nemá a krevní testy byli vše v pořádku.Na omak páteře,kloubů nereaguje bolestive....Co myslíte může to být srdce nebo jiná příčina...Děkuji vám za radu Hezký večer
Dobrý večer, onemocnění srdce lze vyloučit pouze na základě echokardiografického vyšetření, tedy sonografie srdce, kde specialista posoudí, zda všechny jeho části fungují tak, jak mají, ideálně ještě doplněno o EKG. Takže na základě pouhé absence šelestu určitě nelze říct, že je srdce zdravé. Pokud na něj mají kolegové podezření, nechte jej vyšetřit. Pokud bude vše v pořádku, pak bych se zaměřila spíše cestou konzultace s ortopedem, v tomto věku bych již očekávala degenerativní změny v kloubech nebo na páteři. Pokud ani zde se nic neshledá, tak co se nám osvědčuje u starších pejsků se slabostí pánevních končetin z nevysvětlených příčin, tak je podávání léčiv, která zlepšují prokrvení této oblasti (např. propentofylin ve specialitě Karsivan/Vitofyllin/Canergy), klidně i v kombinaci s kloubní výživou či preparáty s CBD. A pomoci by mohla i fyzioterapie, což je obor, který se v poslední době dostává do popředí i u zvířat.

Drbání

Gabriela Maryšková, 20.08.2024
Dobrý den, má fenka jorka se neustále kouše mezi packami, olizuje si u konecniku, vše má pak červené a ještě si drbe ouška. U veterináře jsem byla několikrát, i u jiných a nikdo zatím nepomohl. Samé kapky, prášky...a stále stejné. Děkuji za odpověď
Dobrý den, vámi popisované příznaky by nejvíce svědčily o tom, že je pejsek alergik, ale diagnostika na dálku není vůbec spolehlivá, takže se mohu mýlit. Nicméně toto patří již spíše do rukou specialisty dermatologa. U něj bude největší šance, že se vám podaří problém vyřešit, a nebude to metodou pokus/omyl. Pokud napíšete lokalitu, mohu Vám zkusit někoho doporučit.

Bojácný pes

Drahomíra Balonová, 15.08.2024
Dobrý večer. Mám fenku jorkšíra od 4 měsíců, nyní má rok. Od začátku se bojí cizích psů a vlastně všeho neznámého. Pomalu se to daří odbourávat, na známé psy už nereaguje s přehnaným strachem. Ale s žádným se "nechce kamarádit " Navíc má problém s granulemi, vyzkoušeli jsme snad 10 druhů, všelijaké posypky a oleje a nic ji není dost dobré. Ale to už jsme tak nějak vyřešili. Před 2 měsíci měla falešné březí, zhubla půl kila a při její váze 3 kg je to dost. Vyšetření krve nepotvrdilo nic jiného. Hlavní problém nastal na dnešní večerní procházce, vrhli se na ni 3 psi , jeden dokonce zaútočil, musela jsem ji na vodítku vytáhnout nahoru, jinak bych měla pokousané ruce. Strachy se počůrala a celou procházku se ode mě nehnula na víc než metr. Fyzicky zraněná není, ale psychicky je to horší. Po jejím příchodu k nám jsme ji dávali po poradě s veterinářem Alavis Calming (proti stresu a nervozite) ale snědla snad jen 5 a pak už je nechtěla. Jak ji můžeme pomoci zbavit se strachu a víc přijímat potravu? Spolupracujeme i s kynologem a dodržujeme jeho pokyny (nechlácholit, misku s granulemi na 15 minut, ...) Dekuji Vám za radu a pomoc. Balonová
Dobrý den, toto je velmi komplexní dotaz a odpověď není snadná, a bohužel řešení už vůbec ne. Je jasné, že bude potřeba jí vrátit důvěru v ostatní psy, což půjde jen, pokud se bude stýkat se psy, kteří jsou k ní spolehlivě vlídní. Obnáší to i řadu jiných věcí, ale to by bylo na dlouhé povídání. Že spolupracujete s kynologem je skvělé, ale možná bych pro takovýto obtížný případ doporučila spolupráci s veterinářem, který se zabývá behaviorálními poruchami, např. MVDr. Načeradská v Praze, protože vám v případě potřeby bude řešit i zdravotní stránku obtíží, ale také může nastavit nějakou medikaci, kdyby byla třeba (bývá to až krajní řešení a používá se ke zklidnění v rámci nácviku žádoucího chování a získávání sebedůvěry u vaší fenky). Dále je velmi šikovná MVDr. Rybářová v Brně (Psí nebojsové). Myslím, že některá z nich vám dokáže pomoci. Případně mezi kynology najděte někoho, kdo se zabývá přímo poruchami chování u psů, nevím, s kým spolupracujete nyní, ale obecně tyto situace potřebují odlišný přístup, nejedná se o běžné výcvikové metody. Moc Vám držím palce, abyste vše překonali a s fenkou si užívali pohodového společného života.

Pes si olizuje tlapky

Dagmar Čížková, 14.06.2024
Mám 5 letého jorkšíra a poslední 3 dny si často olizuje polštářky u všech tlapek. Nenašla jsem nic, co by mu mohlo vadit, ale je pravda, že je má červenější. Nevím, jestli je to tím olizováním, nebo něčím jiným. Můžete mi poradit, jak mu mohu pomoct?
Zda je nynější zarudnutí již následkem olizování, není nikdy snadné říct. Zarudnutí tlapek s sebou velmi často nese kvasinkové přerůstání, které může být i jedním z projevů alergie u psů. Cizí těleso nebo poranění je málo pravděpodobné, vzhledem k tomu, že se jedná o všechny tlapky. Ke konci léta a na začátku podzimu, mohou tyto obtíže způsobovat parazité - Neotrombicula, lidově nazývané "svilušky". Jako první pomoc je vhodné tlapky každý den vykoupat jemným šamponem, ideálně s obsahem chlorhexidinu, který zmírní zánět a zklidní svědění, které je důvodem olizování. Olizování je určitě potřeba zamezit, protože nadměrná vlhkost tlapek opět vede k přerůstání bakterií i kvasinek a pacient se dostává do začarovaného kruhu. Pokud se stav po pár dnech nezlepší, konzultujte s veterinářem.
Nepodařilo se načíst další záznamy

Máte dotaz?

Naše veterinářka je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny