Proč pes olizuje člověka?

Bezedná miska
Proč pes olizuje člověka? - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Co znamená, když mi pes olizuje obličej, nebo ruce? Je to projev náklonosti, nebo naopak dominance? Máme tomu zamezit?

Olizování psem

Pomocí olizování pejskové vyjadřuje své emoce. Stejně jako fena po narození štěňat je zbavuje nečistot a pomáhá jim tak vzchopit se, tak i Váš pejsek to s Vámi myslí dobře. Mají to již jako vrozený instinkt. Tyto nečistoty jsou paradoxně pro pejsky i například šampon, nebo krém. Takže pokud mu pečujete o srst, je dost pravděpodobné, že si šampon očistí. Proto je nutné používat speciální produkty pro ně určené.

Pes mě olizuje protože …

.. mě má rád! Tento názor není od pravdy daleko, ale ve skutečnosti má trochu racionálnější důvod. Jak už jsme naznačovali, psi mají tento naučený reflex a může mít několik důvodů. Jeden z nich je, že Vám projevu svou náklonost a podřízenost. Již ve smečkách vlků byl nejdominantnější pes takto ceněn. V důsledku posunu evoluce, kdy psi žijí s člověk, pes nyní častěji olizuje svého pána. Tím ale může naznačovat „přemlouvání“ například pro venčení. To se psi naučí, pokud na tento projev náklonosti reagujete pozitivně.

Jsou psí sliny léčivé?

Ano i ne. Musíme se na to podívat z několika úhlů. Nejdříve z pohledu samotného psa. Olizování jiného psa, nebo člověka, má na něj pozitivní vliv, jelikož se při tomto projevu náklonosti zvyšuje produkce hormonu štěstí – endorfinu. Tento hormon je velice důležitý, jelikož pokud se nedostavuje, může se v nejhorším případě projevit zhoršeným imunitním systémem. Poté byste byli nuceni přistoupit k podávání potravinových doplňků.

Psí sliny obsahují dezinfekční látky a biologicky aktivní složky, které hubí bakterie a působí protizánětlivě. Je to například enzym losozyn, nebo histatin. Losozyn prokazatelně napomáhá zastavení růstu bakterií jako je například streptokok. Histatin přispívá k regeneraci tkání, ovšem naopak napomáhá až příliš. Natržená tkáň se zatáhne až tak rychle, že jizva je poté nateklá a plastická.

Pokud Vám pejsek často čistí obličej, je prokázané, že pokud trpíte astmatem, může se Vám tato, nebo i další nemoci, viditelně zlepšit. I díky obsaženým bakteriím Vám pejsek zlepšuje imunitu.

Psí olizování rány

Dávejte si pozor na otevřenou ránu, do které by se nikdy neměly dostat psí sliny. Varování patří jak pro lidi, tak pro samotné psi. Proto vždy po operativním zákroku musí pes mít nasazen límec, který zabrání, aby si ránu čistil.

Pes se pořád olizuje

Pokud olizuje pejsek sebe, může to znamenat také to, že se nudí. V tom případě byste mu měli věnovat více času, pořídit hračku, s kterou si vystačí sám, nebo další domácí zvíře.