První pomoc pro psy

Bezedná miska
První pomoc pro psy
První pomoc pro psy -  BEZEDNAMISKA.CZ

Jste v krizové situaci. Váš pejsek se dostal do nebezpečí, je poraněný a sám si nemůže pomoct. Jak mu zachráníte život? A přitom stačí se během pěti minut obeznámit s těmi nejdůležitějšími kroky a už tak mu dáváte naději na přežití.

Domácí lékárnička pro psa

Správně vybavené lékárnička pro psy by měla obsahovat pomůcky a to hlavně pinzetu, nůžky, injekční stříkačku, chirurgické rukavice, obvaz, tlakový obvaz, digitální teploměr, podavač tablet, tampóny, obvazy, pružné obinadlo, náplasti, živočišné uhlí, masti – léčivé a antiseptické a 3% peroxid vodíku.

Jak ošetřit psa?

1)      Přesuňte sebe i psa do bezpečí

2)      Uklidněte psa, Vaše nervozita se na něj může přenést

3)      Chraňte své zdraví chirurgickými rukavicemi

4)      Při nespolupráci psa použijte náhubek, nebo stáhněte tlamu obinadlem

5)      Ujistěte se, zda pes reaguje na podněty – reakce na Váš hlas, tlesknutí, nebo píšťalky a zjistěte, jestli má správný puls a zkontrolujte dech

6)      Začněte ošetřovat nejtěžší zranění, při ohrožení života začněte resuscitovat

7)      Zavolejte veterinárního lékaře

Okamžitá pomoc v terénu – resuscitace

Pokud zjistíte, že pes reaguje na podněty zpomaleně, nebo vůbec, zkontrolujte dech a puls. Ujistěte se, zda nepravidelný dech neovlivňuje pouze velmi utáhnutý obojek, nebo jiný element.

Dech za normálního stavu má 10 – 30 vdechů za minutu. Pokud je snížená dech, jde o otravu, podchlazení, nebo pokročilé stádium šoku. Tedy pokud máte podezření, že psa uštknul had a má pomalý dech, ihned zahajte první pomoc.

Puls za normálního stavu je 60 – 120 úderů za minutu. Tento rozestup je dán plemenem psa, u velkých psů je nižší puls a například u štěňat je puls právě okolo 100 – 120 úderů za minutu. Proto na to berte ohled. Jestliže je snížená tepová frekvence, můžeme mít podezření z podchlazení, nebo pokročilého stádia šoku. U zvýšené tepové frekvence jde o zvýšenou teplotu, otravu, uštknutí, srdeční záchvat, elektrický šok, vzrušení, nebo počáteční stádium šoku.

Pokud pes nereaguje, má slabý dech i pulz začněte okamžitě resuscitovat!

Šok a kolabování

Typickým projevem při šoku a kolapsu je výrazné zblednutí, zpomalení dechového rytmu a pulzu, pokles teploty, suchý jazyk a zchladnutí sliznice tlamy.

Při šoku zavolejte veterináře, do té doby musí být pes v teple. Nepodávejte alkohol, ani jiné látky, či cokoliv do tlamy.

Silné krvácení

Při silném krvácení postupujte podobně jako při krvácení u člověka, respektive u malého dítěte, protože stejně tak musíte s vystresovaným poraněným psem jednat. Pokud jste si jisti, že jde jen o lehké zranění a neovlivní to srdeční tep natolik, aby vzniklo ohrožení života, můžete zkusit podat antistresové kapky. Místo vydezinfikujte a převažte. Pokud stále krev prosakuje, přikládejte další a pevnější obvazy. Ránu vždy kontrolujte, zda pod obvazy neotéká. Pokud začnou psovi blednout pysky, nebo dásně, jde o vnitřní krvácení a musíte ho akutně převést k veterináři.

Kousnutí a bodné rány

Při kousnutí od jiného zvířete je možné zanesení infekce, proto ránu musíte ihned vyčistit a ostříhat okolní srst, jelikož by psa dráždila a mohl si ránu vykusovat. Jestliže je rána ještě krvácivá, zastavte krvácení tamponem, nebo gázou. Když si pejsek tlapku pořeže, chraňte ji po několik dní až do úplného uzdravení botičkou, či ponožkou.

Popálení

První pomoc pro popáleného pejska je opláchnutí studenou tekoucí vodou a na 15 – 20 minut přiložit přes látku ledový obklad.

Popálení kyselinou můžete zneutralizovat roztokem jedlé sody a vody. Naopak látky, které jsou zásadité, zneutralizujete roztokem octa. Po vysušení zavažte a vyhledejte veterináře.

Tonutí

Pejska vytáhněte co nejdříve z vody, odstraňte mu vše z tlamy. Při zadušení zahrajte resuscitaci, kterou jsme již v článku popisovali, a ihned zavolejte veterináře. Pokud má na sobě něco, co by mu bránilo ve volném dýchání, jako je obojek, nebo plovací vesta, sundejte mu je. Nechte pejska pořádně vydýchnout, než s ním budete odcházet z procházky.