Pudl

Bezedná miska
Pudl - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Mnohdy si pod tímto pojmem představíme jakýsi módní výstřelek světa psů. Pudlové jsou ale velmi inteligentní, učenliví a přátelští psi, kteří jsou skvělými společníky do života. Pokud je tedy nenecháte, aby si ochočili oni Vás. To pak nastává malér…

 

Obecně

Název pudl zahrnuje své 4 varianty. Tento kudrnáč totiž může být:

toy (24–28 cm) – 1. zleva
trpasličí (28–35 cm) – 2. zleva
střední (35–45 cm) – 3. zleva
velký (45–60 cm na výšku) – 4. zleva

Původ


Dosud není upřesněno, odkud se plemeno pudla vzalo. Francie byla po dlouhém sporu uznána jako země původu tohoto pejska, ale Německo si tento titul stále nárokuje.

Pudl byl původně vyšlechtěn k aportování sestřelených vodních ptáků (především kachen). Později se z něj ale stal kromě pracovitého pomocníka i domácí mazlíček a nyní je znám především svými zajímavými sestřihy ukazovanými po nejrůznějších výstavách.

Povaha


Pudl je jeden z nejinteligentnějších členů psího prostředí. S tím se poutá i jeho touha být vycvičen a poslouchat povely.
Tento energický pes si užívá kromě procházek a hraní i psí sporty, jako např. agility či aportování.
Pudl se doporučuje i méně zkušeným chovatelům (vzhledem k jeho rychlejšímu chápání). Zároveň je ale tento malý čtyřnožec znám pro svůj um převzít kontrolu nad domácností a svým pánem, pokud je mu zavdána příležitost.
K dětem bývá opatrný, proto si ho často pořizují lidé do rozrůstajících se rodin. Co se týče návštěv, není pudlík přespříliš sociální, ale ani nepřátelský. Samozřejmě záleží na konkrétním psovi a konkrétní návštěvě.
Ke svému pánovi a své rodině si vytváří blízký vztah. Stejně jako s ostatními plemeny je tedy důležité trénovat odloučení, aby neproštěkal celou dobu Vaší nepřítomnosti např. v zaměstnání.

Každodenní život


Pudlové téměř nelínají. Jejich uvolněné chlupy jsou zadrženy těmi ostatními, proto je vhodné pejskovi srst vyčesávat. Samozřejmě i z toho důvodu, aby se z ní dostala špína a jeho kadeře nebyly zacuchané.

Pejskova kudrnatá srst je náročnější na péči i vzhledem k nutnosti jejího pravidelného zkracování. Čistě pro potřeby a pohodlí pejska může být zkracována i jedenkrát za 3 měsíce. Co se týče sestřihů a péče v rámci výstavního vzhledu, to už je na nás vyšší dívčí, proto doporučujeme dohledat si specializované stránky J.

Může se to nezdát, ale pudlové jsou velmi aktivní psi. Časté procházky je učiní šťastnými, stejně jako např. společný běh či snaha o fotbalové přihrávky.

Doma jsme měli pudla. Byl to už starý bručoun, co si usurpoval mé oblíbené křeslo. Byl to ale neskutečný mazel a kamarád nejen do deště. Ať už smýšlíte o pudlech jako o výstavních kouscích nebo parťácích do života, kamarádi z vás budou vždycky.