RAGDOLL

Bezedná miska
RAGDOLL

Ragdoll v překladu znamená hadrová panenka. Tato kočka je totiž velmi klidná, když ji chováte a tak může vzdáleně připomínat hadrovou panenku, alespoň tak to připadalo zakladatelce tohoto plemene. Slyšeli jste někdy spojení kočkopes? Tak to o “ragdollce” můžeme říci také, je oddaná svému pánovi a pozor, dokonce ji můžete naučit aportovat, takže budete mít doma o zábavu postaráno.

 

 

Ragdoll v číslech

Rozhodně patří mezi velká kočičí plemena, kocouři váží 6-9,5 kg, kočky jsou menší a mají okolo 4-6,5 kg.

Ragdollky existují v několika barevných variantách, zajímavostí je, že koťata se rodí bílá a jejich zbarvení je ukončené až mezi 3-4 rokem stejně, jako fyzický vývoj. Pohlavně dospívají v jednom roce.

Toto plemeno vzniklo v 60. letech 20. století a její domovinou je Kalifornie. Plemeno se dále ve 20. století vyvíjelo a považuje se tedy za mladou kočičí rasu.

 

Historie aneb spletitý příběh

Toto plemeno vzniklo v 60. letech 20. století v Kalifornii. Za ragdollkou stojí zakladatelka Ann Baker, které sice můžeme vděčit za vznik této velmi oblíbené kočky, nicméně paní Baker byla duší veliký obchodník, a to se také podílelo na vzniku a vývoji.

Můžeme se dohadovat, jestli základem Ragdoll je angorská kočka nebo perská, zdroje spíše uvádí perskou kočku, ale na stoprocent si tím nejsme jisti. Každopádně tato kočka (perská nebo angorská) se stala matkou prvního vrhu nově vznikajícího plemene, otec byl kocour s neznámým původem.

Velkou zajímavostí, a možná tak trochu záhadnou je to, že když byla kočka březí, tak ji srazilo auto. Po této nehodě se matka stala velmi klidnou, více přítulnou a oddanou své paničce. Její koťata prosperovala stejnými vlastnosti a na těch Ann Baker založila nové plemeno, které pojmenovala Ragdoll neboli hadrová panenka. Můžeme jen spekulovat, co se tehdy vlastně přihodilo a zapříčinilo změnu povahy, různé zdroje uvádí různé teorie. Důležité je, že na těchto vlastnostech je postavena ragdollka.

Proč hadrová panenka? Ann Baker byla opravdu duší obchodník, tento název si dokonce nechala patentovat a když měla možnost mluvit o tomto plemeni, ukazovala, jak je kočka tak uvolněná v náručí člověka, až vypadá jako hadrová panenka a všem dokazovala, proč kočka dostála tohoto jména.

Příběh pokračuje manželi Daytonovými, kteří začali ragdollky také chovat a je jim připisována velká zásluha na jejich dalším vývoji. Paní Baker si svou obchodnickou povahou bohužel spousty kočičích chovatelů znepřátelila, trvala na tom, že je má patentované a kdokoli chová plemeno Ragdoll, musí ji platit za patent… Později tyto nepříznivé podmínky dostali i manžele Daytonovi, ty s chovem skončili a počátkem 80. let 20. století své chovné jedince prodali, takto se Ragdoll dostal do Evropy.

Až v roce 1991 bylo plemeno oficiálně uznáno FIFe a navíc ještě v roce 2005 byly přidány do standardu další barevné varianty.

Vzhled aneb uhrančivě modré oči

Ragdollky jsou známé díky svým nádherným modrým očím a jejich pronikavému pohledu, který Vás dostane.

Řadí se mezi veliké kočky, kocouři váží 6-9,5 kg, kočky jsou menší a mají okolo 4-6,5 kg. Když se na ně podíváte při chůzi, bude Vám připadat možná trochu zvláštní, mají totiž tzv. šikmou postavu, to znamená, že mají delší zadní nohy než ty přední. Jejich postava však působí silně a svalnatě.

Srst je to, co zajímá hodně chovatelů. Je náročná na údržbu? Co s ní? Srst mají krásnou, středně dlouhou a tak akorát hustou, ani ne moc, ani málo. Údržba je v tomto případě opravdu nenáročná, protože nemá tendence se extrémně cuchat nebo plstnatět (vznikající chuchvalce chlupů). Když ji 1-2x týdně vyčešete, bude ji to bohatě stačit. Nicméně počítejte s tím, že budete mít o chlup lepší domácnost, spíše o několik chlupů.

Koťátka se rodí celá bílá a až po pár dnech se začínají lehce zbarvovat, kompletně se však dobarví až mezi 3-4 rokem.

U Ragdolla jsou uznávané tři barevné typy:

-Colourpoint - jednobarevná srst s tmavými znaky na ocasu, končetinách, nosu a uších, tady není povolena bílá barva

-Mitted - ti jsou stejní jako colourpoint, ale navíc mají bílou barvu na tlapkách, bříšku a na nose

-Bicolour - opět podobné jako colourpoint, navíc má bílé nohy, břicho a na obličeji bílé obrácen písmenko V

Celkem je 9 barev.

Povaha aneb kočkopes

Už jste asi zjistili, že Ragdoll je velmi přátelská povaha. Opravdu nejen se svými páníčky, ale s jakýmkoli lidmi vychází velmi dobře, neschovává se, jako je to u mnoho koček běžné. Je opravdu mazlivá, nechá se od kohokoli pochovat, takže k dětem je naprosto ideální. Její velikost je v tomto také výhodou, protože zvládne i občasné neobratné zaházení, než se děti naučí klidného mazlení.

Kočkopes, pod touto přezdívkou se ukrývá vlastnost, kdy ragdollka následuje svého páníčka kamkoli jde. Ikdyž se to nezdá, a ke své lidské rodině opravdu přilne, i tak zvládne žít v bytě a pokud často pracujete, umí se zabavit i sama. Samozřejmě je hravá a přátelská, takže když ji pořídíte nějakého kamaráda kočičího nebo jiného mazlíčka, či spousty interaktivních hraček, ráda si s nimi bude hrát a učit se. Aport je jedna z dovedností, kterou se mohou naučit a je pak doma o zábavu postaráno.

Hadrová panenka, překlad jména, co to pro majitele ragdollek znamená v praxi? Opravdu rády se chovají, a pokud se u Vás cítí dobře, tak se uvolní, naprosto. Jejich tělo v tu chvíli může připomínat hadrovou panenku. Nejsou to kočky, které když Vás vidí utečou, protože vyhledávají svůj prostor, naopak budou vyhledávat kontakt a vaši náruč.

Díky své povaze se využívá na felinoterapii, tedy zoorehabilitaci, která se využívá pro podpůrnou léčbu a je to tedy přímý kontakt pacienta s kočkou. Je vhodná k dětem i seniorům.

Zdraví

Ragdoll se těší výbornému zdraví, což samozřejmě ovlivňuje spousty faktorů, jako je genetické predispozice, kvalitní strava, klimatické podmínky atd atd… toto můžeme říct o životě jakéhokoli živého tvora.

Toto plemeno se dožívá 15 -20 let, neplatí tedy to, co většinou u pejsků, že čím větší, tím se méně dožívá. Tato rovnice zde nefunguje a můžeme se těšit většino na jejich “dlouhověkost”.

Pozor je třeba dávat na choroby, které se u nich mohou vyskytnout. Konkrétně jde o hipotrofii, tedy onemocnění srdce a polycystické choroby ledvin. Obě dvě tyto nemoci se dají odhalit v genu, každá chovná stanice by tedy měla své kočky na tyto onemocnění testovat. To znamená, že pokud si pořizujete ragdollku s průzkum původu, mají větší šanci na lepší zdraví.

Shrnutí

  • je velmi mazlivá, přátelská a přítulná i k cizím lidem
  • vydrží v bytě i několik hodin sama, ale potřebuje se zabavit, ideálně ji pořídit ještě jednoho kočičího parťáka
  • péče o srst není náročná, je třeba ji ale pravidelně vyčesávat a budete mít o několik chlupů lepší domácnost
  • je to větší kočka vážící až 9,5 kg, pro někoho výhoda a pro jiného překážka
  • díky své lehce “psí” povaze se naučí aportovat, následovat páníčka a chodit na vodítku
  • je na výběr z několika barevných variant, jistotou jsou nádherné modré oči