ŘASY V AKVÁRIU

Bezedná miska
ŘASY V AKVÁRIU - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Stane se, že od zákazníků slyšíme stížnost: „Mám na kytkách plíseň...“ To je ale velmi vzácné. Obvykle se jedná o řasy. Je jich nepřeberné množství druhů, ale od typické plísně se výrazně liší – ta je sice chomáčkovitá, ale bílá. Všechny řasy obsahují chlorofyl, tedy zelené barvivo, stejně jako rostliny. Jejich barva je tedy od jasně zelené, do modré, až modročerné. Nejurputnější jsou právě ty modročerné, štětičkovité řasy – ruduchy.

Proč jsou řasy v akváriu?

Příčin bývá více: přemíra světla, zejména slunečního, příliš dlouhá doba svícení - někdo dokonce svítí nonstop! Ale podívejte se do přírody: slunce přeci v noci také nesvítí! I rostliny si potřebují v noci odpočinout, a co teprve chudinky rybky, které nemohou ani zavřít oči, a i v noci jim „perete“ světlo do očí!? Život řasám také znepříjemní, pokud, zvlášť v létě, přerušíme osvětlení na cca 2 – 3h přes poledne. Rostlinám tato přestávka neuškodí.

Růst řas mohou také způsobovat staré zářivkové trubice. Jednak časem ztrácejí na svítivosti, jednak se postupně narušuje vnitřní fluorescenčí vrstva a začnou propouštět nevhodné UV záření. Proto je potřeba je asi po roce vyměnit.

Dalším faktorem je vysoký obsah živin – hlavně dusíku (N) a fosforu (P), které se vyskytují v podobě dusičnanů (NO3) a fosforečnanů (PO4) a nestačí je spotřebovat vyšší rostliny, tedy ty, které v akváriu pěstovat chceme. Tyto látky se do akvária dostávají s potravou ryb, dusík obsahuje jako jeden ze základních prvků jakákoli živá hmota, jeho obsah ve vodě tedy výrazně zvyšují jakékoli rozkládající se mrtvolky v akváriu, včetně odumřelých listů rostlin.

Jak se jich zbavím?

Kromě přiměřeného osvětlení a pravidelné výměny zářivek, je základem vytvořit a udržovat biologickou rovnováhu, to znamená akvárium založit podle zásad, které jsme si vysvětlili v předchozích článcích, a správně o náš malý ekosystém pečovat – starat se o přiměřené množství rostlin (protrháváním, odstraňováním, nebo naopak dosazením), přiměřené množství a složení rybího společenství, čistit filtrační hmoty, odkalovat … Malým množstvím řas se nemusíme nechat vylekat – pokud se objeví na listech rostlin, odstraníme je, ze skla akvária je setřeme drsnou stranou houbičky na nádobí (samozřejmě nepoužité), nebo žiletkovou stěrkou (výborná je dvoubřitá od firmy Tetra – řasy stírá při obou směrech pohybu a má výkyvnou hlavu, skvěle se všude dostane). Z předmětů je můžeme „odrbat“ kartáčkem.

Pokud řasy bují i přes naši veškerou péči, sáhneme po bezpečné chemii od firmy Tetra, která má patentované složení bez drastických a nebezpečných chemikálií (Algizit, Algostop, Algumin).

Podpora růstu rostlin

Jak jsme se zmiňovali výše, růst řas může být mmj. způsoben přehnojením. Kromě správného dávkování hnojiv tomuto můžeme předejít také podporou růstu rostlin. Další přihnojení by bylo tedy bylo nesmyslné, výrazně jim ale pomůžeme přidáváním kysličníku uhličitého (CO2), o němž jsme již psali dříve. Zdravé, bujně rostoucí rostliny nenechají živiny pro řasy a navíc samy produkují algicidní látky – tedy látky, které řasám znepříjemňují život. Díky rychlému růstu také řasám „utečou“ - nové listy přibývají rychleji, než je řasy stihnou napadnout.

Živí pomocníci

Mnozí obyvatelé akvária nám s řasami mohou výrazně pomoci. Vláknité řasy (žabí vlas) dokonale zbaští různé druhy parmičekna ty ostatní (drobné zelené povlaky, chomáčkovité aj) platí mladí krunýřovci (Ancistrus) – ti starší udrží v čistotě především kořeny, které ostrouhávají, a jejich dřevo potřebují ke svému zdravému trávení, v malém akváriu je zastoupí krunýřovci jednopruzí (Otocinclus affinis), v počtu cca 1 ks na 10 – 15l vody, nebo stádo řasožravých plžů Neritina – Zebra. Jejich přemnožení se nemusíme bát, vajíčka potřebují k vývoji tzv. brakickou vodu (směs mořské a sladké vody), případně krevetky - musí jich být ale také větší počet, aby jejich „úklid“ byl znát. Známé parmičky siamské (Crossocheilus siamensis) spásají dokonce i velmi špatně zničitelné ruduchy (modročerné štětičkové řasy), ale spíše jenom jako mladé rybky.

Pokud nenastane v akváriu „řasová tsunami“, tito tvorečci řasy udrží spolehlivě na uzdě – jsou účinnou součástí našeho ekosystému.

Hnědé řasy a sinice

Tyto jevy v akváriu jsou trochu jiné, než zelené řasy.

Hnědé řasy se neobjevují často, a nebývá s nimi velký problém. Na rozdíl od řas zelených jim vyhovuje nedostatek světla – problém vyřeší, pokud intenzitu světla zvýšíme.

Sinice jsou větším oříškem. Nejsou to přímo řasy – jsou bližší bakteriím, vytvářejí modrozelené slizké povlaky, kterým se všichni obyvatelé akvária vyhýbají. Chemických přípravků proti nim není mnoho – některé jsou příliš drsné a mohou uškodit i ostatnímu životu v akváriu, zejména rostlinám, jiné někdy fungují, někdy ne. Většinou bují v akváriu, které není dlouho založené – není v něm tedy opravdu fungující biologická rovnováha, které je potřeba pomoci péčí a bakteriálními přípravky, o kterých jsme psali dříve, ale, v podstatě, akvárium musí „vyzrát“. Někdy se objeví i v akváriu starším, a to i v takovém, kde všechny testované hodnoty vody se zdají ideální – prostě je to taková „křišťálová studánka“. Často s nimi můžete bojovat, jak chcete, a stejně „jedou“, a po čase zmizí ze dne na den, tak, jako se objevily. Pokud někdo zná opravdu spolehlivou a neškodnou metodu, jak nad nimi zvítězit – dejte vědět... :-)

 

Související zboží

TETRA Algo Stop Depot 12tablet

TETRA Algo Stop Depot 12tablet
Tetra 12tablet
Zboží není na skladě
199 Kč

TETRA Algu Min

TETRA Algu Min
Tetra 100ml, 250ml, 500ml
Skladem
od 79 Kč