Rostliny v domácnosti nebezpečné pro psy a kočky

Bezedná miska
Rostliny v domácnosti nebezpečné pro psy a kočky - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Zřejmě každý z nás vlastní nějakou pokojovou rostlinu či jich má dokonce plnou domácnost a zahradu. Pokud s námi ale domov sdílí nějací čtyřnožci, je třeba zapátrat, jaká zeleň je pro takovou domácnost vhodná. Některé rostliny mohou být po pozření velmi jedovaté a nepříznivé reakce organismu našeho psa či kočky se dočkat nechceme.

 

Prevence

Je samozřejmě možné mít svého mazlíčka vychovaného natolik, že žádnou rostlinu bez Vašeho svolení neochutná. Člověk ale nikdy neví, a proto bychom se doporučili vyhnout jakémukoliv zbytečnému riziku. Pokud po některé, pro psa či kočku nevhodné, rostlině vyloženě toužíte, umístěte ji alespoň dostatečně vysoko, kam se Váš mazlíček nedostane, pokud nemá schopnost levitace.

Nebezpečné druhy rostlin

Nestihneme zde vyjmenovat veškeré rostliny, které mohou Vašemu zvířeti způsobit potíže. Shrneme ale ty nejčastěji vyskytované v běžných domácnostech.
Bavíme se především o následcích v případě požití rostliny, nikoli pouhé přítomnosti v blízkosti mazlíčka. Bohužel jdou ale tyto dvě věci často ruku v ruce.

Lilie – krásná tropická květina může zvířeti poškodit ledviny
Tulipán – obzvláště květy tulipánů jsou velmi nebezpečné. Mohou způsobit intenzivní podráždění trávicí soustavy, ztrátu chuti k jídlu, křeče, poškození nervového systému či srdeční abnormaliity
Narcis, Hyacint – zasahuje nervovou soustavu
Azalka – způsobuje zvracení, slintání, průjem a oslabení. Silně působí na srdce zvířete. Těžká otrava může nakonec vést k bezvědomí, následně smrti.
Aloe Vera – pro člověka léčivá, pro mazlíčky jedovatá. Může způsobit zvracení a změnu barvy moči
Monstera – nyní velmi populární rostlina může našim čtyřnožcům způsobit otravu krátce po pozření. Dráždí sliznici ústní dutiny a vytváří lokální zánět
Dieffenbachie – tato krásná, avšak jedovatá rostlina způsobuje otravu a podráždění sliznice dutiny ústní
Marihuana – kromě problémů s rovnováhou a koordinací těla může vést požití marihuany k poškození centrálního nervového systému, ke zvracení, průjmu, slintání a zrychlenému pulsu. Ve vážných případech může dojít až k selhání jater
Filodendron – vzhledem k menší náročnosti na pěstování, se tato rostlina vyskytuje v mnohých domácnostech. Dráždí ale ústa a jazyk a nakonec může váš čtyřnožec zvracet či mít potíže s polykáním.
Iris (kosatec) – působí silně nepříznivě na trávicí soustavu
Oleandr – zvíře otrávené požitím této rostliny má zrychlený puls a trpí kolikou, zvracením a průjmem

 

Zelená domácnost má naši plnou podporu! Ovšem za důkladného promyšlení výběru rostlin a jejich umístění. Někteří z nás o takových věcech možná ani neuvažují. Tímto článkem to ale chceme napravit.